Svatý Martin… 9.-13.11.2015 Ú

13. 11. 2015 | Kronika - Jirny

Tento týden byl plný nádherných barev a přirovnání lidských vlastností.

První den jsme se dozvěděli, kdo to je Sv. Martin a čím se proslavil.

Ukazovali jsme si IT ukázky a pak hráli hru na Sv. Martina ,jak jezdí na koni přes překážky.

Další den jsme povídali o tom, kdo  je to kněz a kdo je to voják a rytíř. Pak jsme hráli hru na uzdravování. Sv. Martin uzdravoval lidi. Děti v boji s míčky zachraňoval Sv.Martin na svém koni, kterého jsme si vyrobili.

Středa pro nás byla ve znamení bohatství a chudoby. Co je to být bohatý a co chudý? IT ukázky.

Také víme, proč Sv. Martin pomohl žebrákovi tím, že mu daroval část svého oděvu.

Začali jsme vyrábět koláž na téma příběhu o Sv. Martinovi.

Další den jsme dokončili naší výtvarnou práci, která děti plně zaujala a bavila. Všechny děti pracovaly v týmech a věděly, co přesně vytváříme, dokázaly vše popsat, čímž si dané téma perfektně zopakovaly.

V pátek jsme se byli v jedné třídě, abychom si opakovali vše co jsme se dozvěděli o Sv. Martinovi, zpívali a připravovali se na Vánoční besídku. Nakonec si děti vybarvily nádherné koně, které si odnesou domů jako dárek pro maminku a tatínka

Tento týden byl zasvěcen legendě o svatém Martinovi. Svatý Martin se podle legendy podělil v kruté zimě s žebrákem o svůj plášť, přestože sám skoro zmrznul. Také se říká, že jezdí na bílém koni, který nám přináší sníh. S dětmi jsme si povídali o přátelství a pomoci bližnímu. Svatého Martina jsme použili jako příklad toho, jak bychom se k sobě navzájem měli chovat. Také jsme se učili o koních. Zabývali jsme se stavbou těla zvířete, mláďaty, zvuky a také tím, k čemu jsou nám koně užiteční (námět výtvarného umění, závodní koně, hospodářští koně, divocí koně). Krásné bílé koně jsme s dětmi i vyráběli, bohužel nám sníh nepřinesli, jakkoliv byli krásní. Povídali jsme si o rytířských ctnostech, jako je odvaha, pravdomluvnost, ochota pomoci a umět upřednostnit ostatní před sebou. Všechna tato témata jsme se snažili propojit s řádem naší mateřské školky. Dále jsme vyráběli dekorace a cvičili na besídku, na kterou už se všichni moc těšíme. V posledním bodě bychom vás chtěli informovat o tom, že proběhla přestavba obou tříd, tak aby ještě lépe odpovídaly vzdělávacím potřebám vašich dětí. Nové rozložení tříd dětem umožní více různorodých aktivit najednou a tak mohou děti plnit úkoly během výuky různými způsoby. Každé dítě je jiné a upřednostňuje jiný způsob plnění zadání. Tudíž některé děti mohou malovat, jiné modelovat a ostatní například pracovat s interaktivní tabulí nebo využít studijního koutku s knihami. Každý tak může vyniknout a plnit zadání učitelů pro něj tou nejpřirozenější cestou.

Tento týden jsme se v Angličtině učili věty What is your name and nice to meet you. Pracovali jsme u toho v kroužku s maňáskem a použili jsme také IT ukázky. Opakovali jsme také počítání od 1-10. Opakovali jsme barvičky, pozdravy hello, by, a také slovíčka thank you and please. Dále jsme cvičili anglické písně na besídku.

Tvořivá dílna

Tento týden jsme tvořili s dětmi koně sv. Martina. Použili jsme kelímky, které jsme obarvili barvami. Nožičky jsme udělali z korku. Hlavu z papíru a vymalovali ji akvarelovými pastelkami. Vše jsme pořádně přilepili, aby nám koníček mohl pořádně stát na korkových nožičkách.

Sportovní hry

Rozcvičili jsme se jako koníčci, zacvičili jsme si jógu. Zazávodili jsme si ve dvojicích. Udělali jsme koníky, které za ním držel kamarád a dělal sv. Martina. Doběhli jsme si do krabice pro míček, který byl jako obrok a zpívali jsme u toho písničku Já mám koně vraný koně. Nakonec jsme se vyskákali, pořádně procvičili nožičky a vydýchali v kroužku.

Rytmika

Děti si zahrály na koníky s tyčí a šátkem. Hrála jim k tomu písnička Já mám koně, vrané koně. A pak jsme tančili se závojem. Kluci tradičně předvedli break dance. Nezapomněli jsme na rytmizaci slov a oblíbenou hru na rumba pet.

Hudební kroužek

Po rozezpívání jsme hráli na pianino. Děti se seznámily s písničkou Kdysi byl moji láskou kůň bílý… Nacvičovali jsme písničku Já mám koně, vraný koně. Vyřádili jsme se na Mixle v pixle