Halloween !!! 24.-27.10.2016 Ú

28. 10. 2016 | Kronika - Jirny

Protože se nám blíží Halloween, tak jsme se na něj pořádně zaměřili, nejen proto že je to především anglický svátek, ale i proto že máme rádi strašidla. Vyzkoušeli jsme si svoji statečnost při práci s IT tabulí, písničkami a pohádkami. Nakonec jsme zjistili, že jsme třída odvážných velkých dětí, které se jen tak něčeho nezaleknou. Proto jsme z naší obyčejné třídy udělali třídu strašidelnou se spoustou duchů, pavouků, netopýrů, pavučin a monster dýní. Téma jsme podpořili naší oblíbenou básničkou „Pumpkin“ a písničkou „Itsy Bitsy spider“, kterého jsme si také hned vyrobili. Abychom vyzdobili naší strašidelnou třídu, tak jsme si ještě vyrobili strašidelné netopýry a „Jack Lantern“.

Anglický klub

Halloween byl něco pro nás!!! Angličtina děti bavila hned o něco víc, když jsme si začli hrát na strašidla. Učení nových slovíček tím pádem byla hračka. Výroba papírových dýní nám pomohla se naučit názvy pocitů a výrazů v obličeji. Každý si pak vyrobil svou dýni podle nálady (happy, angry, sad, etc). S opravdovými dýněmi jsme takto procvičili předmatematické představy použitím slov big, bigger, the biggest, small, smaller, the smallest. A nakonec nesmíme opomenout našeho nového člena třídy sovičku Eve. Se sovičkou jsme se všichni přivítali, pozdravili a seznámili za použití vazeb „Hello. What’s your name.“ „My name is“ „Nice to meet you“ „Nice to meet you too“.

Náš halloweenský týden jsme začali čarodějnickou rozcvičkou. Použili jsme k ní netradiční cvičební pomůcku – dlouhé papírové ruličky.

Pak jsme si řekli kdy a kde se Halloween slaví a prostřednictvím obrázků jsme se seznámili se symboly Halloweenu. Děti postupně halloweenské obrázky dávaly na magnetickou tabuli. Pak jsme je společně třídili, tvořili skupiny podle druhu a spočítali jsme je. Rozvíjeli jsme tak základní matematické představy. Tyto symboly jsme také použili pro rozvoj paměti. Děti postupně symboly vkládaly do zavíracích okýnek „Strašidelného domu“ a pak hádaly, kde jsou duch, kočka… schované. To byla hodně zábavná hra. Při výrobě dýně z papíru a maličkých dýní z modelíny jsme rozvíjeli jemnou motoriku a představivost.

Také jsme si trochu zahráli na strašidla. Básničku „Halloween“ a známé dětské písničky jsme rytmizovali na igelitové pytlíky, které mezi dlaněmi strašidelně šustily.  Při písničkách z filmu Ať žijí duchové si děti užily strašidelné tancování s látkami.

A začátkem příštího týdne si užijeme halloweenského reje. Už se těšíme na strašidelné kostýmy :).

Tento týden jsme v Aj probírali ovoce a Halloween. Naučili jsme se slovíčka apple, bannana, strawberry, cherry, mellon, orange, pumpkin. Používali jsme interaktivní tabuli – tématické písně, dále obrázky a plastové modely ovoce. Hráli jsme si s  liškou na nakupování ovoce a  na kouzelníka. Vytleskávali jsme ovoce po slabikách, hráli jsme také hru na tělo, kde jsme rytmizovali ovoce v AJ. Nakonec jsme si i tyto slovíčka po slabikách vyskákali snožmo a střídavě na jedné noze. Ve čtvrtek jsme se zabývali Halloweenem a dlabání dýně.

Přírodovědný kroužek

Všichni jsme dělali pokusy s vodou a vzduchem. Vyzkoušeli jsme se zapálenou svíčkou vyndat suchou rukou ponořenou minci z kádinky. Vyzkoušeli jsme, jak proudí vzduch teplý a studený, a to pomocí vyrobené pomůcky. Také jsme zjistili naši kapacitu plic tím, že jsme foukali brčkem do plastové láhve ponořené ve vodě.

Sportovní hry

Tento týden jsme se zaměřili na prostorovou orientaci s jednoduchou honičkou a dalšími pohybovými hrami. Zacvičili jsme si cviky ve dvojicích, zaběhali a zahráli hokej. Nakonec jsme se uvolnili.

Tanečky:

V pondělí jsme si na rozehřátí zatancovali Zumba tanečky „Elektrika“ a „Roboti“. Protáhli jsme se s relaxační hudbou, využili jsme jóga prvky a soustředili se na správné dýchání. Dále jsme si zopakovali mazurku na píseň „Hádaly se houby“ pro upevňování pohybových a rytmických prvků.  Pokračovali jsme v nácviku nového tanečku Letkiss, odvážní si zkusili, jak se tento taneček tancuje v řadě za sebou 🙂 Na závěr jsme si pořádně zaskákali na taneček „Jump“  s aerobic.prvky.

Hudebka:

V úterý jsme si na úvod zahráli pohybově-dramatickou hru na živly, kde jsme rozvíjeli představivost a fantazii, orientaci v prostoru a schopnost správného dýchání. Dále jsme si zopakovali a upevňovali písničku z předešlého týdne “ Jedličky“ s pohybovým doprovodem a doprovodem klavíru.  Nakonec jsme zapojili zábavný nástroj Boomweckers a zahráli si rytmickou hru na rozvoj postřehu a hudebního vnímání.  Zkusili jsme hrát na závěr podle not (barev) známé lidové písničky „Travička zelená“  a Skákal pes“.

Tvoření:

Ve středu jsme se věnovali helloweenské výzdobě, tvořili jsme z barevných  papírů dýně na zavěšení. Skládáním a stříháním jsme si procvičovali jemnou motoriku a dávali jsme si záležet na správnou manipulaci s nůžkami a lepidlem.