Chráníme naši planetu… 21.-25.11.2016 B

24. 11. 2016 | Kronika - Bohnice

Tento týden Delfínci zachránili celou planetu!!!!

Nejdříve jsme si povídali o tom, jaké by to bylo, kdyby po sobě nikdo neuklízel. Ani my ze školky. Najednou byly odpadky všude. A to se nám nelíbilo. Ukázali jsme si, jaké další věci prostředí ohrožují ( kouř z továren apod. ). Také jsme si Zemi vybarvili pastely tak, aby zůstala krásná a čistá.

Další den došlo na třídění odpadků do jednotlivých speciálních popelnic. Víme už, že jich je několik a co vše do nich můžeme vyhodit. Tento den bylo třídění pouze zkušební pomocí obrázků.

Den následují ovšem došlo i na praktické recyklování. Společně se Žabičkami jsme se vydali k barevným popelnicím venku a každý si zkusil něco vyhodit.

S koncem týdne jsme si vše zopakovali a nezapomněli ani na zpívání písniček. Jak jinak než besídkových a vánočních 🙂 Třešničkou na dortu bylo páteční divadlo, které k nám opět zavítalo s veselou a poučnou pohádkou.

Díky tématu tohoto týdne si děti na praktických příkladech procvičily barvy při třídění odpadků do popelnic. Každý den byl také přímo nabitý slovíčky, obzvláště oblíbeným se stalo „rubbish“ ( odpad ) či „dirty“ ( špinavý ), což děti vykřikovaly při každé procházce. Výraz pro čistotu a úklid není nutno učit, denně voláme Clean up! když si uklízíme naši třídu.

Zkoušeli jsme vyjádřit, jak se cítíme a to nejen grimasou. Kromě slova happy- šťastný tak mnozí umí i např. Surprised – překvapený. Přečetli jsme si o žábě, která byla smutná.

Se staršími jsme procvičovali pojmy same / different ( stejný / jiný ).

Anglický klub

V programu Phonics jsme si zopakovali hlásky Aa, Ss a pokračovali novou hláskou – Tt.

Středa byla také hodně o čtení, ovšem spojeným s knihou o housence. Barvy již samozřejmě umíme, ovšem tentokrát jsme je hádali dle první hlásky a doplnili v pracovním listu.

Odpolední aktivity:

Rytmika, tanečky, dramaťák: Připravujeme vánoční překvapení. Těšte se!

Tvoření: Kulisy pro divadlo nás moc baví – vznikají stromy, ledová krajina, prales i savana : ).

Muzicírování: Věnovali jsme se školkovým BEST OF hitům, a nebylo jich málo!

Sportovní klub: Uspořádali jsme závody ve třídění odpadu a nezapomněli jsme ani na kompost a vzácné kovy.

Věda je zábava i při zkoumání proudění vzduchu. Vyrobili jsme si samonafukovací balónek a ukázal si, jak fungují ty velké, létající.

Tento týden jsme získávali povědomí o důležitosti třídění odpadu a o ohraně přírody.

Seznamovali jsme s klimatickými změnami v přírodě, napodobovali jsme počasí pohybem a snažili jsme se posilovat zdravé životní návyky a postoje.

Učili jsme se být citliví ve vztahu k živým bytostem, k přírodě, ale také k neživým věcem, které mohou znečistit naše okolí.

Děti si osvojily základní poznatky o recyklaci a třídění odpadu. Naučili jsme se společně milou a vtipnou básničku o třídění odpadu, kterou Vám jistě Žabičky rády poví. „Modrá, žlutá, zelená, už víme co to znamená. I když jsme jen malé děti, umíme už třídit smetí.. „atd. 🙂 Básničku v celém znění naleznete na naší hlavní nástěnce.

Další dny jsme se zaměřili na naší planetu a hravou a zajímavou formou jsme kladli důraz na ochranu životního prostředí. Dozvěděli jsme se, jak planeta vypadá, co je součástí Země a společně jsme si planetu Zemi vyrobili.

Tento týden jsme se mohli opět těšit z kulturního zážitku, v podobě návštěvy divadelního souboru Ze skříně s pohádkou Jak Anča s Barčou léčily lenoru. Dětem se veselá pohádka velice líbila a já musím podotknout, že to Žabičkám opět velice slušelo 🙂

Logopedická chvilka

Písmenko „F“