Skupenství vody….. 12.-16.1.2015

15. 1. 2015 | Kronika - Bohnice

Delfínci:

Všude se ozývá zurčení, klokotání, cinkání a šumění. Jestli se to k vám ještě nedoneslo, celý týden jsme se cachtali ve vodě : ).

V pondělí jsme pátrali po tom, kde všude kolem nás je voda a jak vypadá. Vyzkoušeli jsme si, jak vznikají potůčky a řeky – foukali jsme brčkem do barevných kapiček vody. Velmi nás to bavilo!

V úterý to ve školce mrzlo, až praštělo, protože jsme vyráběli led. Ještě, že existují mrazáky, protože jinak bychom to úžasné dobrodružství nezažili.

Ve středu jsme se dosyta vymáchali v bazénu s Tomášem a s Bety jsme společně vyrobili obrázek o koloběhu vody. Už víme, kam mizí a odkud se vrací : ).

Ve čtvrtek přijelo divadlo! Pohádka o princezně Kolobejdě se nám tuze líbila a byli jsme stateční, i když jsme ve školce měli dokonce DRAKA!

V pátek se to u nás rozzářilo barvami, protože jsme vyráběli duhu. To, že se dá krásně namalovat pomocí prstíků, je super a naše obrázky jsou nádherné. A už víme, jak vzniká : ).

Krásný, možná i zasněžený víkend a příští týden prověříme naše očka, ouška, jazýčky…

Budeme si povídat o smyslech.

Básnička týdne:

Samá voda

Na počátku – kapička,
z kapky říčka maličká,
a když říčka s řekou splyne,
přidají se další, jiné
vody ze všech stran,
a z kapky je – oceán.

Tento týden jsme s dětmi poznávali životně důležitý živel-vodu a zabrali jsme se též do různých skupenství vody.

První den jsme si s dětmi povídali o tom, proč je voda důležitá a na co jí používáme. Zahráli jsme si několik her týkajících tématu, jako například Na vodníka a Samá voda.

Další den jsme toto témě rozšířili a vysvětlovali si, kdy padá sníh  a co můžeme ze sněhu všechno udělat. Počasí nám moc nepřálo, proto jsme si vyráběli sněhuláka z modelíny, z gymnastických míčů nebo také z papíru.

Ve středu jsme s dětmi vyráběli společný obrázek parní lokomotivy, ke které si děti vytvořily vlastní vagónek. Nakonec si ho ozdobily vatou představující páru.

Ve čtvrtek jsme měli možnost shlédnout s dětmi divadelní představení, protože Sofia School navštívilo Divadélko Koloběžka. Děti tak mohly vidět pohádku O princezně Kolobejdě, která se jim velice moc líbila.

A poslední den tohoto týdne jsme si s dětmi povídali o duze a o tom, kde jí můžeme vidět. Využili jsme barevné pestrosti duhy a vytvořili jsme si jí pomocí našich vlastních prstíků, které jsme nabarvili prstovými barvami a barvy tak nanesli na papír.

Anglický klub

Kromě daného tématu jsme se tento týden věnovali i počasí  a prostřednictvím her jsme se seznámili s frázemi:

It’s rainy/cloudy/sunny/windy/foggy.

Koloběh vody v přírodě děti zaujal také a tak za pomoci videa a instrukcí jsme si společně vyrobili jeden velký obrázek.

Jak to v přírodě funguje se děti naučily i na příkladu barevné duhy. Vzhledem k tomu, že základní

barvy (anglicky) naše děti již ovládají, namalovat si duhu, zazpívat si písničku nebo si o ní přečíst knížku byla pro nás všechny

velká zábava.

Slovní zásoba k danému tématu:

the sun, water, snow, rain, a rainbow

Písničky

Odpolední aktivity:

Rytmika, tanečky a dramaťák: Samá voda, samá voda… ozývalo se ve školce, ale nakonec každý schovaného plyšáka našel : ). Ještě jsme si stihli zahrát na ledové sochy a ukázat, jak vznikají.

Tvoření: Venku to vypadá spíš na jaro, ale my jsme společně vyrobili ledovou sochu! Vznikla pomocí barev a soli a vypadala tak nádherně, že jsme byli nadšení! Víc uvidíte ve fotogalerii.

Muzicírování: Bylo také o vodě. Po důkladném rozezpívání nám Ivica zahrála pohádku, ve které jsme se naučili písničku “V tom našem dvoře.” Líbilo se nám to tak, že jsme divadlo hráli až do večera : ).

Sportovní klub: Vydali jsme se sportovat k moři. Nejdříve jsme si s chutí zaplavali a potom jsme společně učili plavat žraloka. Moře byla deka a žralok plyšový, ale stejně to bylo napínavé a docela těžké. Bylo to SUPER a příště si vezmeme větší deku!