Svatý Martin…. 9.-13.11.2015 B

13. 11. 2015 | Kronika - Bohnice

Delfínci:

Svatý Martin na bílém koni nepřijel, ale příběh o jeho životě se nám moc líbil. Sněhu se dříve, nebo později dočkáme!

V pondělí jsme objevovali, kdo to byl svatý Martin a proč se stal legendou. Také jsme pátrali po tom, proč přijíždí na bílém koni a dumali jsme nad tím, jestli letos přijede.

V úterý jsme se zblízka podívali na koníčky a také jsme si vyrobili otisk bílého koníčka a dotvořili ho. Naši bělouši se nádherně povedli!

Ve středu nám Tomáš zahrál loutkové divadlo o tom, jak to doopravdy bylo se svatým Martinem. Bylo to úžasné představení a také jsme mu patřičně zatleskali. Potom jsme si zahráli hru na štědrost, protože už víme, jak je důležité se umět rozdělit.

Ve čtvrtek jsme si vyráběli boxíky na naše umělecké výtvory. Každý si ten svůj vymaloval, aby se z něj stal neopakovatelný originál.

V pátek jsme si naše originální boxy dozdobili nálepkami a vyšperkovali k dokonalosti. Celý týden jsme si užívali pozdní babí léto na procházkách, na zahradě a skákání venku jsme si pořádně vychutnali.

Krásný víkend, možná i posvícenský. My si posvícení ve školce určitě uděláme a popovídáme si u toho o stolování.

V tomto slunečném podzimní týdnu jsme žabičkám představili svátek sv. Martina  a blíže jsme se seznámili s legendou spojenou s tímto světcem. Vybrali jsme důležitou část o dělení a jak je pěkné a důležité být v životě empatický a myslet na ostatní.

Hned první den se žabičky seznámily s Martinem. Malovali jsme Martina jak jinak než koni a vysvětlili si, proč se projíždí právě na bílém koni.

„Na sv. Martina, kouřívá se z komína“- krásná pranostika provázející děti dalším dnem. Žabičky stavěly mohutné stavby z kostek, šátků a vytvářely si tím obydlí, která by je měla ochránit před chladným počasím. Vysvětlili jsme si důležitost komínu a kominíků. Byla to legrace!

Když už víme, jak to s tím Martinem bylo, což takhle si celý příběh nezahrát? Děti nasadily přilbu, plášť a meč a jaly se projet na svém oři vstříc kruté vánici. Nechyběl ani nuzný žebrák, kterého se děti s ochotou ujaly a nabídly mu svůj plášť.

Poslední den si žabičky zopakovaly co je charakteristické pro zimu a na příkladu Broučků (pohádka Broučci), jsme v rámci komunitního kruhu diskutovali nad sny a dělení se s kamarády

Naši Delfínci slavili týden Sv. Martina nejen opakováním již známých slovíček ( jako např. kůň či sníh ), ale i tím, že jsme si v AJ povídali o tom, že se máme dělit s ostatními. To jsme si přečetli i v knížce o hodném obrovi ( The smartest giant in town ).

Starší děti si procvičovaly protiklady (dobrý / špatný, studený / teplý atd. ), mladším dětem udělalo radost, že poznaly na obrázcích husu a spojili se slovíčkem a také se učily o tom, že sníh je bílý jako Martinův kůň.

Odpolední aktivity:

Rytmika , tanečky , dramaťák: Zahráli jsme si na zvířátka a nemohli jsme vynechat koně! Aby toho nebylo málo, pustili jsme se do baletu – uvidíte na besídce!

Tvoření: Už se všichni moc těšíme na sníh, proto jsme se pustili do zimní zasněžené krajiny. V domečkách se svítí, z komínů to kouří a sněží… Romantika!

Muzicírování: Do našeho repertoáru přibyla koleda Vondráši, Matouši. A náš Matouš byl poctěn, že se o něm zpívá : ).

Sportovní klub: Udělali jsme si na zahradě několik překážkových drah  a s Terkou jsme si zahráli na koně. Vypadalo to jak na skutečném parkurovém cvičišti a byla to zábava!