Záchranné složky … 29.2.-4.3.2016 B

4. 3. 2016 | Kronika - Bohnice

Delfínci:

Tento týden byl ADRENALINOVÝ! Zažili jsme policii v akci a absolvovali jsme spoustu hasičských výjezdů.

Všechny zraněné jsme rychle ošetřili. Záchranné složky u nás ve školce fungují na jedničku!

V pondělí jsme objevovali práci a poslání hasičů. Víme, že je to nebezpečná práce, a všichni hasiči musí poslouchat svého velitele. U nás velí Tomáš a Majda : ). Potom jsme se s veliteli pustili do trénování rychlého oblékání, protože to musí správný hasič umět! Kéž by nám to dlouho vydrželo doma i ve školce.

V úterý jsme zkoumali, jak vypadají záchranáři a kdy je třeba volat záchranku. Dokonce jsme se naučili i telefonní číslo, na které máme volat. Zkusili jsme poskládat skládačky papírových hasičů a záchranářů. Všichni jsme to zvládli dokonale!

Ve středu jsme plavali s Tomášem a potom jsme se pustili do společného malování. Namalovali jsme sanitku, která krásně září na celou školku a má znak i telefonní číslo na záchranáře. Krásně se povedla.

Ve čtvrtek jsme si společně se Žabičkami prohlédli znak policie a stihli jsme probrat co má policie na práci. Najednou přijelo před školku skutečné policejní auto a pustilo houkačku. Všichni jsme byli u vytržení! Chvilku jsme měli strach o Tomáše, protože dostal policejní pouta na ukázku, jak to vypadá, když zatýkají pachatele. Naštěstí byl Tomáš ihned propuštěn pro nedostatek důkazů a my jsme byli nadšení, že si můžeme prohlédnout policejní auto. Byl to úžasný zážitek!

V pátek jsme si hráli na velice oblíbené hasiče. Dokonce jsme si vyzkoušeli, jak vypadá požární poplach ve školce.

Už víme, co máme dělat, kdybychom viděli požár a to je velice  důležité.

Krásný a pohodový víkend, například s knížkou u čaje… Prosíme, přibalte dětem do školky jejich oblíbenou knížku, protože si o nich budeme povídat.

Básnička:

Hasiči

Když zahouká siréna – co to asi znamená?

S autem k ohni profičí nebojácní hasiči.

Uvidíš-li oheň plát! Tak volej sto padesát!!

V tomto týdnu jsme se zaměřily s žabičkami na řešení krizových situací, seznamovali jsme se s třemi základními složkami (hasiči, policie a záchranná služba).
První dny tohoto týdne se seznamovali s prací hasičů. Zajímalo nás co patří k vybavení skutečného požárníka a jak vypadají. Heslem týdne byla pohotovost a přesnost! Básnička k tématu: Když zahouká siréna,co to asi znamená?
                                                           S autem k ohni profičí, nebojácní hasiči
                                                           Uvidíš-li oheň plát!Tak zavolej sto padesát!!
Uvědomovali jsme si nebezpečí, se kterým se můžeme ve svém okolí setkat.Pomocí společných pohybových her jsme se učili, jak se prakticky chránit a vyhnout se nebezpečí.
Koncem týdne čekalo na děti příjemné překvapení v podobě Policie. Děti měly možnost posadit se do policejního auta, podržet si teleskopický obušek, pouta, nasadit si policejní čepici. Policista dětem vysvětloval, k čemu se používají různé věci a nakonec jim pořádně zahoukal houkačkou. Byla to paráda!

Logopedické chvilky

Artikulační cvičení- napodobivé zvuky k jednotlivým hláskám (A, E I, O U, AU, OU). Gymnastika mluvidel- cviky na pohyblivost tváří (masáže, výrazy, krčení nosu…)
Dechové cvičení s pomůckami (brčka, pingpongové míčky)
Hry k rozvoji slovní zásoby „Na hádanky a na rozhlas“.

Věřím, že po tomto týdnu všichni Delfínci bezpečně znají anglické slovo pro „pomoc“. Díky tomu, že se z nás stali záchranáři, hasiči či policisté jsme jej používali více než často!

Společně jsme zachránili plyšového kamaráda, udělali jsem mu masáž srdce a také přivolali sanitku. Učíme se akcí!

Součástí akčního týdne byla i čísla 1, 5, 0, 8, ze kterých jsme sestavovali důležitá telefonní čísla pro přivolání pomoci. Při výtvarné aktivitě jsme si zopakovaly především barvy žlutá, červená a modrá, které jsou spjaty se záchrannými složkami.

V závěru týdne si děti nejen vše zopakovaly, ale také jsme si opět přečetli knihu, tentokrát „The frog is sad“ ( Smutná žába). Každý měl poté možnost vyjádřit jak se cítí nebo čeho se bojí.

Odpolední aktivity:

Rytmika, tanečky, dramaťák: Zdramatizovali jsme básničku o hasičích a vyjeli jsme k několika záchranným akcím: vytahovali jsme lidi ze zaseklého výtahu, zachraňovali kočku na stromě, likvidovali spadlý strom, hasili požár ve školce, vyprošťovali pasažéry z havarovaného auta… Výjezdů bylo mraky, protože jsme museli hru ještě několikrát v týdnu opakovat pro obrovský úspěch.

Tvoření: Vyrobili jsme sochu záchranáře z PET lahve a papíru. Povedlo se nám ztvárnit zkušeného odborníka, protože jeho čelo zdobí pleš a důstojné šediny!

Muzicírování: Pořádně jsme se rozezpívali u celého našeho repertoáru, hlasivky jsme si vyzkoušeli u houkačky při hře na hasiče a užili jsme si legraci s novou písničkou Tři čuníci od Jaromíra Nohavici.

Sportování: Krásně jsme se zahřáli u hry na Dotykovou babu a záchranářské znalosti jsme prověřili při hře Lokty na lokty.

Moc se nám to líbilo!