Pranostiky … 2.-6.2.2015

4. 2. 2015 | Kronika - Jirny

Lištičky a Sovičky

Pranostiky doprovázejí náš život od pradávna. Předpovídají nám počasí, úrodu i další přírodní jevy. Tento žánr lidové slovenosti jsme se snažili představit dětem.

V pondělí jsme si povídali o známé únorové pranostice „Únor bílý, pole sílí“. Na tmavou čtvrtku jsme nanesli bílou barvu – sníh a hrabičkami jsme vyškrabali do povrchu brázdy pole. Příští den jsme zjistili, že O svaté Scholastice si máme navléct rukavice. Proto jsme vytvořili ze čtvrtky stejné páry rukavic, které nám poslouží i jako pexeso. Ve středu jsme se chystali na divadlo. Po procházce jsme se oblékli do svátečního oblečení a viěli krásnou pohádku o Princezně Kolobejdě. Král, tatínek Kolobejdy, jezdil na kole a královna zas chodila pěšky. Proto jejich dcera měla nejraději jízdu na koloběžce. Nakonec si ji namluvil princ Vendelín Dioptrín, který se i utkal s drakem. Divadlo bylo legrační! Ve čtvrtek jsme si povídali o Hromnicích a vyrobili lucerničky Hromničky. Tvořili jsme námrazu lepením soli na sklenku. Poslední den jsme si vyprávěli příběh svaté Doroty. Na její počest jsme vytvořili koše s květinami a její podobiznu. Krásný víkend přeji a příští týden se budeme těšit na muzicírování! Juchů!

Rytmika

Dnešním tématem nám byly ,,Hromnice“. Děti rytmizovaly, tančily ve dvojicích – snažily se čelem udržet míček při tanci. Únorové pranostiky nás motivovaly k procvičování tanečku ,,Sněhulák“. Pohybovou část jsme zakončili jednou z nejoblíbenějších činností dětí – hrou na nástroje z pet. lahví, které si postupně děti vyrábí. Odměnou bylo dětem prohlížení 3D obrázků hořící svíčky(na interaktivní tabuli) a výběr obrázku k vybarvení.

Hudení kroužek

Tento týden jsme si po hlasové rozcvičce zkusili dynamické změny. Také jsme hráli na své tělo a naučili jsme se tři druhy tleskání. Potom jsme se rozdělili na dva sbory a zazpívali si písničku „Malé kotě, spalo v botě“. Sbory se ve zpěvu střídaly a hudebně si odpovídaly. Na závěr jsme shlédli hudební video z dob minulých s panem Suchým a jeho interpretací. Děti video moc bavilo, i když bylo černobílé.

Tvořivá dílna

Tento týden, jsme si zvolili jednu pranostiku „Leží-li kočka v únoru na slunci, jistě v březnu poleze za kamna.“ Vybrali jsme si z pranostiky téma kočky a všichni jsme namalovali hlavu kočky. Z krabic jsme udělali těla a namalovali je temperami. Vylosovali v kole štěstí některé kočičí hlavy, které jsme na krabice společně nalepili. Tak byly kočka z papíru celé.

Sportovní hry

Nejdříve jsme se rozehřáli při pohybové hře. Udělali rozcvičku. Naučili jsme se cviky ve dvojicích. Trochu se vydýchali při hře „Chodí pešek okolo“ a na závěr si zaběhali oblíbené závody.

Anglický klub

Tento týden jsme procvičovali otázku: What is your favourite colour? Děti odpovídali a ukazovali jsme si, kdo má na sobě jaké barvy. Taky jsme si hráli na slepou bábu, museli jsme poznat po hmatu školkového plyšáčka, ptali jsme se: What is it? a odpovídali: It is a bear, a frog atd. Do nové slovní zásoby jsme přidali další protiklad: thin a fat. Z divadelního představení jsme si osvojili slovíčka: scooter, queen a princess.
Key words: thin, fat, favourite, a scooter, a queen, a candle, a glass, February, a basket, flowers