Plody podzimu … 22.-26.9.2014

25. 9. 2014 | Kronika - Jirny

Tento týden jsme hledali v lese spadané plody. S poznáváním podzimních krás jsme začali až v úterý, protože v pondělí jsme přivítali ve školce divadlo! Originální pohádka plná legrace nás nadchla. Herec, jménem Dominik, nás po představení nechal nahlédnout za oponu a půjčil nám i hlavní hrdiny – loutky.

V úterý jsme měli celý den čistě anglický blok, který byl o žaludech. Vytvořili jsme velký dub a zopakovali si slovní zásobu ukrytou v interaktivní hře. Během středy jsme poznávali plody buku. Také jsme podnikli velkou procházku okolo rybníka, kde jsme zahlédli kačenky. Ve čtvrtek nás zajímaly ořechy, ze kterých jsme vytvořili rybky. Vymysleli jsme, že se budou hodit jako dekorace na Vánoce. Poslední den jsme si zahráli hry s kaštánky. Zkusili jsme si s nimi namasírovat chodidla i procvičit prsty u nohou. Z těch nějhezčích jsme vyrobili zvířátka. Příští týden si yvtvoříme zásoby na zimu! Pěkný víkend!

V pondělí nás navštívil pan herec, který nám zahrál moc hezké divadélko o medvídkovi Medouškovi. Dětem se příběh moc líbil a pozorně ho sledovaly až do konce, i s občasnou pomocí Medouškovi. Naučily jsme se, jak se máme v divadle chovat. V úterý jsme se seznámili s plody jeřabin a žaludů, ze kterých jsme ve středu vyráběli obrázky (Dubínky, lodičky…). Ve čtvrtek jsme měli plody buku a kaštanu. Z kaštanů a modelíny jsme si poté vytvářeli lesní zvířátka. V pátek jsme si ukázali vlašské oříšky. Za pomoci skořápek jsme se doprovázeli při zpěvu písniček a poté jsme si z nich vyrobili závěsné kapříky. V celém týdnu jsme se učili o podzimních plodech, na kterých stromech rostou, jak vypadají jejich listy, jak vypadají plody, jakou mají slupku a jak se jmenují a komu je můžeme v zimě donést do lesa. Také jsme si řekli, že tyto plody nejíme.

Písnička týdne: https://www.youtube.com/watch?v=a1ETa7_V6E0

Ostružiny, šípky trnky, jeřabiny, bezinky,

natrhám jich, plné hrnky, na vrch přidám brusinky.

Odvar z máty peprné, kdo má zdraví chatrné,

ať navštíví se mnou jářku, moudrou bábu kořenářku.

Básnička týdne:

Kaštan

Shoď mi kaštan, kaštane,
vždyť se ti nic nestane,
když mi jeden kaštan shodíš,
jenom trochu hlavou hodíš.

Kaštan

Už je podzim, listí žloutne,
ve větru se kaštan zhoupne.
Chvilinku se pohoupe,
pak se z slupky vyloupne.

Padá dolů volným pádem,
letí dolů, padá na zem.
Naštěstí se nerozbije,
z trávy kousek vyčuhuje.

Anglický klub

Tento  týden jsme si na angličtině zopakovali tři základní emoce (happy, sad, angry) a učili jsme se, jak se řeknou roční období. Zaskákali jsme si na písničku: Five Little Monkeys

Odkaz: https://www.youtube.com/watch?v=b0NHrFNZWh0

Key words: a chestnut, an acorn, a nut, an autumn, a leaf

Tanečky

V pondělí bylo krásné počasí, proto jsme mohli tančit na zahradě. Učili jsme se polkový krok a tančili jsme ve dvojicích.

Hudební kroužek

Sešli jsme se v kroužku a udělali hlasová cvičení a nácvik správného dýchání. Zopakovali jsme si písničky z minulých týdnů a zahráli si na zvonkohry.

Plavání

Na plavání si děti zopakovali různé dovednosti. Mezi ně patří otočení u břehu bazénu, namáčení obličeje i plavání v pozici šipky. Jako novinku jsme se naučili samostatně jezdit na koníkách (pěnová pomůcka tvaru válce) a také na hřbetech těchto koní jezdit za ruce v kroužku. Doprovodili jsme plavbu v kolečku o zpěv známých písní.

Tvoření

Ve slunečném podzimním odpoledni jsme s dětmi vytvářeli kaštánky a ořechy. Zopakovali jsme si, jak vypadají plody jeste dřív, než spadnou se stromu na zem. Jakou mají slupku. Tu jsme vyrobili z papíru, natřeli temperovými barvami nazeleno a zabalili jsme do ní kaštan nebo ořisek. Některému kaštánku děti domalovaly oči, nos a pusinku. Také jsme si vymalovali pastelkami papírové pytlíčky, do kterých si můžeme nasbírat lesní plody, které známe.

Sportovky

Nejdříve jsme se všichni v kruhu rozcvičili. Každý, kdo znal rozcvičovací cvik, nám ho ukázal a my ho zopakovali. Když jsme se pořádně rozcvičili, zaběhali jsme si přes překážky.
Všichni najednou jsme zkoušeli házet míčky, kdo nejdál dohodí. Míčky děti pak musely najít a donést zpět.
Z minulého týdne jsme si zopakovali „cukr káva limonáda..“ Udělali ze sebe „hadrové panánaky“, cvičení, u kterého jsme se vydýchali a uvolnili.