Houby,houbičky… 14.-19.9.2015

30. 9. 2015 | Kronika - Jirny

Tento týden byl zasvěcen lesům a houbám.

V pondělí jsme zkoušeli, které houby už děti znají. Vyrobili jsme laminované kartičky, které jsme dětem schovali ve třídě. Děti chodily po třídě, hledaly houby a následně je rozřazovaly na zelený nebo červený čtverec v závislosti na tom, zda je houba jedlá, či nikoliv. Dále jsme si povídali o bezpečnosti v lese. V angličtině jsme se na houbách učili poznávat barvičky.

V úterý jsme s dětmi vyrobili krásnou muchomůrku pomocí trhání a lepení papírků. Cílem bylo sledovat úroveň jemné motoriky dětí a podpora jejího rozvoje. V angličtině jsme se učili písničku o houbách. Nakonec jsme vyrazili do lesa, kde jsme zkoumali prašivky a rostliny v okolí rybníka.

Ve středu si každé z dětí vyrobilo vlastní jedlou houbu. Použité techniky byly kresba inkoustem v kombinaci se zmizíkem a pastely. Cílem bylo pozvolné nacvičování úchopu psacích potřeb a koordinace ruky a oka. V angličtině jsme zopakovali písničku z minulého dne, barvy a učili jsme se poznat jednotlivé prstíky. Na vycházce jsme sledovali ryby v potoce a povídali si o čistotě vody. Chlapce nejvíce pobavil výklad o tom, jak poznáme blízkost bažiny, či zatopeného území. Děti tak byly poučeny o tom, kam v okolí vod nesmí chodit, ale také o zvířatech, která v takovém biotopu žijí.

Čtvrtek byl věnován ověření všech vědomostí, které jsme dětem předali. K našemu údivu si děti pamatovaly více, než jsme čekali. Poté jsme vyrazili na hřiště, kde jsme se nejvíce věnovali balančním kruhům.

V pátek jsme téma houby uzavřeli tím, že jsme si pomocí barev na pleť houby malovali na obličej. Naučili jsme se novou písničku o houbách a určovali barvy, které na nich vidíme. Celou písničku děti doprovázely na hudební nástroje. Důraz jsme kladli především na udržení rytmu a tempa písně.

Tento týden jsme si s dětmi hráli na houby. Učili jsme se je rozpoznávat a říkali jsme si, které se používají k vaření.

Chodili jsme denně do lesa a hledali,  co nám les nabízí.
V pondělí  jsme se seznámili z nejznámějšími druhy hub a v úterý pak poznávali, které jsou jedlé, nejedlé a jedovaté. Ve středu jsme se učili písničku kterou jsme si za doprovodu rytmických dřívek zpívali až do konce týdne.Ve čtvrtek jsme pracovali na našem projektu lesa, kde děti sbírali šišky a další lesní plody a lepili jsme je spolu s vystřihovánkami na projektový papír. V pátek jsme si shrnuli vše, co jsme se dozvěděli formou písně a hry.

Každé ráno cvičíme s dětmi yogu v angličtině. Tento týden jsme opakovali základní slovíčka: Hello, By,Yes, No, Please a Thank you. Začali jsme se učit barvičky formou hledání barev po třídě. Řekli jsme si něco o houbách a pouštěli tématické písně v AJ. Veškerá slovíčka se učíme na písničkách a hrách. Děti začínají rozumět každodenně se opakujícím pokynům v AJ.

Rytmika

Kroužek jsme začali hrou na pianino. děti poznaly známou písničku z pohybové hry ,,Houby“. Následně si děti rozdaly šátky a na písničku,,Hajný je lesa pán“ jsme zahájili taneční improvizaci.

Dále jsme sbírali ,,Žampiony nadívané“, ,,Klouzky“, ,,Vochomůrky bílé“. Byli jsme na trpasličí svatbě ,,V lese na jehličí“. Viděli jsme ,,Jožina z bažin“ a ,,Karkulku“. ,,Houby magický“ nás zavedly hluboko do lesa, kde jsme si zahráli pohybovou hru ,,Houby“. Za odměnu si děti vybraly obrázek houbiček na vybarvení.

Hudební kroužek

V úvodu jsme rozpohybovali naše hlasivky. Vyzkoušeli jsme si všichni hru na pianino. Formou hry jsme se seznámili se stupnicí C dur. Poté jsme se vrhli ke kytaře, kde nás čekalo dokončení úkolu z minulé hodiny a to nácvik písně ,,Když potkáte ježky“. Úkol jsme zvládli na jedničku. Měli jsme z ní velkou radost. Abychom na ní nezapomněli, tak jsme společně stříhali, kreslili a lepili a vytvořili jsme obrázkovou písničku. Můžete se na ni podívat ve školce a společně si zazpívat.

Tvořivá dílna

Tvořili jsme z kartónového papíru houbičky. Trávu a mech jsme vytvořili z polystyrénu a natřeli temperovými barvami na zeleno. Následně jsme houbičky zasadili. Ze sádry jsme odlili hlavičky hub a nechali zaschnout, nohu jsme udělali z ruličky papíru. Po uschnutí jsme houbičku namalovali temperami.

Sportovní hry

Rozcvičili jsme se, protáhli nohy a ruce. Správně jsme opakovali nádech a výdech. Naučili jsme se novou hru s padákem na chytání myšek a k tomu novou básničku. Nakonec jsme si zahráli „Honzo vstávej“.