Ježek a jablíčko… 8.-12.9.2014

12. 9. 2014 | Kronika - Bohnice

ŽABIČKY

Tento týden jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí o ježcích. V pondělí jsme se seznámili  s tím, jak ježci vypadají a výtvarně jsme si je zobrazil na čtvrtce. Dětem se moc líbila písnička Když potkáte ježky od Jaroslava Lenka, která nás provázela celým týdnem.

Na čem si ježci pochutnají, a že to jablíčko určitě nebude, jsme se dozvěděli v úterý. V české třídě jsme společnými silami vytvářeli velký obrázek lesa, na který jsme si lepili ježky z předešlého dne.

A jak to tedy s tím jablíčkem?  Jak jablíčko chutná a vypadá, jsme si pověděli ve středu. Takováto jablíčka jsme si pak malovali a lepili na náš společný obrázek.

Ve čtvrtek jsme rozšířili povědomí o ovocném stromu, který plodí chutná jablka. Pravá jablíčka si pak děti osahaly, u svačinky některá jablíčka snědly a během výtvarné činnosti si je děti s pomocí učitele překrojili a jednu polovinu nabarvili barvami. Jablíčka pak sloužila jako tiskátka. Děti  byly nadšené.

DELFÍNCI

Ve školce to celý týden vonělo jablíčky a někdo nám tu pořád funěl a dupal : ).

V pondělí jsme si povídali o ježkovi – jak vypadá, kde žije a vyrobili jsme si ježky s bodlinkami z jehličí. Jsou pichlavé jako ty opravdické.
V úterý jsme zkoumali, co ježek papá a žížaly z papíru, které jsme vytvořili, nám teď lezou po školce.
Ve středu jsme si povídali o jablíčku, a aby nezůstalo jenom u povídání, vlastnoručně jsme si nakrájeli křížaly. Těšíme se na to, až uschnou a my je zbaštíme!
Ve čtvrtek to zase vonělo po jablíčkách. Společně jsme pomocí jablíčkových razítek namalovali jabloň s jablíčky a povídali si o ní.
V pátek jsme vzpomínali na všechno, co jsme se za celý týden dozvěděli a konečně jsme si smlsli na našich křížalách. Byly opravdu báječné!
Krásný víkend a chystejte košíky, protože příští týden půjdeme na houby : ).

Písnička týdne: https://www.youtube.com/watch?v=j9fWB_sKa_0

– Jak se loví gorila : Ježek ten je ježatý a Kampak běžíš ježku

Básnička týdne:

JEŽEK V LESE

Ježek čeká v lese vlka,

že si přijde pro jablka.

Čeká, čeká, jí a jí,

už jen dvě mu zbývají.

Vtom si vzpomněl na oběd.

Z těch dvou ještě jedno sněd:

Když vlk přišel, dal mu půlku,

ANGLICKÝ KLUB

Druhý týden v září jsme se zabývali tématem nazvaným „ježek a jablíčko“.Děti se učily pojmenovat roční období a samozřejmě jsme se nejvíce věnovali slovní zásobě  obsahující výraz ježek.

Další klíčová slova k tématu: a worm, an apple, a hedgehog, a baby hedgehog, leaf, autumn
Písnička:
1. téma ježci
Hedgehog – TheKing of the road_
2. téma podzim
Autumn leaves
Autumn leaves are falling down
Falling down
autumn leaves are falling down
gently to the ground.

KROUŽKY

Na dramaťáku jsme si vyzkoušeli zahrát celou pohádku od začátku až do konce. A měli jsme obrovskou radost, že se nám příběh o Amálce – Jak pomáhala ježčí tlapce, tak krásně povedl.

Tvoření s hlínou jsme si vyzkoušeli už minulý týden a v úterý jsme mistrovsky vyrobili ježky. Už se nemůžeme dočkat, až uschnou a odneseme si je domů. Doma na ně můžeme kápnout aroma olej a budeme mít voňavý pokojíček!

Muzicírování je vždy veselé a tentokrát jsme zpívali s deštníkem, skákali s klokany a pěli s kosem. I takový mistr ptačího zpěvu – kos nám může jen závidět : ).

Ve čtvrtek jsme sportovali spolu s ježkem. Nejdřív jsme ho museli probudit a hráli hru Tiše děti, ježek spí. Když jsme ho probudili, tak se nám schoval a my ho museli hledat. A nakonec jsme jako ježci váleli sudy na zahradě.

V pátek jsme pro našeho ježka sedmispáče  společně vyrobili ježčí noru na zimní spánek. Ustlali jsme mu teple a měkce. Dobrou noc ježku!