Migrace ptáků a zimní spánek… 2.- 6.11. 2015 Ú

6. 11. 2015 | Kronika - Jirny

Tento týden, byl pro nás opakovacím a poznávacím.

V podzimních dnech jsme si připomněli jak se chová příroda a jak se zvířátka připravují na zimu. Náš kamarád maňásek George (opička) s námi prožívá veškerá dobrodružství a děti v něj mají plnou důvěru.

V pondělí byly naším hlavním tématem barvy podzimu.

V anglickém jazyce jsme si opakovali barvy hrou Little stork lost a hat.

V úterý jsme si povídali o počasí a změnách teploty v podzimním období. Hráli jsme hru na bouřku a déšt .

V anglickém jazyce jsme si opakovali slovní zásobu na podzimní téma.

Ve středu bylo naším hlavním cílem zkoušet na vánoční besídku, kdy děti hrají na perkusní nástroje a zpívají krásné české i anglické koledy společně s třídou menších Lištiček.

V anglickém jazyce jsme si opakovali slovní zásobu o dracích a emocích.

Ve čtvrtek bylo naším úkolem vytvořit koláž na téma  změny ročních období. Děti stříhaly a malovaly temperovými barvami a vytvořily nádhernou koláž na téma podzim a zima, plnou barev a symbolů. V anglickém jazyce jsme opakovali slovní zásobu z Halloweenu.

V pátek jsme se věnovali přípravě na vánoční besídku. Zpívali jsme si a hráli na nástroje. Z magického koše jsme pak čarovali slovíčka, abychom si zopakovali slovní zásobu.

Tento týden byl kromě spousty nových poznatků i týdnem opakovacím. Vzhledem k výjimečné lokalitě naší mateřské školy dbáme na, co největší propojení s přírodou. Ověřovali jsme, zda děti umí poznat stromy, keře a jejich plody v okolí mateřské školy. Umí! A nejen to, některé děti to umí i v angličtině. Víte jak se anglicky řekne jeřabina? Naše děti ano. Hodně času jsme strávili povídáním o migraci ptáků. Děti již vědí, kam ptáci odlétají, kteří to jsou, jaké dělají zvuky a jak jednotlivé druhy poznat. Když jsme v rámci tématu byli v teplých krajinách, vzpomněli jsme si i na papoušky a jednoho velkého jsme vytvořili. Také jsme se zabývali přezimujícími zvířaty. Děti, dokonce i ty nejmenší tvořily krásné obrázky medvědů kombinací různých výtvarných technik. A protože podzimní počasí dokáže pěkně pozlobit opakovali jsme s dětmi jeho znaky a hlavně jak se správně obléct, abychom nebyli nemocní. Kromě výtvarných činností, učení se uvnitř i venku se u nás taky zpívaly písničky o žížale a podzimním počasí. Naučili jsme se i básničku o medvědovi a nové pohybové hry. Kdysi nám rodičům říkali učit se, učit se, učit se. A my se učili, ale díky možnostem jaké má naše školka a moderní pedagogice už děti nezažívají to stejné jako my. Nové heslo je bavit se, bavit se, bavit se a ani u toho nepostřehnout, že se něco učím.

Tento týden jsme se s dětmi učili počítat v angličtině od 1-10. Procvičovali jsme to na různých hrách a zazpívali jsme si písničku s vláčkem Shawnem. Opakovali jsme také barvičky, části těla a oblečení. Také jsme v průběhu týdne nacvičovali písničky v Aj na besídku.

Rytmika

V duchu zimního spánku zvířat jsme se seznámili s básničkou Medvěd v zimě. Motivací nám byla krátká pohádka Máša a medvěd. A pak už jsme rytmizovali a tančili na známé i neznámé písně. Hráli jsme na vlaštovky a taky na sněhuláky. Nezapomněli jsme na tanec se šátky, který si oblíbily hlavně holčičky. Kluci zase předvedli své kreace při break dance.

Hudební kroužek

Rozhýbali jsme se při remixu Zpěv skřivana a při písničce od Jarka Nohavici Vlaštovko leť. Pravidelné rozezpívání u pianina zvládají děti již výborně a moc je baví. Opakovali jsme známé písně a taky jsme se naučili písničku Lístečku zelený. Tu si děti pomocí kreslení, stříhání a lepení ztvárnily na list papíru a mohou tak opakovat doma s rodiči.

Tvořivá dílna

Tento týden jsme si vyrobili ptáčky z kartonového papíru, korku, peříček a ozdobili jsme je kamínky. Používali jsme akvarelové pastelky. Zavěsili jsme si ptáčky na provázky, abychom viděli, jak vypadají, když letí.

Sportovní hry

Rozcvičili jsme se jako medvědi a ptáci, procvičili všechna jógová cvičení, která známe. V kruhu jsme si zahráli pohybovou hru na medvěda a naučili jsme se u ní říkanku. Ukázali jsme si, jak medvěd v zimě spí.