Zimní hry a sporty….16.1.-20.1.2017 Ú

20. 1. 2017 | Kronika - Jirny

Sovičky:

Tento týden jsem si zahráli na olympiádu. Společně jsme si rozdělili zimní radovánky na hry a sporty. Na IT tabuli jsme si, spolu s nejlepšími světovými skokany, zalétali na lyžích. S Alešem Valentou jsme se pokusili udělat ve vzduchu pár vrutů. Spolu s Gábinou Koukalovou jsme pádili na běžkách a stříleli na střelnici. Podívali jsme se i na zlatou éru českého hokeje a spolu s Jardou Jágrem stříleli vítězné góly… Nevěřili jsme vlastním očím, když jsme se dívali, jakou rychlostí jezdí bobisté ve své dráze, o sáňkařích ani nemluvě. Také jsme trénovali rychlobruslení spolu s Martinou Sáblíkovou… Bylo toho opravdu hodně. Další dny jsme pomocí pantomimy předváděli a hádali, jaké zimní sporty si pamatujeme. Protože nám vydržel sníh, zimní hry nás provázely i na školkové zahradě. Tam jsme se pořádně protáhli a vydováděli se.

Logopedická prevence:

Hláska „Ď“

Grafomotorika:

Vinutí. Hry na nácvik a korekci špetkového úchopu – správného držení tužky.

AJ Sovičky

Tento týden jsme se zabývali sporty, především tedy těmi zimními. Společně jsme si ukazovali různé zimní sporty na „flashcards“ a přitom jsme se seznamovali s přítomným časem „present countinous“ (-ING) „What they are doing?, Which sport he is doing?, They are playing, She/he is sleding“. Slovíčka jsme procvičili pomocí pexesa.

Dále jsme se seznámili s předložkami „prepositions“ pomocí hry se židličkami (on, by, next, in, behind, in front), které tímto zařadíme do každodenního procvičování.

Při výrobě palčáků „mittens“ jsme si představili geometrické tvary „shapes“(circle, square, rectangle, diamond, triangle) pomocí pohádky na IT tabuli. Shapes jsme kreslili tuží  a pak přebarvili vodovkami.

AJ klub

Na odpolední angličtině jsme probírali sporty více do hloubky. Pantomimicky  jsme si předvedli všechny sporty, které známe a pak jsme je i hádali. Rozdělovali jsme sporty na celoroční a na zimní, ke kterým potřebujeme sníh nebo led. Nakonec jsme si opakovali měsíce v roce, dny v týdnu, roční období a počasí.

O zimních sportech jsme si nejdříve povídali u IT a prostřednictvím demonstračních obrázků.  Pak děti postavily „zasněžený kopec“, kolem kterého si vyzkoušely roli lyžaře, snowbordisty, sáňkaře i bruslaře.  Opravdové lyže dětem nahradily lyže z kartonu, které si děti vyrobily a pak je uložily do naší „lyžárny“. Seznámili jsme se sportovní říkankou, která byla vždy úvodem do našich sportovních her. Řekli jsme si, jak se chovat při dovádění na sněhu a jaké úrazy se mohou při sportech stát. Zahráli jsme si na nemocnici, kde si děti vyzkoušely, jak ošetřit zraněného. Pacientů bylo hodně a doktoři byli moc šikovní :). V závěru týdne třídu ovládl hokej. S hokejkou a míčkem si děti vyzkoušely své manipulační dovednosti.

Tento týden jsme se s lištičkami vydali k zasněžené hoře, kde se z nebe začaly snášet sněhové vločky. Seznámili jsme se s písní „Snowflakes“ s doprovodem klavíru a pohybovým doprovodem.  Poté jsem si mohli pořádně zalyžovat, zasáňkovat i zabruslit na zamrzlém rybníce. K tomu jsme potřebovali jak teplé oblečení, tak i sportovní vybavení. Seznámili jsme se tak s novými slovíčky, která jsme si průběžně celý týden opakovali. Zapojili jsme artefiletické tvoření na zemi, kde jsme využili záclonové látky a stavebnice. Vytvořili jsme si každý ledové vločky, u kterých jsem si nakonec zopakovali písničku. Dále jsme si opakovali slovíčka „ovoce a zelenina“, „barvy“ a pohybové povely provázané hrou zaměřenou na postřeh.

Sportovní hry:

Nejprve jsme se jako správní sportovci pořádně protáhli a zahřáli se při honičce, u které jsme si procvičili prostorovou orientaci. Potom jsme se vrhli na Zimní olympiádu, kde jsme si například zaskákali na lyžích, běželi slalom a bobovali. Také se z nás na pár minut stali úžasní krasobruslaři. Olympiádu jsme si užili a určitě si ji ještě někdy zopakujeme. 🙂

Tvořivá dílna:

Protože máme venku pořádnou zimu, vyrobili jsme si zimní čepice. Nazdobili jsme si je pomocí temperových barev, štětců, houbiček a razítek z brambor.

Dramatický/pohybový kroužek

Tento týden jsme kroužek propojili s tématem „Zimní hry a sporty“. Nejprve jsme se protáhli a zahráli si na sportovce a pantomimou předváděli všechny možné zimní sporty, které děti následovně poznávaly, čímž rozvíjely svou fantazii a pohybové dovednosti. Dále jsme si zatancovali na píseň „ Ram zam zam“, která děti naučila vnímat změny tempa a na píseň s choreografií „ Krokodýl“.

Básnička pro tento týden – „Šampioni lyžování“.

Hudební/pěvecký kroužek

Nejdříve jsme se rozezpívali a rozdýchali. Rozcvičili jsme se na poznávání zvuku hudebních nástrojů. Dále jsme se naučili a zazpívali zimní píseň „Bude zima, bude mráz“ a pracovali jsme se sadou perkusí pro děti- tzv. Orffovy nástroje, se kterými jsme doprovodili píseň. Z dětí se na závěr celé hodiny staly dirigenti a sami si píseň dirigovaly .

Malý přírodovědec

S Tomášem jsme navštívili zákulisí kouzelníků. Sami jsme si vyrobili kouzelnou palmu pomocí letáku, která nám během hodiny vyrostla a naučili se kouzlo „ Jak projít papírem“, které se nám úspěšně povedlo.