Řemesla a povolání…8.2.-12.2.2021 J

12. 2. 2021 | Kronika - Jirny

Tento týden jsme se vydali po stopách našich šikovných předků a zjistili jsme, jak se žilo dřív. Bez elektriky, vody v kohoutku, teplých radiátorů aut a všeho dostupného. Dívali jsme se, jak paní Kurandová, coby babička spřádá vlákna na kolovrátku, jak z nití vznikla látka, kdo uměl šít boty. Čí ruce vyrobily džbány na vodu, talíře, hliněné hrnce. Kdo uměl vyřezat vidličku, nůž, lžíci… Sami jsme si zkusili upéct chleba, utlouct máslo, vyrobili jsme si lučinu a další dobroty.
Tento týden jsme se naučili pojmenovat mnoho zajímavých a také důležitých povolání. Povídali jsme si o lidech, které potkáváme dnes kolem sebe, ale také o tom, jak to bylo dříve, třeba když naše babičky byly dětmi. Nakonec jsme se také učili, jak anglicky říci, čím bychom chtěli být.

Týden s tématem Řemesla a povolání byl plný her a tvoření. Vyprávěli jsme si, s jakými povoláními se každodenně setkáváme – ve školce, při nakupování, když jsme nemocní a podobně. Některá z nich byla pro nás nová – kominík, sklář, veterinář.
Zahráli jsme si na malíře pokojů, dekoratéry, stavitele, pekaře a prodavače. Vyrobili si pomazánkové máslo i stloukli obyčejné máslo. A k tomu všemu jsme stihli ještě vyrobit rodičům přání a malý dáreček k nedělnímu Valentýnovi.

Tento týdne jsme si povídali o

‘’Jobs and Occupations’’ naučili jsme se

slovíčka: teacher, doctor, vet, pilot,

policeman, fire fighter, gardener, repairman, postman, painter, cook. Zahráli jsme si na ‘Builders ´ a postavili jsme si různé stavby z kostiček. Děti si vyrobily pomazánkové máslo: butter spread a máslo: butter.

Naučili jsme se písničku: Jobs Song: What do you do?

Také jsme si zahráli na: ‘Bakers’ a vyrobili jsme na Valentýna: Hearts from melted beads a pro tuto příležitost umíme písničku: Skidimarinka I love you.

Výtvarný kroužek: Tento týden jsme se opravdu pustili do práce! Jelikož tématem byla řemesla, zkusily si sovičky i lištičky spoustu zajímavých povolání od pekařů, kuchařů, umělců až po zedníky.
A ani jsme nezapomněli na blížící se den lásky! Sovičky vyrobily Valentýnská srdíčka a přáníčka pro maminky!

Kroužek muzicírování: Sovičky se naučily novou písničku o zedníkovi a k tomu si zahrály na různé hudební nástroje. Hádání písniček bez textu je u soviček velmi oblíbené.  Na závěr jsme si zatancovali na naše oblíbené písničky.

Pohybový kroužek: Cvičení s prvky jógy sovičky stále baví a zkoušíme náročnější cviky. Do pohybového kroužku jsme tentokrát zařadili i pečení houstiček, protože zadělat takové kynuté těsto je pořádná fuška.

Dramatický kroužek: Zahráli jsme si malé představení se zedníky v hlavní roli! Máme každý svou fantazii a proto jsme si ukázali, že i když stavíme stále ze stejných „cihel“, každý  má svůj hrad trošku jiný-výjimečný.