Chráníme a poznáváme svoje tělo … 20.-24.10.2014

24. 10. 2014 | Kronika - Jirny

Tento týden jsme si povídali o nástrahách podzimního počasí , které může končit jako pořádná chřipka. Zopakovali jsme si základy správné hygieny, která nás může před nemocí ochránit. V pondělí jsme vyráběli výzdobu v podobě otisků listů. Druhý den jsme si v anglickém bloku vyrobili listová zvířátka. Třetí den jsme si vysvětlili i důležitost vhodného oblékání. Do našeho šatníku přibyla čepice, kterou jsme si vymalovali a ozdobili bambulí.

Příští den jsme si namalovali autoportréty, které jsme oblékli do pláštěnky. Poslední den jsme vymysleli různé strašidelné bacily. Příští týden strašidelný Haloween plný masek, pavouků, čarodějnic.. Těšíme se a pěkný víkend!

Pondělí a úterý jsme věnovali podzimním listům – jak vypadají, jakou mají barvu, co se děje s listnatými stromy na podzim a proč. Udělali jsme si otisk listů s temperovými barvami a také si vyzkoušeli pokreslení voskovou pastelkou. Nakonec jsme si z listů skládali obrázky. Učili jsme se básničku o podzimních listech a zpívali písničky. Ve středu jsme si povídali o přicházející zimě a oblečení, které je třeba vytáhnout ze skříně. Pantomimicky jsme se oblékli a vymalovali si zimní čepici. Čtvrtek patřil deštivému počasí. Řekli jsme si, jak se chránit před deštěm. Namalovali jsme si společně kluka a holku, oblékli jim pláštěnku, nebo přimalovali deštník a holínky. Zazpívaly jsme si klasickou písničku „Prší, prší“ a „Kočka leze dírou.“ V pátek přišly na řadu bacily a jaká opatření udělat, abychom nebyli nemocní. Zkusili jsme si i představit, jak takový bacil může vypadat a namalovali jsme ho. Naučili jsme se básničku o rýmě a zakončili jsme týden pohádkou Macha a Šebestové – Kropáček má angínu.

Tanečky

V hodině tanečního kroužku jsme se učily rytmizaci s pomocí rolniček. Tančili jsme skupinově i ve dvojicích na známé písně.

Plavání

Na plavání jsme plnili kbelíčky vodou a také jsme se učili klouzat z domečku do vody pěkně s nataženýma rukama. Potom jsme si zahráli na hada, který jsme nejdříve poskládali z holčiček a potom z kluků.

Hudební kroužek

Naučili jsme se spinkací písničku „Když jde malý bobr spát“. Zahráli jsme si hry hudebně – pohybové a také zopakovali nejoblíbenější písničky dětí.

Flétnička

Trénovali jsme písničku Halí, belí

English Club

Tenhle týden jsme si zpívali písničku Rain, Rain, Go Away a učili jsme se novou básničku Baa Baa Black Sheep.

Odkazy:

Key words: an umbrella, a raincoat, a leaf, ill, a cap

Tvoření

Z keramické hlíny děti vytvářely listy, šablonky jsme si udělali ze spadaných javorových listů. Zbylé listy děti navlékaly na provázek nebo si je namalovaly temperami.

Také jsme si udělali postavičky z keramické hlíny, vytvarovali jsme hlavu, tělo, ruce a nohy.

Sportovky

Rozcvičili jsme se v kroužku.

Naučili jsme se skákat snožmo dopředu, dozadu, dostran a nově také zařadili výskok na bednu.

Zaběhali jsme si kolem kuželek a nesměli ani jednu shodit.

Písnička https://www.youtube.com/watch?v=JzEtp6vaiH0

Básnička:

BOJ S RÝMOU

Vlezla na mě rýma,
je mi pořád zima.
Když je zimní plískanice,
bacilů je mnohem více.

Zalezu si do postýlky,
dám si čajík od maminky.
Přikryju se peřinou,
tak zvítězím nad rýmou.

Nemoc