Skupenství vody… 8.-12.1.2018 B

12. 1. 2018 | Kronika - Bohnice

Tento týden byl plný vody. Už víme, že vodu známe v kapalném stavu – když ji pijeme. V plynném jako páru – když ji vaříme. A taky jako třeba pevnou ledovou kostku – když voda zmrzne. Zpívali jsme si krásnou písničku „Voda voděnka“ a procvičovali báseň „Samá voda“. Hrálo se i spoustu vodních her jako například „Do vody, z vody“, „Mrazík“, „Samá voda“ atd. Stihla se i zajímavá výtvarná činnost – abstraktní umění –  procvičili jsme u ni všemožné tvary, práci s nůžkami, spolupráci a nakonec i představivost. V týdnu se stihla uspořádat i dvojitá narozeninová párty a byla parádní. V nadcházejících týdnech nás čekají další oslavy narozenin. Mimo narozenin si budeme v příštích dnech povídat o zimních sportech. Třeba nám venku něco nasněží a budeme moct uspořádat závody v bobování nebo koulovačku.
Angličtina: voda – Water, její skupenství a povídání o tom kde a v jaké podobě ji můžeme najít? Water, Ice, in the air, in ourselves – protože voda je taky velkou součástí našeho vlastního těla! Kolik vody v těle máme a proč vlastně, to všechno jsme si prohlédli v knihách a naučném videu. Zpíváme písničky a opakujeme básničky abychom žádnou úplně nezapomněli.
Tento týden Žabičky zkoumaly všechna skupenství vody – pevné, kapalné a plynné. Byla to zajímavá hra a dobrodružství! Pokusy se zdařily a velmi nás bavily. Básnička týdne pojednávala o vodě a píseň, o kterou se nám rozrostl repertoár, se jmenovala „Rampouch“ – děti z ní byly nadšené a celý týden si ji prozpěvovaly. Každý den při procházce jsme hledali vodu a určovali její skupenství. Vysvětlili jsme si, kde se voda bere, a jak to s ní vlastně je – co všechno musí kapky vody podniknout, než otočíme kohoutkem v umyvadle. Také jsme si zopakovali koloběh vody a viděli, jak funguje vodárna. Pohybová hra „Zmrzlíci“ děti velmi bavila, procvičovaly si při ní skupenství vody. Při výtvarné činnosti jsme z alobalu tvarovali rampouchy a vytvořili si ledovou nástěnku! Také jsme kreslili kluziště – při této činnosti jsme si uvolňovali ruku a procvičovali správný úchop. A příští týden nás čekají zimní hry a sporty! Jupí!

Rytmika, tanečky, dramaťák: s velikým úspěchem jsme si zahráli Sněhovou královnu Hanse Christiana Andersena.
Tvoření: vymýšlíme a vytváříme létající objekty do soutěže.
Sportovní klub: zařádili jsme si s Mrazíkem a zaskákali si hru Do sněhu a ze sněhu…
Muzicírování: naučili jsme se všechny měsíce v roce.
Věda je zábava: už víme jak vzniká vločka a jak rychle taje led!