Staré pověsti české… 4.-8.4.2016 B

8. 4. 2016 | Kronika - Bohnice

Celý týden jsme cestovali v čase a podívali jsme se pěkně hluboko do české minulosti. Bylo to napínavé a zábavné zároveň.

Nejprve jsme poznávali Staré pověsti české a zjistili jsme, že jsou hodně podobné pohádkám. Objevili jsme příběh o příchodu slovanů a už víme, kdo byl praotec Čech a kde se usídlil. Společně jsme vyrobili horu Říp a každý si vymodeloval svou postavičku prastarého poutníka. Náš Říp mlékem a strdím oplývá: ).

Dále jsme si vyprávěli o Přemyslu a Libuši. Příběh o Libuši se nám moc líbil, protože je trochu tajemný. Nejvíc nás zajímalo, jak uměla předpovědět budoucnost.

Ve středu si přišli na své všichni plavci a neplavci si s Majdou vyprávěli o Horymíru a jeho věrném Šemíkovi. Fascinoval nás jeho velice odvážný a nebezpečný skok, ale ujistili jsme se, že to zkoušet nebudeme. Radši jsme si vyrobili  úžasného skákajícího Šemíka z novin a barevného papíru.

Další den byl slavnostní, protože jsme vyrazili za kulturou do divadla v Horních Počernicích. Cirkusáckou pohádku jsme si užili přímo z první řady a zážitky byly veliké. Nejvíc nás zaujala jedna neposlušná opice!

V pátek jsme se dozvěděli, kdo je král Ječmínek a proč se mu tak říká. Vypátrali jsme. že ne všichni králové se chovali hezky a moudře.Také jsme si sdělovali zážitky z včerejšího divadla a potom jsme se pustili do malování těch nejhezčích. Máme krásné barevné divadelní prožitky!

Příjemný jarní – možná i cestovatelský víkend! My budeme příští týden cestovat až do daleké Anglie!

Básnička týdne: Jaro, jaro už je tady!

Honem, honem do zahrady!

Jaro, to má každý rád,

jaro je tvůj kamarád.

Jaro, to je tuze hezké,

a nejvíce – v zemi české!

I přesto, že tento týden byl o pověstech českých, angličtina rozhodně nebyla opomenuta.

Některé z pověstí jsme se po shlédnutí české verze pokusili převyprávět v angličtině nebo se alespoň naučili ( zopakovali ) slovíčka jako např. Česko, hrad, kůň, král, zlý atd.

Starší děti opakovaly v rámci předškolní přípravy mimo jiné pojmy „stejný/jiný“ a jejich použití.

Procvičovali jsme také číslice, jejich pojmenování a také číselnou řadu. Soustředili jsme se i na to, kde bydlíme a jak to u nás vypadá. ( Praha + adresa ).

Nové jarní hitovky znějí třídou velmi často, poslední dobou obzvláště „I love the flowers“  či „Ducks like rain“.

Odpolední aktivity:

Rytmika, tanečky, dramaťák: Zjistili jsme, že kopec u školky vypadá jako Říp, tak jsme si zahráli divadlo o putování praotce Čecha venku. A přidali jsme k tomu příběh o Krokových dcerách. Divadlo mělo velký úspěch!

Tvoření: Vlastnoručně jsme vyrobili sochu kněžny Libuše. Dostala dobové oblečení a holky si užili hlavně zdobení šperky. První česká kněžna s námi bydlí ve školce.

Muzicírování: Jaro dělá pokusy nejen venku, ale i u nás ve školce. Písničku máme moc rádi a tak jsme se jí snažili pořádně vyšperkovat. Nejvíc nás baví vymýšlet, kdo se v závěru raduje…

Sportovní klub: Uspořádali jsme jarní motokrosové závody na zahradě a radost ze závodění nebrala konce.