Americký týden… 22.-26.5.2023 J

29. 5. 2023 | Kronika - Jirny

Máme za sebou další poznávací týden, tentokrát po Americe. Navštívili jsme Bílý dům, proletěli se nad New Yorkem. Prohlédli si Sochu Svobody a nahlédli do jejího interiéru. Propluli jsme kolem Niagárských vodopádů, žasli nad krásami Grand Canyonu a zasnili se v Hollywoodu. Vyprávěli jsme si o indiánech, kovbojích a zapluli jsme si na Havaj, kde jsme si s domorodci zatančili. Víme, v jakých sportech jsou američané dobří, která loga denně míjíme (a teď už budeme vědět, že pochází z Ameriky) a jak probíhá start raketoplánu. A už se nemůžeme dočkat, až příští týden budeme v našem dobrodružství pokračovat.

This week in English we traveled to USA/America. We know that America was discovered by the explorer Christopher Columbus and that the native Americans are Indians. Then we visited some of the American icons: The White House in Washington D.C., The Statue Of Liberty in New York/The Big Apple,Hollywood and The Walk Of Fame in LA, The Golden Gate Bridge in San Francisco, The Grand Canynon in Arizona, Mount Rushmore in Dakota…We also visited Hawaii and tried the hawaïen dance. We talked about many America’s famous sports: American football, baseball, basketball… and foods: burgers, hotdogs, fries, Coca Cola… We know that the American flag has 50 stars (50 states) and 13 stripes. We had so much fun dancing and listening to different American famous artists such as Michaela Jackson, Elvis Presley and many more.

Tvoření: V tomto týdnu jsme se věnovali individuální tvorbě. Děti si procvičily jemnou motoriku při práci se samotvrdnoucí hmotou.
Muzicírování: Na začátku hodiny jsme se nejprve rozezpívali. Zopakovali jsme si také několik básniček, které již známe. Věnovali jsme se i dechovému cvičení, které je důležité pro nácvik dobrého přednesu.
Tanečky,rytmika,dramaťák: Hodinu jsme začali spontánní taneční rozcvičkou. Děti si samy vybraly hudbu k tanci. Následně jsme si zahráli hru “ Do vody – Z vody”. Hra byla zaměřena na zdravý rozvoj pozornosti a schopnosti rychlé reakce, podpořila také zdravou soutěživost ve skupině.
Sportovní klub: V začátku hodiny jsme se nejprve rozcvičili pomocí taneční hry “ Štronzo”. Následně jsme si všichni společně zacvičili sestavu cviků. Děti si ke konci hodiny zahrály jednu ze svých oblíbených sportovních her.

Americký týden jsme pojali jako výpravu do zajímavé historie USA. Nejprve jsme bubnovali jako správní indiáni sedíce u ohně. Pak

jsme se vypravili na stezku odvahy, kde jsme si vysloužili každý své indiánské jméno. Zvládli jsme si vyrobit i teepee s různobarevnou

výzdobou. V dalších dnech se z nás stali kovbojové a dokonce zlatokopové. Zjistili jsme, co všechno ke kovboji patří, co má na starosti a zku-

sili jsme si každý rýžovat zlato, jakmile jsme se  náročnou cestou přes „hory a lesy a po jízdě na koni“  dostali až na západ USA k zlatonosným řekám:) Mnozí z nás si také chtěli vyrobit indiánské korále a vyzdobit své indiánské čelenky. Naučili jsme se také novou pohybovou básničku.

Indiáni

Indiáni ti se mají, celý den si jenom hrají,

skáčou hopsa hejsasa, chytají se do lasa.

Pak se svalí do vigwamu, zavolají na svou mámu:

„Mámo máme hlad!“, snědí vlka a jdou spát.

This week we visited United States of America. We tried to live as Indians and cowboys.

We learned a new poem:

“I love to be a cowboy and I ride my horse.

He is black and white, but he won’t bite.”

In order to also look as Indians, kids created very nice necklaces and hairbands.

Rytmika, tanečky, dramaťák: běh v rytmu tamburíny, rozvoj pozornosti a procvičování rychlých reakcí na změnu rytmu

Sportovní klub: variace štronza, sportovní závody ve hře Do vody – z vody

Tvoření: indiánské lapače snů: kreslení, motání provázku: rozvoj jemné motoriky

Muzicírování: písnička Pět minut v Africe