Časová posloupnost.. 4.-7.1.2022 B

11. 1. 2022 | Kronika - Bohnice

First week of the year was all special and it was because it was all morning just in english. We’ve been talking about time of the day. So…we know we wake up in the morning when we eat our breakfast, after morning comes noon, when we have lunch, after that is afternoon, then evening, when is time for dinner and the day finishes with night and midnight. We had a little talk about New Year and it’s celebration and of course about Fireworks for what  We’ve learned new poem about New Year:

Happy New Year

Welcome back to school today.

I’m so glad that you are here!

We will start the New Years off,

With a little cheer.

I love school! I’ll try so hard!

This New Year will be great!

We’ll learn so much and work so hard, I can hardly wait!

With preschoolers we did some logic work sheets, we practicing counting till 20, recognition of amounts, what is more and less, we played some movement games to learn an orders and plus all of that we know another new poem about Chubby Little Snowman

Chubby little snowman had a carrot nose.

Along came a rabbit and what do you supose?

That hungry little bunny looking for his lunch,

Ate the snowman’s carrot nose…Nible, nible, Crunch!

Dramaťák, tanečky, rytmika: Tancovali jsme na vánoční písničky, ale nechyběla ani pravé diskotékové songy.

Tvoření: Vyráběli jsme ohňostroj ze třpytivého prášku.

Sportovní klub: Obrovská opičí dráha plná překážek. Skoky, plazení, balanční dráha, gymnastika.

Muzicírování: Zpěv písně O dvanácti měsících + pohybová písnička „Otec Abrhám“.

Přivítali jsme se po Vánocích ve školce, řekli si všechny zážitky a také, co nám Ježíšek nadělil. Povídali jsme si o časové posloupnosti; o režimu dne, dnech v týdnu, měsících, ročních období… a udělali jsme si z ruky počítadlo: „Nikoho to nenapadlo, z ruky máme počítadlo. jedna, dva, tři, čtyři, pět, objevíme celý svět!“ A zpívali jsme o Jankovi, který snědl brambory – málo maštěný! Namalovali jsme si zasněžené stromy a ve čtvrtek se příběhem a písničkou o třech králích rozloučili s vánočními svátky.

We had fun when we danced and sang to the song Open, shut them

and some more when we played a game „Sleep and wake up like a…“

Dramaťák, tanečky, rytmika: Vyprávěli jsme si příběh o třech králích a také si na ně zahráli.

Tvoření: S inkoustem a zmizíkem jsme vykouzlili zimní rukavičky.

Sportovní klub: Závodili jsme jako autíčka při hře „Červená, žlutá, jeď!“.

Muzicírování: Naučili jsme se písničku „My tři králové jdeme k vám“.