Příprava na čarodějnice … 20.-24.4.2015

23. 4. 2015 | Kronika - Jirny

Tento týden jsme se připravovali na zahradní slavnost „Pálení čarodějnic“. V pondělí jsme se naladili na správné téma a vyrobili jsme si čarodějnice, kterým jsme dolepili šátky na hlavu. Postraší Vás hned u vchodu do školky. V úterý nás navštívil Harry Potter. Povídali jsme si o kouzelnickém životě a o škole v Bradavicích. Také jsme si procvičili naší snad nejoblíbenější slovní zásobu. Strašidelně rádi se bojíme!!! Na plavání jsme chodili po vodě, cvičili leh na vodě a zajezdili si s ježečky na zádech. Ve středu jsme si uvařili kouzelný lektvar, do kterého děti přidaly mimo jiné i botu, hada a pastu na zuby. Procvičili jsme si druhy chutí, které známe a umíme pojmenovat. Ve čtvrtek jsme odbočili od děsivých věcí a zpestřit program nám přijeli místní policisté. Procvičili jsme si s nimi značky, ochranné pomůcky, vybavení, ale nejvíce nás bavilo obsadit policejní auto a zkoušet, co všechno umí. Hodní policisté dětem dovolili i mluvit do vysílačky a houkat. Byl to skvělý zážitek! V pátek jsme připravili překvapení, které odhalíme až na naší zahradní párty příští týden. Takže doufám, že se tam se všemi uvidíme! Těšíme se! Pěkný víkend všem! 🙂

V pondělí jsme otevřeli téma Čarodějnic. Povídali jsme si o tom, kdo jsou to čarodějnice a jak se poznají a také, co všechno by podle dětí měly umět. Nakonec jsme použili vše, co jsme našli ve třídě a vyráběli lektvary plné zlata, roztodivných rostlin a hadů. Při barvení lektvarů jsme pozorovali difúzi.

Úterý bylo zasvěceno nejznámějšímu dopravnímu prostředku, totiž koštěti. Pomocí prstových barev jsme nabarvili celé koště podle představ dětí. Zpívali jsme písničku o čarodějnicích a povídali si o tom, jak asi čarodějnice bydlí.

Ve středu jsme s dětmi vymýšleli zaklínadla a zkoušeli je rytmizovat. Nakonec jsme se naučili dvě básničky o čarodějnicích. Jednu od Jiřího Žáčka, u druhé byl autor bohužel neznámý, ale i tak se nám líbila.

Ve čtvrtek jsme od tématu odbočili, protože nás navštívili místní policisté a děti tak měly možnost zeptat se na vše, co je o policejní práci zajímá. Viděly, jak se řídí doprava, všechnu výzbroj a výstroj policistů, zopakovali si společně značky a nakonec měly děti možnost nasednout do policejního auta a vše si v něm prohlédnout. Kdo bydlí v Úvalech, možná zaznamenal mluvení dětí do megafonu a pouštění sirény, které se samozřejmě navzdory pomalu hluchým učitelům i strážníkům stalo největší odměnou celého dne.

Rytmika – 20.4.2015

• motivace – pohádka O nosaté čarodějnici
  • taneční improvizace – Dáda Patrasová ,,Ježibaba“, Petra Černocká ,,Saxána“, Míša Růžičková ,,Strašidel se nebojíme“
  • na školní zahradě – čarodějnický tanec s Boomwhackers tubes – taneční hrátky na známé písně(CD – písničky pro děti)
  • závěr, rozloučení, úklid tubes

Hudební kroužek

Tento týden jsme hudební kroužek zahájili souborem mimických a logopedických cviků na téma čarodějnice. Děsivé obličeje, u kterých jsme se hodně nasmáli, jsme přisoudili různým čarodějným bytostem. Zahráli jsme hru na „Hastrmana“ a zkusili podle hudby rytmicky tančit se zastavováním při přerušení zvuku. Nakonec jsme si pustili písničku na tabuli, kterou jsme potom sami zkusili zpívat s ukulelem. Název písničky prozradí až příští týden.

Tvořivá díla

Společně jsme si postavili čarodějný kopec z písku, vytvořili z větviček, lýka a papíru čarodějná košťáka. Košťátka děti později vyzkoušely. Proletěly se s nimi na zahradě nebo s nimi začarovaly nebo proměnily své kamarády.

Sportovní hry

Zacvičili jsme si rozehřívací hry. Běhali ve dvojicích a hráli na babu. Rozcvičili jsme se, zaběhali jsme si závody tentokrát na čas. Zaskákali a přelezli překážku. Pak se vydýchali.

Anglický klub

Čarodějnická tématika je jedna z našich nejoblíbenějších, opakovali jsme si písničky, které už známe z Halloweenu: Which Witch is Which nebo Spooky Spooky. Poslechli jsme si pohádku o ježibabě Room on the Broom a seznámili jsme se z různými čarodějnicemi: ugly witch/ pretty witch/ scary/spooky witch. Vytvořili jsme si čarodějníckou školu Harryho Pottera Hogwarts (Bradavice) a už víme, že Hermiona is a witch a Harry is a wizard.

Key words: a witch, a broom, a magic wand, ugly, scary, a castle, a brew, a wizard

Písničky: