Stopy ve sněhu 5.1.-9.1.2015

9. 1. 2015 | Kronika - Jirny

Tento týden jsme si zahráli na myslivce. Kontrolovali jsme revír a poznávali zvířata podle stop. Hned v pondělí jsme si povídali o stopách koček a psů, které jsme si otiskli na barevný papír bramborovým tiskátkem.

Příští den jsme našli u krmelce stopy srnky a divočáka. Venku jsme se prošli až k rybníčku, kde jsme krmili kačenky. To byla zábava! Zahráli jsme si pohádkovou hru, kde tato zvířátka vystupovala. Středa byla ve znamení koně. Všichni jsme si zkusili práci s hlínou a vytvořili koňské podkovy, koně i jiná zvířátka. Ve čtvrtek jsme nahlédli do krmítka, kde jsme našli stopy ptáčků. Za pomoci dřívek jsme malovali charakteristickou vidličku – ptačí nožku. Poslední den jsme se shodli na tom, že v lese určitě najdeme stopy lidské. Proto jsme tiskli barevné stopy botičkou na velkou čtvrtku. Příští týden prozkoumáme různá skupenství vody. Těšíme se a pěkný víkend všem!

Konečně nám napadlo trochu sněhu, tak jsme s nadšením mohli jít dovádět do poletujících vloček. Bohužel toho sněhu není dost, abychom si mohli postavit sněhuláka. Ale na hledání stop nám i tahle troška sněhu stačila. V tomto týdnu jsme se seznamovali se stopami – otisky kočky, psa, srny, divokého prasátka, koně, ptáka a nakonec i lidské stopy. Naučili jsme se písničky Kočka leze dírou, Pejsku náš, Já mám koně, a píseň o Čížečkovi. Nejvíce nás bavila práce s hlínou, kdy jsme tvořili koníkovu podkovu.

Tanečky

Kroužek rytmiky jsme zahájili povídáním o tom, co děti dostaly pod stromeček. Názvy dárků jsme vytleskali. Naučili jsme se novou hádanku o divočákovi a následovala taneční improvizace na zimní téma. Motivací nám bylo téma  – stopy zvířat ve sněhu. Na závěr děti dostaly obrázky stop a přiřazovaly je ke zvířatům. Obrázek si vybarvily a odnesly domů.

Hudební kroužek

Na hudebním kroužku jsme se zajímali o svátek Tří králů, který vyšel právě na tento den. Zazpívali jsme si písničku My tři králové jdeme k vám a vysvětlili, co znamejí královské dary – zlato, myrha a kadidlo. Potom jsme si zalaškovali u písničky s ukazováním Na tý louce zelený.

Flétnička

Tento týden jsme opakovali předešlé tóny a noty a vytleskávali délky not ve čtyřčtvrťovém taktu. Také jsme se naučili novou notu C2 – Cecilku.

Anglický klub

Tento týden jsme opakovali protiklady BIG a SMALL a učili jsme se novou písničku I’m a Little Teapot a nacvičovali jsme na tuto písničku choreografii.

Key words: a horseshoe/a horse, a footprint, deer, a fox, a boar, a pig, big/small

Tvořivá dílna

Tento týden děti poznávají stopy zvířat a proto jsme si vyrobili malou knížku, kde jsme si vymalovali zvířatka a jejich stopy. Aby děti viděly, jak může taková stopa vypadat nejen v písku nebo sněhu, udělali jsme si otisk kočičí tlapky do sádry. Kdo měl zájem, mohl si zaschlou stopu, vymalovat vodovými barvami.

Sportovní hry

Ve sportovních hrách jsme se rozcvičili s míčky, udělali dvě družstva a prolézali tunel. Pak jsme si společně zaházeli s míčky a zaběhali. Zkoušeli jsme chůzi nebo běh vzad a rychlý klus dopředu. Balanc jsme si procvičili na balační čáře. Na závěr jsme se vydýchali a zkusili hru na hadrové panáčky.