Technika a média kolem nás … 2.-6.3.2015

6. 3. 2015 | Kronika - Jirny

Tento týden jsme zkoumali techniku a média v čase. V pondělí děti nemohly uvěřit, jak dříve vypadal telefon.

Každý z nás si vymaloval vlastní mobilní telefon a společně jsme vyrobili rádio s otočnými knoflíky. V úterý jsme se zaměřili na vývoj techniky v oblasti domácích spotřebičů. Prakticky jsme si vyzkoušeli vysavač, zametali jsme a prali prádlo na neviditelné valše. Ve středu jsme si pustili pohádku o chlapečkovi, který se schoval do mixéru. Tuto pohádku namalovali a namluvili děti z první třídy a my jsme se inspirovali k namalování vlastní. Také jsme si povídali o počítačích v čase. Ve čtvrtek más navštívil lektor z organizace Lesy hl. m Prahy s programem Povídání se zvířátky. Přinesl spoustu obrázků, podle kterých jsme poznávali různá zvířátka. Abychom si dokázali všechna  dobře představit, mohli jsme si prohlédnout a pohladit kůže a kožíšky, paroží, rohy a lebky těchto tvorů. Na závěr jsme si mohli poslechnou zvuky vábniček i z nahrávek v počítači. Moc se nám to líbilo a byla legrace! Poslední den jsme si povídali o televizi, kterou jsme i vyrobili a zahráli si v ní různé scénky. Oblíbeným tématem se stalo hlasatelství počasí a zpráv. Také jsme si vysvětlili, že ne všechno, co v televizi uvidíme, musí být pravda. Příští týden se podíváme na téma Záchranné složky, takže se těšme na policii, záchranáře i hasiče. Krásný víkend!

Pondělí:

V ranním kruhu jsme si povídali o technice a o tom, k čemu slouží telefon. Povídali jsme si třech důležitých telefonních číslech: Hasiči, Policie, záchranná služba. Jeden telefon jsme si i vyrobili pomocí dvou kelímků a provázku. Namalovali jsme velký telefon a obtahovali čísla na číselníku.

Úterý:

V úterý jsme si povídali o spotřebičích, které jsou potřeba v domácnosti (pračka, žehlička, mixér, trouba, lednička, vysavač). Zaměřili jsme zejména na spotřebiče k úklidu a ty jsme si také prakticky vyzkoušely. Děti zkoumaly, jak se pralo prádlo, když nebyla pračka, vysávaly třídu, zametaly ad. Velký úklid jsme využili k tomu, aby si děti uvědomily, co všechno dělá doma maminka a že bychom jí za to měli být vděční a měl i jí pomáhat.

Středa:

Ve středu jsme pracovali s interaktivní tabulí na kterou jsme se snažili psát čísla. Také jsme se vrátili k tématu domácích spotřebičů a skrze pohádku Pat a Mat (Pračka) jsme si vysvětlili, že některé spotřebiče mohou být velmi nebezpečné nebo mohou způsobit velkou škodu.

Program – Povídání se zvířátky.

Pátek:

V pátek jsme si v ranním kruhu zopakovali, co všechno už víme. Na interaktivní tabuli jsme procvičovali psaní čísel 1 – 5. Povídali jsme si o počítačích a televizi. Vysvětlili jsme si, proč není dobré u televize a počítače sedět moc, ale také jsme si vysvětlili, že to mohou být užiteční pomocníci, kteří nás mohou něco naučit a pomoci nám v práci. Nakonec jsme z krabice vyrobili televizi a s maňásky hráli vlastní pohádku.

Rytmika  – téma telefon

• motivace – úvodní písnička z pohádky Mach a Šebestová  – rozbor textu
  • pohybová improvizace
  • pokračování v nácviku tanečku Bum Bác
  • hra na pet lahve – sestava písní
  • pohádka za odměnu – Mach a Šebestová – Jak bojovali s bacily
  • rozloučení

Hudební kroužek

• Na začátek hodiny poslech nové písně „Hroši“
  • Hledání obrázků na kartičkách – dělení na obrázky patřící do nové písně a nepatřící
  • Pojmenování a zpěv ostatních písniček ukrytých na kartičkách
  • Zpěv s ukulelem, nácvik písně Hroši s ukazováním obrázků
  • Hra na hudební pexeso – jeden z dětí si vytáhl žolíka, který neměl dvojici a proto mohl být vodníkem v další hudebně-pohybové hře „Na vodníka“
  • Odměna v podobě dobrovolných omalovánek, poslech nové písně

Tvořivá dílna

Tento týden se bavíme o vybavení domácnosti různými elektrospotřebiči, jako je například i lednice. Udělali jsme si s dětmi obchod, kde jsme nakoupili potraviny, které do lednice patří. Papírové mléko, sýr, zeleninu a spoustu dalších jsme pastelkami vymalovali a lepidlem nalepili do lednice.

Sportovní odpoledne

Nejdříve jsme se rozcvičili, zacvičili si jógu a cviky pro děti pomocí interaktivní tabule. Naučili se nový cvik ve dvojicích. Rozehřáli jsme se u cvičení „Cukr káva limonáda“. Zaběhali závody obíhanou.

Plavání

Na první hodině jsme plavali s pomůcou medvídka. Medvídka jsme nalepili na stěnu a potom jsme ho krmili dalšími obrázky, které jsme přez bazén převáželi různými technikami. Potom jsme lezli po mostě, ve kterém byly balónky, které jsme lovili. Na závěr jsme si dávali závody na deskách, jako parníky.

Anglický klub

Tento týden jsme se i v rámci angličtiny věnovali technice. Pouštěli jsme si písničku My Computer Mouse, naučili jsme se spoustu nových slovíček a také další básničku Three Balls.

Key words: a camera, a computer, a computer mouse, a telephone, a vacuum cleaner, a refrigerator, a television

Odkaz: https://www.youtube.com/watch?v=jklkSwD7qw8

Básnička:

Telefonování
(báseň pro dva hlasy)
Haló, haló.
Co se stalo?
Kolo se mi polámalo.
Jaké kolo?
Favoritka, přeletěl jsem přes řidítka.
Co jste dělal?
Blbnul jsem,
do příkopy zahnul jsem.
Proč jste zahnul?
Pršelo a kolo mi ujelo.
Kolik mrtvých?
Všichni živí,
zastavil jsem o kopřivy.
A co chcete?
Vlastně nic,
jenom jsem vám to chtěl říct.

Písnička: Znělka z Macha a Šebestové