Americký týden !!! 9.-13.5.2016 Ú

13. 5. 2016 | Kronika - Jirny

Sovičky objevovaly Ameriku!!!

První den jsme se učili orientovat podle světových stran. Vyrobili jsme si vlastní kompas a třída se proměnila v globus. Cestovali jsme na sever, západ, východ i jih.

Na mapě jsme si ukazovali, kde leží Evropa a kde Amerika.

Další den, nás čekala plavba do dalekých krajů. Postavili jsme si lodě a nazvali je Nina, Pinta a Santa Maria. S mořeplavcem Christopherem Columbem  jsme pluli do Indie. Nakonec jsme zakotvili v Americe, kde na nás čekali indiáni.

Ve středu jsme vyměnili dopravní prostředek za letadlo a letěli jsme na okružní let USA. Navštiívili jsme Sochu Svobody, Bílý Dům, Mount Rushmore, Grand Canyon a další pamětihodnosti této velké země.

Ve čtvrtek bylo našim hlavním tématem krátké opakování a zpívání naší nové písničky, kterou si děti z části vymýšlely samy. A pak na nás čekalo překvapení v podobě dvou nových kamarádů, kteří si nosí svůj domeček stále s sebou. Pro naši školku jsme získali dva vzácné africké šneky, o které se nyní budeme starat. Budeme v dětech pěstovat vztah k někomu druhému přirozenou cestou.

Pátek pro nás byl dnem opakovacím a hravým.  Zpívali jsme písničky a hráli didaktické hry. Také jsme se starali  o naše nové šnečí kamarády, pro které děti vymýšlejí jména.

Tento týden byl věnován tématu „Amerika“. Povídali jsme si o americkém prezidentovi, kde sídlí, tedy o Bílém domě. Ukázali jsme si sochu Svobody, která je dominantou nejznámějšího amerického města New York. Rozhodně jsme nezapomněli na americkou vlajku. Nejen že jsme si ukázali, jak vypadá, ale také jsme si namalovali obrázek v jejích barvách. Použili jsme „prstíkové“ barvičky a „temperky“ a prováděli jsme otisky barev na papír. Použili jsme k tomu korkové zátky a prsty. Cílem bylo, naučit děti nemíchat barvy do sebe a soustředit se na každou barvu zvlášť. O New Yorku jsme  si říkali, že je to město mrakodrapů a také jsme nastínili  i několik historických prvků. Konkrétně se jednalo o Christophera Colomba, který Ameriku koncem 15.století objevil a Luise Armstronga, který poprvé vystoupil na měsíc. Nezapomněli jsme také na Americkou hymnu, na kterou jsme si v kroužku společně zatančili.

Tento týden byl na téma Amerika. Ukazovali jsme si, jak vypadá vlajka, socha svobody, Bílý dům a Americký prezident Obama. Říkali jsme si, že v bílém domě pan prezident pracuje. Dále jsme si povídali o New Yorku, jak vypadá město, mrakodrapy,atd.. Používali jsme IT ukázky a obrázky. Pouštěli jsme si také americkou hymnu. Na toto téma jsme si namalovali obrázek. Tisk korky nebo prsty na papír v barvách americké vlajky. Nacvičovali jsme také písně na besídku.

Tanečky:
„Cesta kolem světa“  – seznámení s novým tanečkem „faraónů“. Motiv.vypravování, pohybové hry na zahřátí, relaxační cvičení.

Tvoření:
Tvorba „Sochy Svobody“ – využití pletiva, látky, balonku, tapetovéh lepidla, ubrosků, papírových krabic, krepáku, plast.lahví.  Barvení na látku, manipulace se štětcem. Kašírování na balonek, lepení krabic krepovým papírem. Sochu budeme dokončovat ještě na začátku příštího týdne.

Sportovní hry

Tento týden jsme se rozehřáli nejdříve pohybovými hrami. Protáhli jsme se jako zvířátka tak, aby nás nebolela záda. A zahráli hokej. Použili jsme míčky a hokejky a využili pěkného počasí a zahrady.