Staré pověsti české… 6.-10.3.2017 B

10. 3. 2017 | Kronika - Bohnice

Na začátku týdne jsme si povídali o knize Staré pověsti české – kdo jí napsal, jak je stará a co se v ní vlastně skrývá.

Pověsti se dětem moc líbíly (ne vždy jsou ale úplně pravdivé). To nám vůbec nevadilo a na Praotce Čecha jsme si i zahráli. Dramatizace příběhu byla vážně legrace a tak jsme si to zopakovali ještě několikrát i venku.

Na každý další den byla připravena jedna pověst. Stihli jsme pověsti O Krokovi a jeho dcerách, O Libuši, O Přemyslovi a O Horymírovi, kde byl báječný skokan Šemík.

V angličtiě bylo téma dost složité a tak jsme si vyprávěli o České republice a našich sousedech. Znázornili jsme si na slepé mapce, kde máme hory, řeky, ale také třeba město Brno.

Velkou legrací také bylo, když jsme zavřeli oči a představovali si, jak vypadají naši hrdinové z pověstí. Všichni jsme je poté zvěčnili na papír – objevil se nám tam Praotec Čech, Libuše, Kazi, Teta a dokonce i bratch Lech (velký oblíbenec Matouška).

V závěru týdne jsme si zahráli na Horymíra a jeho Šemíka,to jste měli vidět ty skoky! Každému z nás se nakonec podařili hradby překonat.

Příští týden nás čeká další zajímavé téma a to MÉDIA A TECHNIKA. Moc se těšíme.

Tento týden jsme se s Delfínky zaměřili v angličtině hned na několik oblastí.

Abychom zůstali blízko tématu týdne, které bylo velmi české, rozhodli jsme se povídat o České Republice. Ukázali jsme si mapu, naše hlavní město, na kterých horách ( mountains ) byly děti tento rok lyžovat, ale také kdo s námi sousedí. Hádali jsme podle vlajek.

V poslední době se také vice zabýváme s dětmi předmatematickými představami. S neplavci jsme probrali geometrické tvary za pomoci knihy Bear in a square. Hledali jsme dané tvary na obrázku, poté lepili barevné tvary na papír a vytvářeli svá vlastní malá díla ( vláček, robot, rozbité auto…) . S předškoláky šlo především o přiřazování číselneho počtu k počtu reálných objektů ( kostek ) a to v určitém sledu.

Anglický klub

S děvčaty z klubu jsme v pondělí tvořily krátká slova ( 3-4 hlásky) z již známých písmen programu Phonics ( např.sit,sad,hat,ant…). Rozšířily jsme si slovní zásobu pro hlásku Hh.

Ve středu jsme zopakovali naši novou knihu ( The smartest giant in town ),tedy hlavní téma,postavy, písničku z knihy. Připravili jsme si obrázky pro práci, která nás čeká v dalších týdnech.

Tento týden byl opravdu dobrodružný a zábavný! Vrátili jsme se v čase zpět a naše milé Žabičky se změnily v předky, o kterých nám mluví Alois Jirásek ve Starých pověstech českých.

Jak to tedy začalo? Nejdříve jsme si povídali o praotci Čechovi, který jak víme došel s početnou skupinkou až k Řípu. Poté nás zajímal Krok a jeho sličné dcery. Zvlášť ta jedna nás velice zajímala, budoucí kněžna. Která že to byla? Ta nejmladší, kněžna Libuše a její manžel Přemysl Oráč. Každá dívka se chtěla stát  Libuší a kluci se zhlédli v silákovi Bivojovi, který se nezalekl ani obrovského divočáka. 🙂

Dále jsme si povídali o Praze, o Karlu IV.  a nesměl chybět ani statečný Horymír. Hned jsme měli ve třídě několik Horymírů a Šemík měl co dělat, aby nás všechny unesl 🙂 S Tomášem jsme si ve třídě postavili vlastní hradby, které se pokoušeli přeskočit! Byla to legrace!

Logopedická prevence

hláska “ C“

Odpolední aktivity:

Rytmika, tanečky, dramaťák: Sehráli jsme výpravnou komedii o siláku Bivojovi. Nezapomněli jsme ani na strašidelného kance a nakonec byla svatba!

Tvoření: Pustili jsme se do jarní výzdoby školky a už to tu všude krásně kvete.

Muzicírování: Zopakovali jsme si lidovou – Komáři se ženili a také jsme si parádně zatančili.

Sportovní klub: Vyzkoušeli jsme si lezení a šplhání. Prověřili jsme  kondičku po dlouhé zimě : ).

Věda je zábava: Lze obarvit bubliny? Jak probíhá pohyb v tekutině? To jsme zažili na vlastní kůži.