Vánoční tradice u nás i ve světě… 5.-9.12.2016 B

9. 12. 2016 | Kronika - Bohnice

Delfinci

Ihned z kraje týdne k nám zavítala  moc očekávaná návštěva. Celá mikulášská parta! Nikdo z dětí po jejich návštěvě nechyběl a to proto, že máme asi ty nejhodnější a nejšikovnější děti na světe a čert měl tedy smůlu.

Vánoce se blíží a my jsme si celý týden povídali o tradicích vánoc všude ve světě. Zjistili jsme, že někde nemusí chodit Ježíšek a také, že kapra na stole bychom v Británii hledali marně.

Stihli jsme ozdobit vánoční stromeček a celá školka den ode dne září více a více. Pomáhali nám k tomu výrobky, které jsme celý týden vyráběly. Čerti, řetězy, sněhové vločky…..

Na plavání jsme se tentokrát všichni vydali i do páry, abychom si ohřáli promrzlé kosti.

Celou školkou zněly básně a písně především z připravované vánoční pohádky, která je na programu příští týden ve čtvrtek. Už se nemůžeme dočkat.

Tradice Vánoc ve světe vystřídají tradice Vánoc u nás. Moc se těšíme.

Třídou Delfinků zněly celý týden koledy, včetně několika anglických. Poslouchali jsme hlavně o Santovi a Rudolfovi ( Santa Claus is coming to town, Rudolf the red nose reindeer ). Děti tak snáze pochopily, že v anglicky mluvících zemích ( UK, USA…) nosí dárky převážně Santa Claus ( Father Christmas v UK ) a také, že vše probíhá jinak u nás a jinak v zahraničí. Dárky děti dostanou do vánoční punčochy. Umíme tak říci nejen toto slovíčko ( stocking ), ale trénujeme i provolávaní Merry Christmas ????

Jelikož nám již dobře jdou dny v týdnu, zaměřujeme se i v AJ vice na časovou posloupnost a s blížícím se koncem roku se pokoušíme pochopit koncept den-týden-měsíc-rok. S nejstaršími dětmi také pojmy včera-dnes-zítra.

Anglický klub

V pondělí jsme „promrskaly“ s děvčaty slovíčka u oblíbené hry na hledání slov. V další hře ( How are you feeling today ? ) došlo na tvořeni otázky : „Are you…happy?“

Ve středu jsme si představili další krásnou knihu „Stickman“ ( Julia Donaldson). U pracovního listu šlo o pojmy same/different ( stejný / jiný).

Tento týden jsme si se Žabičkami povídali o kulturních tradicích ve světě a v naší zemi a o jejich hodnotách.

V naší školce nám to náramně vonělo příchodem Mikuláše, čertem a andílkem, kteří za námi přišli již první den tohoto týdne. Děti se nemohly dočkat, některé Žabičky by tuto zkušenost raději zaspaly, ale nakonec to dopadlo dobře. 🙂 Zazpívali jsme spolu s Delfínky pár písniček, pochlubili se pěknou básničkou o Mikuláši a za odměnu obdrželi něco dobrého na zub.

Kromě básniček, písniček a nácviku na vánoční besídku, jsme hojně vyráběli tématické vánoční obrázky. Ve třídě nám už tedy létají andělíčci, nástěnku nám zdobí vánoční stromečky, které děti ozdobily jak jinak než Betlémskou hvězdou.

Povídali jsme si o tradicích v jiných zemí, jakými byly například Anglie, Spojené státy, Německo a Francie. Dozvěděli jsme se, jak slaví Vánoce děti na jiném kontinentu, co si dávají dobrého k snědku a kdo jim nosí dárečky.

Už se moc těšíme na příští týden, až nám to tu bude vonět vanilkou, až budeme zpívat koledy a až se dozvíme o dobré zprávě, jenž nám zvěstuje příchod Spasitele na tento svět.

Odpolední aktivity:

Rytmika, tanečky, dramaťák:  Zahráli jsme si Vánoční příběh a největší úspěch měli andělé, pastýři, i Marií bylo několik : )

Tvoření: Pilně jsme pracovali na vánoční výzdobě školky a ještě spousta práce na nás čeká!

Muzicírování: Zjistili jsme, co jsou to koledy a prozpívali jsme si všechny, které známe.

Sportovní klub: Zahráli jsme si hru Na mrazíka a abychom úplně nepromrzli, tak jsme pěkně v teple napsali Dopis babičce.

Věda je zábava: Ukázali jsme si, jak vznikají vločky, ale tento pokus bude nějakou dobu trvat, protože naše krystalky vznikají ze soli : ).