Smysly… 25.-27.9.2017 Ú

29. 9. 2017 | Kronika - Jirny

Tento týden jsme se seznámili se smysly člověka. Na IT tabuli jsme si prohlédli oko, ucho, prozkoumali jazyk a jeho chuťové pohárky. Také jsme ochutnávali spoustu dobrot a povídali se, jak nám chutnají. Vyzkoušeli jsme si, jaké to je vnímat svět pouze konečky prstů a zkusili jsme si základy znakové řeči. Jednu básničku ve znakové řeči jsme se naučili.
Logopedická prevence: samohlásky
Grafomotorika: nácvik špetkového úchopu.
Angličtina: tento týden jsme měli s dětmi degustační. Seznámili jsme se s 5-ti smysly a zároveň je vyzkoušeli v praxi. Ochutnávali jsme jak ovoce, tak i zeleninu, sladké, slané, kyselé či hořké. Hmat jsme procvičili hrou, kde děti hádaly, co se skrývá v pytli, oči pro změnu Kimovou hrou a sluch u IT tabule při rozpoznávání zvuků. Seznámili jsme se s písničkou „5 senses“ a procvičili básničku „Two little eyes“.
Anglický klub: v odpolední angličtině jsme s předškoláky tvořili věty pomocí „I can“ s kombinací se smysly a slovíčky, které by již měly znát.

Tento týden přinesl plno nových her a poznatků. Povídali jsme si o pěti smyslech člověka – umíme je popsat a vyjmenovat. Zjistili jsme, že každému voní nebo chutná něco jiného. Poslouchali jsme zvuky zvířat na statku, přičichávali si ke koření, zelenině, čaji, kávě a říkali si, co bylo pro nás nejvoňavější. Prostřednictvím hmatu jsme poznávali předměty schované v krabici, děti byly moc šikovné!

Angličtina: smysly / senses byly stěžejním tématem tohoto týdne – zaměřili jsme se na učení slovíček: oči, uši, ústa, nos a ruce (hmat, čich, zrak…). IT tabule nám zprostředkovala veselé písničky, díky kterým jsme si trénovali nová slovíčka. Nechyběly oblíbené písničky, díky kterým jsme si nejen protáhli tělo, ale i zopakovali slovní zásobu.

Dramatický/pohybový kroužek: tento týden jsme si s dětmi vysvětlili, co je to pantomima. Ukázali jsme si slavné osobnosti, kteří se touto hereckou disciplínou proslavili a děti si mohly vyzkoušet, jak se do takové pantomimy vcítit a po té ji zahrát. Na konci hodiny  jsme dotancovali až do světa vážné hudby Vivaldiho, Debussy a Handla. Při poslechu  jsme se snažili uvědomit své pocity a děj hudby. Po té jsme do hudby tančili. Na závěr hodiny se děti naučily Mexickou vlnu, při které jsme se opravdu nasmáli. 🙂
Hudební/pěvecký kroužek: v hudebním kroužku jsme věnovali pozornost hudebním nástrojům. Poznávali jsme podle zvuku a se zavřenými očky jsme vnímali pocity spojené s nimi. Také jsme věnovali pozornost lidskému hlasu. Poslechli jsme si hudební nahrávky tenorových a sopránových hvězd a povídali si o rozdílech mezi nimi. Opakovali jsme písně Září a Každý máme něco.

Výtvarný kroužek: tento týden jsme vytvářeli koláže, aby vynikly všechny naše smysly. Děti samy vystřihávali naše smysly z časopisu.