Kniha… 16.- 20.3.2015

20. 3. 2015 | Kronika - Bohnice

Delfínci:
Celý týden jsme listovali, prohlíželi a poslouchali nové příběhy, protože nás zajímaly naše oblíbené knihy.
V pondělí jsme objevovali, kdy vznikla kniha a proč je pro nás tak důležitá. Vyrobili jsme si  vlastní obaly na knihu a už se moc těšíme, že do nich něco přibyde.
V úterý jsme si povídali o našich oblíbených postavách z knížek. Každý z nás má svého favorita a někteří jsou školkovými celebritami – Maxipes Fík, Víla Amálka…
Ve středu jsme vyrazili plavat s Tomášem a s Bety jsme si prohlíželi naše nejmilejší knížky, které jsme si přinesli do školky. Namalovali jsme nádherné knižní ilustrace a založili si je do obalů.
Ve čtvrtek jsme zjistili, že číst můžou i lidé, kteří nevidí a podařilo se nám vytvořit povedené ukázky Brailova písma. Schováme si je na památku!
V pátek jsme zabloudili do historie a podívali se, jak vznikali nejstarší knihy. Moc se nám líbilo, jak vypadají a tak jsme se pokusili je napodobit. Z výsledku jsme nadšení a máme další úžasný exemplář do našeho obalu!
Užívejte krásný první jarní víkend a my se z jeho příchodu budeme radovat celý příští týden!
Básnička:
Jaro, léto, podzim, zima,
číst si knížku to je prima.

Tento týden byl zaměřený na poznávání knih a jejich četbu. Cílem bylo motivovat děti k poslechu, prohlížení a čtení knih.

Myši

Když se myši probudily,

kručelo jim v bříšku,
ale doma objevily
jenom tuhle knížku.

Že jim tuze vytrávilo
ze zimního spánku,
v cukuletu ohryzaly
skoro celou stránku.

Ach vy žrouti – já vám za to
píšu z mravů pětku.
Knížky jsou tu k prohlížení,
knížky nejsou k snědku!

První den jsme se se žabičkami seznámili se svátkem knih, který se týkal celého tohoto týdne. Prohlíželi jsme si spoustu knížek, které máme u nás ve školce, opakovali měsíce v roce a objasnili význam slova svátek.

Další den žabičky povídaly, jaké knížky mají rády a které pohádkové postavičky v nich vystupují. Hráli jsme hru, ve které děti hledaly dvojice a vymýšlely nový příběh.

Ve středu jsme malovali našeho knižního skřítka a nacvičovali správné zacházení s knížkou.

Co bylo před knihou? Ukazovali jsme si malby jeskynních lidí a takové malby se pak pokoušeli namalovat. Hráli jsme několik pohybových her na pozornost, ve kterých jsme využívali naše malované výkresy. Byla to legrace!

Veliké opakování probíhalo poslední den. Vzhledem k tomu, že na tento den připadlo zatmění Slunce, využili jsme speciální sklíčka, přes která jsme pozorovali již zmíněné zatmění. Byla to pro děti zajímavá zkušenost a moc se jim to líbilo!

Anglický klub

Číst knížky je důležité a tak jsme se v uplynulém týdnu věnovali tématu knihy. Zajímavých knížek máme v naší školce víc než dost a spočítat je nebylo vůbec jednoduché. Naše děti jsou však šikovné a počítaní je velmi baví, proto jsme v rámci anglického klubu počítali a počítali až do úmoru 🙂

K tomu jsme ještě přidali nějakou slovní zásobu:

a book, a page, how many books, to read,

a 2 úplně nové písničky:

Read a Book

I love reading

Odpolední aktivity:
Rytmika, tanečky, dramaťák: Vyslyšeli jsme volání jara a zařádili jsme si s písničkou Jaro dělá pokusy. Nejdříve to byly velice oblíbené sochy a potom jarní židličkovaná. Ovace nebrali konce!
Tvoření: Začali jsme vyrábět bibliofilské vydání školkové knížky ve velmi nízkém nákladu. Jediný vznikající exemplář má ručně šitou vazbu a je nabitý našimi ilustracemi a příběhy. Těšte se!
Muzicírování: S Terezkou jsme zabrousili do hudební teorie a po přezpívání našeho bohatého repertoáru jsme se naučili, jak vypadá nota celá, půlová a čtvrťová.
Sportovní klub: Moc rádi sportujeme na zahrádce a tentokrát jsme si zahráli několik oblíbených pohybových her a završili jsme to populární hrou na četníky a zloděje. Chycení zloději si odpykávali trest v zahradním domečku : ).20