Hrajeme si na … indiány !!! 24.-28.8.2015

28. 8. 2015 | Kronika - Jirny

Tento týden byl celý zasvěcen indiánům a jejich způsobu života.

V pondělí jsme si s dětmi na interaktivní tabuli ukázali, jak indiáni vypadali, řekli si, kde žili a pokusili se navázat na to, co by už děti měly vědět o Americe. Poté jsme si vyrobili indiánské čelenky a vyrazili s dětmi ven.

Úterý bylo věnováno indiánskému způsobu života. Vysvětlili jsme si, jak se žilo v teepee a jak si celá rodina musela pomáhat, aby v drsné přírodě vůbec přežila. Zdůrazňována byla témata jako ochrana přírody, kamarádství, dělba práce (kooperace ve skupině). Nakonec jsme si jedno teepee i vyrobili ve třídě a děti ho mohou využívat ke hře dodnes. I přes ošklivé počasí jsme nakonec vyrazili ven, abychom si zpestřili den hrami.

Ve středu jsme se seznámili se způsobem obživy indiánů. Povídali jsme si o tom, co jedli a jak lovili. Děti se seznámily s lukem a jeho používáním. Nakonec jsme ve skupinách vyrobili tři funkční luky ze smrkového dřeva, se kterými jsme se vydali střílet na zahradu. Jako terč nám posloužila jablka položená na špalku. Děti, které střílet již nebavilo, měly k dispozici skákací hrad. Další skupiny měly venku k dispozici všechny možné hudební nástroje a tak se bubnovalo, cinkalo, pískalo a zpívalo.

Čtvrtek jsme začínali jako stopaři a válečníci. Dětem byli indiáni představeni nejen jako moudří lidé, kteří rozumí přírodě, ale i jako skvělí válečníci, což pobavilo především kluky. Důraz byl samozřejmě kladen na vysvětlení toho, že jakkoliv byli indiáni skvělí válečníci, nikdy nezneužili svého umění k něčemu jinému než k obraně a lovu. Dětem bylo vysvětleno, že napadat někoho je špatné, ale bránit se je v pořádku. Důraz byl kladen na řešení konfliktu a zdravý rozvoj sebedůvěry dítěte. Nakonec jsme se pomalovali barvami a vzory, kterými si indiáni zkrášlovali obličeje a vyrazili ven.

V pátek jsme si zopakovali všechno, co o indiánech víme a co všechno jsme se naučili. Na zahradě jsme pak společně hráli všemožné stopovací a poznávací hry.