Technika a média kolem nás… 2.-6.3.2015

5. 3. 2015 | Kronika - Bohnice

Delfínci:

Podívali jsme se na zoubek technice kolem nás. Zjistili jsme, že se věci kolem nás velmi rychle mění a většinou se zmenšují!

V pondělí jsme prozkoumávali telefony. Objevili jsme, že telefon se kdysi nedal vzít na procházku a vyrobili jsme si fungující telefony z kelímků. Moc nás to bavilo.

V úterý jsme zjistili, že hodně přístrojů nám pomáhá doma – vařit, prát, uklízet… Také jsme si povídali o tom, jak můžeme doma pomáhat my a už se těšíme, až doma dostaneme příležitost předvést svoji šikovnost!

Ve středu jsme bádali, k čemu nám slouží počítač a jak vypadali nejstarší počítače. Podařilo se nám vyrobit úžasné notebooky a máme z nich obrovskou radost.

Čtvrtek byl televizní den. Je to naše oblíbené médium, hlavně kvůli pohádkám. Dozvěděli jsme se, že televize nebyla předtím tak krásně barevná a vyrobili jsme společně nádherný retro televizní přístroj.

V pátek si libovali hlavně kluci, protože se mluvilo o autech. Probrali jsme svoje oblíbené značky  a přemýšleli, jaký byl svět bez aut. Zjistili jsme, že si to nedovedeme představit!

Krásný a pohodový víkend. Doufáme, že nebudete potřebovat žádnou ze záchranných složek, protože o nich si budeme povídat až v pondělí!

Tento týden jsme se seznamovali se Žabičkami s vývojem vědy a technikou. Pokoušeli jsme se vysvětlit technický vývoj věcí denního použití a zároveň vysvětlit tématiku médií, která s pokrokem nerozlučitelně souvisí.

Naše bádání jsme začali seznamováním s vývojem telefonu. Jak lidé dříve telefonovali…či netelefonovali? Opravdové mobilní telefony jsme nahradili různými předměty nacházející se ve třídě, které jsme si přiložili k uchu a volali rodičům domů. Simulovali jsme rozhovor s prodavačem v obchodu, s prarodiči a zažili u toho náramnou legraci, která nás provázela vlastně celým týdnem, během kterého si děti přikládaly hračky k uchu a sdělovaly své zážitky.

Další den nás zajímalo, zda žabičky pomáhají doma například s úklidem a zda znají názvy a funkci různých pomocníků v domácnosti. Takové pomocníky jsme si poté společně namalovali na velikou čtvrtku a každý si poté vybral ten spotřebič, který ho nejvíce zaujal.

Počítač, notebook, tablet a  iPad…to bylo tématem středečního dne. Téma, o kterém děti věděly více, než by člověk očekával. Nicméně jsme se dozvěděli, jak takový počítač vypadal ještě před několika lety. Poté si děti vyrobily svůj vlastní notebook z tvrdého papíru, který si vymalovaly.

Další dny jsme si hráli na televizní reportéry, neboť jsme si povídali o televizi. Že každý věděl, co televize je,o tom nebylo pochyb, ovšem vypadala televize vždy stejně? Společnými silami jsme si vyrobili rám televize se všemi potřebnými „knoflíky“ ,a pak si v ní sehráli pohádku.

Telefonování
(báseň pro dva hlasy)
Haló, haló.
Co se stalo?
Kolo se mi polámalo.
Jaké kolo?
Favoritka, přeletěl jsem přes řidítka.
Co jste dělal?
Blbnul jsem,
do příkopy zahnul jsem.
Proč jste zahnul?
Pršelo a kolo mi ujelo.
Kolik mrtvých?
Všichni živí,
zastavil jsem o kopřivy.
A co chcete?
Vlastně nic,
jenom jsem vám to chtěl říct.

Anglický klub

Poznávat svět techniky okolo nás bylo naším celý tento týden.

Podpořili jsme to písničkami:

Washing Machine Song

The Phone Song

a také pohádkou

Pepa Pig – Daddys Movie Camera

slovní zásoba:

a camera, a washing machine, a computer, a telephone, a hoover, a television, a radio

Odpolední aktivity:

Rytmika, tanečky, dramaťák: Vyzkoušeli jsme svoje orientační a motorické schopnosti na překážkové dráze a měli jsme velkou radost, že jsme jí zvládli bez chybičky.

Tvoření: Auta, motorky, letadla, balóny – to se nám moc líbí. Ty naše namalované dokonce doopravdy svítí!

Muzicírování: Terezka nás naučila zábavnou písničku o hrochovi a ještě jsme si s chutí zahráli naše oblíbené hry Na Ludvíka a Na rybáře.

Sportovní klub: U sportování byla televize! Každý sportovec v cíli absolvoval rozhovor na mikrofon a na závěr jsme se podívali na naše sportovní zprávy.