Mikulášská nadílka !!! 30.11.- 4.12.2015 Ú

4. 12. 2015 | Kronika - Jirny

Tento týden jsme se zabývali tématem  Mikulášská nadílka. Povídali jsme si o Mikuláši, čertu a anděli. Začali jsme si povídat i na téma ježíšek, jak vypadá nebo jak si ho každý představuje. Ukázali jsme si to na vodě, kterou jsme přelévali do různě tvarovaných misek a dětem tímto vysvětlili, že ježíšek je přesně takový, jakého si ho přejí mít. Povídali jsme si také o naší známé trojici Mikuláš, Čert a Anděl a pouštěli si tematické IT ukázky.

Při výtvarné činnosti jsme vyráběli modré nebe z kartonu s vatovými obláčky a papírovými andílky. Snažili jsme se o vytvoření trojrozměrného obrázku. Jako druhou výtvarnou činnost jsme zvolili tzv. „roláž.“ Děti dostaly obrázek se zimními motivy a barevný papír. Oba papíry si nastříhaly na proužky a střídavě lepily na další předem připravený papír. Má to představovat rozrolovaný obrázek.

Stále nacvičujeme na Vánoční besídku.

Během tohoto týdne oslavily 4 děti z Lištiček krásné třetí narozeniny – dvojčátka Anička s Kristýnkou, Tobík a Matyášek. Přejeme všem ještě jednou krásné narozeniny a ať se jim v naší školce líbí.

V pátek se děti mohly těšit z mikulášské nadílky.  Moc rády této tradiční trojici postav zazpívaly a bylo vidět, že si tuto výjimečnou atmosféru velice užívaly.

V pondělí jsme začali povídáním o našem nedělním adventním vystoupení pod vánočním stromem v Úvalech. Co se dětem líbilo a nelíbilo na vystoupení. Některé písničky se líbily více, některé méně. V celku byly všechny děti spokojené a rádi zazpívají i příští rok.  Pak už jsme si povídali o Mikuláši a dalších svatých patronem, o kterých jsme se již dozvěděli v minulých týdnech. Byl to Sv. Martin, Ježíšek a sv. Mikuláš. Všichni měli společné to, že pochází ze Země a byli hodní na lidi, pomáhali jim a léčili nemocné. Dívali jsme na IT ukázky na obrázky a krátké příběhy o Ježíškovi.  Také jsme si zazpívali vánoční písničky na vánoční besídku.

Další den jsme si povídali o andělech. Sledovali jsme  IT ukázku z pohádky Anděl Páně, kde byli andělé, Ježíšek, Marie, i bůh. Děti se ptaly, a co je to bůh? Jakou barvu mají andělé a jak jsou asi velcí  nebo malí. Kde bydlí a co je jejich poslání. Pomáhat lidem. A to bylo úžasné téma k diskusi.

Ve středu bylo naším hlavním tématem peklo. Kde je peklo? A jací jsou čerti. Děti si ráno vytvořily pod stoly peklo a pak jsme si hráli na anděle, Mikuláše a čerty. Hráli jsme pantomimu. Děti hádaly kdo co s dětí předvádí.

Ve čtvrtek jsme si povídali o všech bytostech, které se k nám chystají zítra na návštěvu. Jakou písničku jim zazpíváme a jestli se bojíme a proč se bojíme. Opakovali jsme si slovní zásobu z celého týdne a hráli hru na čerty, kterému jsme museli vzít ocas připevněný na těle.

Pátek se nám všem moc líbil. Všechny děti se moc těšily na příchod Mikuláše, anděla a čerta. Před tím, než přišli, jsme společně s třídou lištiček hráli mnoho aktivně hudebních her. Tancovali jsme a zpívali. Prolézali tunelem a váleli sudy. Nakonec se ve dveřích objevily vzácné bytosti, které dětem přinesly mnoho radosti i sladkostí. Děti krásně zazpívaly a dokonce hovořily s Mikulášem anglicky.

Byl to moc krásný týden.

Tento týden jsme se v angličtině učili pozdravy Good morning, good afternoon, good evening a good night. Opakovali jsme si čísla od 1-10 a nacvičovali písně na besídku. Povídali jsme si o Ježíškovi, Mikulášovi, Čertu a Anděli a použili IT ukázky. Pouštěli jsme si pohádky v Aj s vánoční tématikou.

Tvořivá dílna

Poznávali jsme vánoční tradice anglicky mluvících zemí. Z látky flís jsme vytvořili punčochu na vánoční dárky. Ozdobili jsme si je třpytivými ozdobami a vločkami, vatou ozdobili kraj punčochy. Použili jsme lepidlo a štětce, aby nám vše na punčoše drželo.

Sportovní hry

Rozcvičili jsme se při krátké rozcvičce. Zacvičili jsme si jógová cvičení pro děti, znovu jsme si je opakovali, abychom se v nich zdokonalili. Zahráli jsme si pohybovou hru Tiše, tiše medvěd spí a zahráli na myšičky s padákem. Také jsme si udělali závody v běhu.

Rytmika

Mikuláš dnes přišel mezi nás prostřednictvím básničky, kterou děti rytmizovaly a většinou se i naučily. A pak už řádily a tančily na písničky Pojďte tancovat, Rumba rej, Čivava, Kamarádi, Strašidelná…Tanec se šátky nemohl chybět ani dnes a kluci nám za bouřlivého povzbuzování předvedli break dance. Za odměnu si každý mohl vybarvit obrázek Mikuláše.

Hudební kroužek

Děti si naladily hlásky u pianina. Krásně hrály a zpívaly stupnici C dur. Zazpívali jsme si známé písničky a naučili jsme se novou písničku Bude zima, bude mráz, se kterou jsme se seznámili minulý týden. Za odměnu  si  děti zahrály improvizovaně na pianino.