Posvícení a stolování … 18.-21.11.2014

20. 11. 2014 | Kronika - Jirny

Tento týden jsme se připravovali na slavnostní stolování, které nás čeká u příležitosti vánočních svátků. Po pondělní sváteční pohodě jsme si v pondělí ukázali, jak správně prostřít stůl, kam patří talíř, sklenice, příbory…

Vše jsme nalepili na velké čtvrtky. Také jsme si zahráli na číšníky, kteří nesmí nic upustit z tácu. Nosili jsme míčky na lžíci.  Příští den jsme si pomocí uvolňovacích cviků namalovali talíř na barevné papíry. Pouštěli jsme si krásné písničky a videa v angličtině. Ve čtvrtek jsme si vytořili krásná prostírání, která teď při jídle  ve školce používáme. Abychom docílili trvanlivosti, každé prostírání jsme pečlivě zalaminovali. Poslední den jsme si užili vaření. Procvičili jsme si zeleninu a ovoce a ze zeleniny uvařili polévku. Takže tento týden jsme trávili u stolu. Příští týden se už nachystáme na první adventní neděli a připravíme se na MIkuláše. Pěkný víkend!!!

Tento týden jsme věnovali tématu stolování a posvícení. Učili jsme se, jak se sedí u stolu, jak se říká příboru, který používáme a samozřejmě, jak je důležitá hygiena před jídlem. Vyrobili jsme si prostřený jídelní stůl, který se nám povedl. Velkou radost jsme také měli z vyrobeného prostírání, které bylo opravdu originální. Vyzkoušeli jsme si grafomotorické cvičení – talíř. A ukázali si v kuchyňce, jaké máme druhy nádobí a co v něm můžeme uvařit za dobroty na posvícení či sváteční dny.

Tvořivá dílna

Protože se bavíme tento týden o stolování a jsme česko-anglická mateřská škola, udělali jsme si ubrus s ČAJEM O PÁTÉ, jak se pije čaj, a to nejen v Anglii. Ubrus jsme vytvořili z ubrousku, nalepili na něj vymalované hrníčky, konvičku na čaj, mléko, cukřenku a dortíčky, které k dobrému čaji patří. Kdo chtěl, dozdobil ubrus ozdobami.

Sportovní hry

Ze začátku jsme se rozcvičili, nacvičili jsme let jako velcí ptáci, balanc jako holubička. Také zaběhali závody, naučili jsme se kotrmelec, jak jsme se minule domluvili. Zopakovali seskok z výšky, někteří se naučili pořádně doskakovat a zacvičili balanc.

Plavání

Na plavání jsme si procvičili krásnou stříšku z rukou. Nejprve jsme trénovali na suchu a potom ve vodě. Také jsme jezdili na koníkách úplně sami. Na závěr jsme skákali do protiproudu a nechali se jím unášet.

Hudební kroužek

Na hudebním kroužku jsme si procvičili svá mluvidla a hlasivky. Cvičili jsme na koncert i na zpívání u příležitosti rozsvícení stromečku. Také jsme si zahráli hru Na vodníka. V rámci relaxace jsme si zazpívali Hledám hodné dětičky.

Anglický klub

Tento týden jsme kromě slovní zásoby týkající se stolování opakovali 4 roční období a řekli jsme si, jaké počasí ke každému období patří: sunny, cloudy, windy, snowy.
Key words: a plate, a spoon, a fork, a knife, a table
Písničky:

Básnička:

Mlsný mravenec

Přistihl jsem mravence,
lízal cukr v cukřence.
Na mlsání doplatil,
kulatil se, kulatil.
Jako meloun, možná víc.
Když vyrostl z nohavic,
když mu málem praskly tváře,
ocitl se u lékaře.