Kniha…. 28.2.-3.3.2017 B

3. 3. 2017 | Kronika - Bohnice

Celý týden byl ve znamení knížek, čtení a poznávání. V ranním kruhu jsme si povídali základní pravidla o knihách, Jak se k nim chováme, co se v nich můžeme dočíst a proč? Přišla dokonce řada i na to, jak se knihy vyrábějí a co bylo před knihou. Vše jsme si pěkně povyprávěli a ukázali na tabuli. Uprostřed týdne jsme si vyrobili naší 1. společnou knihu s vlastními obrázky a příběhem. Příběh byl trochu zamotaný, ale pobavil nás. Naše 2. knížka už bude určitě srozumitelnější, slibujeme. 🙂 Básnička týdne byla samozřejmě o knížkách a moc se nám líbila, každou chvilku si ji broukáme. Celý týden byl zakončený parádní procházkou a návštěvou do nedaleké knihovny, kde někteří z nás byli úplně poprvé, ale určitě ne naposledy. Byl to zážitek jako hrom. Poznali jsme, jak to v knihovně funguje, jaké klidné prostředí v knihovně panuje a že je to vlastně taková naše velká „půjčovačka“.

Příští týden nás čekají Staré pověsti české a to by bylo, abychom i na toto téma nepoužili nějakou pěknou knihu.

Hezký prosluněný víkend.

S Delfínky jsme si tento týdne také v angličtině povídali o knížkách. Řekli jsme si mimo jiné, že knihy jsou naši kamarádi, že s nimi neházíme, nešlapeme po nich, nekreslíme do nich atd. Procvičovali jsme si tak slovesa jako to throw, to draw, to step on ( házet, kreslit, šlapat po…), ale i další slovíčka, z nichž už mnoho známe : friends, to be nice, to read ( kamarádi, být milý/hodný, číst ). Ukázali jsme si několik obrázků a pokusili se o výslovnost těžkého slova „a library“ ( knihovna). Přečetli jsme si opět veselou knížku Night monkey Day monkey ( Julia Donaldson).

Se staršími předškoláky jsme se vrhli na řádné procvičování všech základních tvarů a instrukcí s nimi spojených, např. Draw two big and two small triangles ( Nakresli dva velké a dva malé trojúhelníky ).

Tento týden byl opravdu výjimečný a poučný, povídali jsme si totiž o knihách. Jaké jsou knihy? chytré, velké, tlusté, tenké, barevné, malované, zajímavé, veselé, smutné, děsivé, plná zvířátek a pohádek, a o tom, jak funguje tento svět a naše tělo.

Děti měly za úkol přinést do školky své vlastní knížky z domova, které jsme si pak celý týden společně četli a prohlíželi. Seznamovali jsme se s encyklopediemi, atlasy apod.

Společnými silami jsme si vyrobili vlastní knížky a doplnili je o vtipné příběhy, které si děti samy vymyslely. 🙂

Třešničkou na dortu byla páteční návštěva místní knihovny, kde se děti seznámily s řádem městské knihovny. Prohlédli jsme si celý objekt,  pár krásných knížek a nakonec vyslechli poučnou pohádku o Otesánkovi, který chtěl zhltnout všechny, které potkal.

Odpolední aktivity:

Rytmika, tanečky, dramaťák: Vzpomněli jsme si na naší oblíbenou Pohádku o pejskovi a kočičce – Jak myli podlahu

a zahráli jsme si divadlo. Nejvíc se nám líbilo sušení prádla.

Tvoření: Dokončili jsme naši pohádkovou předjarní krajinu, která se princeznami, a rytíři na koních jenom hemží!

Muzicírování: Kluci kočičí jsou velkým hitem a my už umíme celou tu jejich dlouhatánskou písničku : ).

Sportovní klub: Venku už to vypadá jarně, tak jsme si zkusili pletení věnečků a pořádně jsme si zaskákali v loužích Do vody – z vody.

Věda je zábava: Jak se dělá máslo? Jednoduše – ze smetany v PET láhvi. To naše chutnalo skvěle!