Letní sporty 11.5.-15.5.2015

15. 5. 2015 | Kronika - Jirny

Tento týden jsme se zabývali letními sporty a bezpečností při nich. V pondělí jsme zahájili jízdou na kole a koloběžce. Zopakovali jsme si pravidla na silnici a samozřejmě nutné vybavení k jízdě (hlavně helmu).

Vyrobili jsme si kola a koloběžky s pohyblivými koly. V úterý jsme si povídali o plavání a někteří dokonce plavali doopravdy. Naučili jsme se pojmenovat styly plavání v angličtině  a užili si sluníčko na hřišti. Středa patřila fotbalu. Procvičili jsme si prsty závody v namotávání provázku, ve kterých každá špulka představovala jiný sport. Ve čtvrtek jsme si představili běžeckou abecedu a zahráli si běhací hru na semafor. Pátek patřil opakování a bruslení. Kdo měl chuť, vyrobil si kolečkovou brusli s tkaničkou. Krásný víkend a příští týden bude o ekologii!

Pondělí bylo zasvěceno letním sportům a vše okolo nich. S dětmi jsme si nejdřív v ranním kruhu opakovali, co je to léto a co všechno můžeme v létě dělat. První téma u, kterého jsme se zastavili byla jízda na kole. Zopakovali jsme si zásady bezpečnosti a pak jsme s dětmi vyráběli výplet na kolo pomocí stříhání a lepení provázku na předem připravená kola.

V úterý bylo hlavním tématem plavání. Soustředili jsme se opět na bezpečné zásady chování u vody. Poté jsme se bavili o plaveckých stylech (prsa, kraul, znak, motýlek). Ve zpomelených pohybech jsme jednotlivé styly zkoušeli. Nácvik jsme použili jako cvičení ke zdokonalení hrubé motoriky, rozvoji rovnováhy a soustředění.

Ve středu byl hlavním tématem fotbal. V ranním kruhu jsme si řekli vše, co o tomto sportu víme, podívali se na IT ukázky a vzhledem ke krásnému počasí vyrazili ven, kde jsme zkoušeli kopat do míče. Koordinace nohou a míče je pro děti dobrým východiskem k propojování levé a pravé mozkové hemisféry, slouží k nácviku prozatím nepříliš zvládnutého běhu, koordinaci celého těla a hrubé motoriky.

Čtvrtek byl zasvěcen volejbalu a házené. S dětmi jsme si vysvětlili ve zjednodušené verzi pravidla těchto dvou sportů a poté jsme ve třídě i venku nacvičovali házení a chytání míče. Děti se učili různé způsoby úchopů míče a hodů. Zaměřili jsme se na rozvoj hrubé a jemné motoriky, schopnost hodit a chytit míč, odhadu síly a vzdálenosti.

V pátek jsme zopakovali všechno, co víme o letních sportech, naše spolužačka a kamarádka Sofie slavila svátek. Sofinka nám přinesla výtečný dort, bonbóny a kremrole. Všichni jsme Sofince popřáli, předali jí dárečky a vyrazili ven.

Hudení kroužek

Po klasickém procvičení mluvidel jsme si zahráli hru na dynamiku. Děti hledaly na zahradě houslový klíč, podle dynamiky skladby. Také jsme si ukázali pantomimicky nástroje. Dětem jsem představila prázdninovou píseň a za odměnu dostaly nálepky.

Tvořivá dílna

Tento týden se bavíme o letních sportech, proto jsme vybrali téma medaile. Vyrobili jsme si ji z modelíny, dozdobili korálky nebo třpytivými doplňky. Také jsme zkontrolovali naše truhlíky, kde jsme minule zasázeli hrášek. Vypleli plevel a nebo zasázeli nové hrášky.

Sportovní odpoledne

Rozcvičili jsme se, pak si některé děti zahrály kopanou. Vzali jsme malé míčky a přehazovali provaz, který jsme umístili vysoko nad hlavou. Zaběhali jsme si obíhanou. Při závodech jsme si nezapomněli vyjmenovat všechny medaile, které je možné získat při sportu.

Tento týden jsme se věnovali sportu. Naučili jsme se, jak se anglicky řeknou jednotlivé plavecké styly: breaststroke, backstroke, crawl, butterfly a děti je poctivě procvičovali. Dále děti říkali jaký sport se jim líbí a poslouchali jsme písničku o různých míčích- děti hádaly který míč patří k jakému sportu.

Key words: a ball, to run, to swim,  to play: football, basketball, tennis, baseball, volleyball; roller skates

Písnička:

Sports Balls