Stopy… 4.-8.1.2016 Ú

8. 1. 2016 | Kronika - Jirny

V pondělí, v první lednový týden, jsme si s dětmi připomněli vánoční svátky. Povídali jsme si o dárcích  a prázdninách, na kterých zažily nejedno dobrodružství. Také jsme si představili a  skamarádili se s naším novým plyšovým maňáskem Edwardem, kohoutem, který hovoří s britským akcentem. Děti jej hned začaly milovat.

V úterý byly naším hlavním tématem stopy zvířat ve sněhu. Porovnávali jsme stopy ve sněhu s těmi na obrázcích  na IT tabuli. Mohu říct, že mnoho dětí znalo většinu stop zvířátek z našeho okolí a lesa. Pak jsme hráli hru na proměnu ve zvířátka. Někdo dostal stopu, někdo obrázek zvířátka. Anglicky se pak děti domlouvaly po celé třídě a hledaly shodné obrázky.Venku jsme se snažili postavit sněhuláky, a přestože sníh byl sypký, nakonec nás napadlo napěchovat sníh do nádoby a tvořit kostky. Děti byly opravdu nadšené a ujaly se toho s radostí. Také jsme si ukazovali na IT, jak Neil Armstrong vstoupil na měsíc, a že každá stopa má nějaký význam.  Někdy menší, někdy větší.

Ve středu nás čekala povídání o třech králích.Představili jsme si na IT ukázkách, jak asi vypadali a proč vlastně šli do Betléma a co nesli Ježíškovi. Také jsme si opakovali stopy zvířat, aby děti pak mohli vyrobit krásnou kočičku z pohyblivých částí na rozvoj jemné motoriky a vizuální představivosti. Venku jsme se vydali prozkoumat okolní přírodu a lesní stezku, kde jsme zažili opravdové dobrodružství po stopách zvířat. A sníh jsme si užili do sytosti.

Ve čtvrtek na nás čekalo dokončení výtvarného projektu kočiček a hudební výchova spojená s novou písničkou HappyNew Year, kterou děti mají moc rády. Je to  latinsko-americký rytmus, na který jsme s dětmi vymýšleli i vlastní rýmy v anglickém jazyce. Všechny děti se tentokrát na zahradě ve sněhu vyžily do syta, protože sníh byl správně lepkavý a děti začaly koulet sníh a vytvořily nejednoho sněhuláka.Úžasný počin.

V pátek jsme se spojili s třídou lištiček a tak jsme zpívali a opakovali si nová slovíčka, které nám první lednový týden přinesl.

Tento týden byl věnován tématu Zvířecí stopy. Na začátku týdne jsme si pověděli, co nám přinesl Ježíšek a následně jsme se dali do práce. Každý den jsme si povídali o jiných zvířátkách a jejich stopách. Začínali jsme kočičími a psími stopami a následně si jednu kočičku a její stopy namalovali. Jako techniku jsme použili tempery a prsty jsme dělali otisky stop. Tato práce byla mířena na rozvoj jemné motoriky. Druhý den jsme domalovávali oči a fixem čumáček a vousky. Pomocí IT tabule jsme si vysvětlovali různé druhy stop a pustili si IT ukázku. Ptáčkům jsme pomocí grafomotorického cvičení nakreslili zrní a následně jsme zrní sypali do námi přinesené ptačí budky, kterou jsme připevnili na strom na zahradě. V průběhu celého týdne jsme si hráli na zvířátka a díky štědrému zimnímu počasí jsme mohli dovádět na sněhu a stopy sami vypozorovat. Během týdne jsme si také zazpívali několik známých písniček, které jsme doprovázeli na piano a flétnu. V závěru týdne jsme se zabývali logopedickou prevencí, kterou vede naše nová paní učitelka Veronika Brnová a my jí tímto vítáme mezi námi a jsme velice rádi, že vyzdvihne vzdělávací charakter této školky.

V angličtině jsme se v průběhu týdne zabývali opakováním toho, co jsme se za poslední čtyři měsíce naučili. Začali jsme opakováním pozdravů a představování se, pokračovali emocemi a říkali si, jak se máme, jestli jsme šťastní, smutní, naštvaní nebo uplakaní. Používali jsme IT ukázky, obrázky a písničky a nakonec jsme si o tom povídali v kroužku. Další den jsme opakovali barvičky a nakonec jsme zopakovali počítání od 1-10. Děti jsou šikovné a hodně si toho pamatují.

Rytmika

Děti se učily taneček na písničku Bude zima, bude mráz. Zopakovaly si taneček Draka bolí zub. Nezapomněli jsme ani na taneční improvizaci podle přání dětí.Součástí byl i nový břišní tanec. Na závěr děti zahrály na rumbapet.

Hudební kroužek

Děti se rozezpívaly u pianina. Seznámili jsme se s novou písničkou Usnul vrabec za komínem. Protože venku sněžilo, tak jsme zpívali písničky se zimní tématikou. Na závěr děti dostali text písně a omalovánku vrabečka. Vše spojily, vybarvily a domalovaly ptačí stopy.

Tvořivá dílna

Vyrobili jsme si srnku z krabicového papíru, polepili jsme ji kůží, ze sádry jsme udělali odlitky srnčích kopýtek, ozdobili jsme vše sněhovými vločkami a třpytkami. Podle obrázku chůze srnky, jsme vytvořili model stop, které po sobě srnka zanechává ve sněhu.

Sportovní hry

Nejdříve jsme se rozcvičili. Procvičili jsme si ruce a nohy. Zacvičili jsme si jógu. Zahráli zklidňující hru na elektriku a pohybovou hru na medvěda.