Podzimní plody… 21.-25.9.2015

30. 9. 2015 | Kronika - Bohnice

Delfínci:

Radostně jsme přivítali barevný a štědrý podzim.

Celá školka se rozzářila naší sbírkou podzimních plodů.

V pondělí jsme si povídali o jeřabinách. Moc se nám líbí jejich barva a také se nám je povedlo nádherně namalovat pomocí prstíků. Jsou jako živé!

V úterý jsme probrali duby a jejich žaludy. Známe je moc dobře, protože nám rostou na zahrádce. Potom jsme se vydali na procházku objevovat další podzimní plody v okolí. Slavili jsme velké objevitelské úspěchy! Našli jsme oříšky, šípky, planá jablíčka…

Ve středu jsme se podívali do korun stromů. Prohlédli jsme si nejen náš oblíbený dub, ale i  další stromy a vyrobili jsme si obrázky pomocí listů a žaludů. Krásně se povedly.

Ve čtvrtek jsme se všichni vyfešákovali, protože přijelo divadlo. I když byla pohádka Dominika Tesaře o psu a drakovi, nikdo se draka nebál. Je vidět, že už jsou z nás ostřílení diváci : ).

V pátek jsme se pustili do podzimní koláže. Kombinovali jsme různé techniky – pastel, razítka, lepení a přírodniny.

Vznikly úžasné obrázky s nefalšovanou podzimní atmosférou. Těšíme se, že si je odneseme domů.

Krásný první podzimní víkend a my se příští týden už poohlédneme po tom, co si schováme na zimu do zásoby.

Básnička týdne:

Kaštan Shoď mi kaštan, kaštane, vždyť se ti nic nestane, když mi jeden kaštan shodíš, jenom trochu hlavou hodíš.

Písnička týdne: https://www.youtube.com/watch?v=a1ETa7_V6E0

V tomto krásném období jsme se zaměřili na podzimní krajinu a její typické znaky.

V pondělí a v úterý jsme se učili poznávat stromy, jejich listy a plody. Přírodniny jsme vnímali všemi smysly a hráli jsme si s nimi.Během procházky do lesa jsme si s dětmi tedy zaměřili tentokrát více na stromy a popis okolí. Hráli jsme spoustu pohybových her, během kterých jsme hledali šišky, jeřabiny a bukvice.

Další dny jsme se zaměřili na žaludy, na jejich tvar, velikost a na strom, na kterém rostou.

Hráli jsme hry na „popleteného skřítka“, který poztrácel plody a ty se mu všechny pomíchali.

Ve čtvrtek  nás ve školce opět navštívilo divadlo, které představilo vtipnou pohádku o „psu a drakovi“. S dětmi jsme před pohádkou četly knížku „Dědečku, vyprávěj“ od Ladislava Špačka, který jednoduchým způsobem, vysvětloval, jak se v divadle správně chovat.

V pátek jsme hodně opakovali a shrnuli téma plodů z celého týdne. Také jsme měli možnost ochutnat 6 druhů ořechů (Para, lískový, pistáciový, vlašský, kešu, mandle). Ze skořápky od oříšků jsme si poté vytvořili krásné berušky a ozdobili jsme si jimi naše malované košíčky.

V týdnu Podzimních plodů jsme se kromě několika nových slovíček spojených s tématem zaměřili také na listy, které nám začínají padat ze stromů a spojili jsme si s nimi hezkou písničku Leaves leaves falling down. Tímto jsme si také zopakovali geometrické tvary a barvy. Naším novým anglickým tématem v tomto týdnu byly protiklady a přídavná jména, z praktického hlediska především Up / down. Přečetli jsme si o nich i knížku. Děti již začínají používat slovíčko Please – prosím či Help please – Pomoc prosím a to i ti nejmladší. Starší děti se začaly zabývat více frázemi spojenými s představováním sebe sama.

Odpolední aktivity:

Rytmika, tanečky, dramaťák: Tentokrát se hrálo divadlo o tom, jak si víla Amálka kutálela oříšky. Své role si užili nejen všechny Amálky, ale i medvědi, veverky a dokonce i blecha!

Tvoření: Společně jsme namalovali velký podzimní strom a je radost se na něj podívat.

Muzicírování: K našim oblíbeným – Prší, prší a Přilákejte gorilu, přibyla další písnička. Kaštany od Svěráka/Uhlíře se nám moc líbí.

Sportovní klub: S velkou chutí se soutěžilo. Zahrada byla plná hub, šípků, kaštanů… a sbíralo se ostošest!