Chráníme naši planetu… 21.-25.11.2016 Ú

24. 11. 2016 | Kronika - Jirny

Sovičky:

Začátkem tohoto týdne jsme v naší školce přivítali nevidomou dívku Cecilku a jejího vodícího psa Bertíka. Bertík nám ukázal, jak pomáhá své paničce s běžnými denními činnostmi, Cecilka nám naopak prozradila, že pro ni je „nevidět“ normální, žije a studuje jako kdokoliv z nás a naopak nás nadchla pomůckami, které nevidomí lidé používají. Všechny pomůcky jsme si mohli sami vyzkoušet. To bylo skvělé!!! Bertík s paničkou dětem doslova přirostli k srdci.

Celý týden nás provází téma ochrany našeho prostředí, třídění odpadu a jeho následného zpracování. Proto jsme zvolili i materiál na naše kostýmy k slavnostnímu rozsvěcení Vánočního stromu v Úvalech z recyklovaného materiálu. Jejich výrobu jsme v rámci polytechnického vzdělávání rozdělili do celého týdne. Moc se nám povedly, přestože nás celý týden provází úvalské virové onemocnění a závěrem týdne nás bylo ve školce opravdu poskrovnu. Naše překrásné vánoční kostýmy a nadšený dětský zpěv uvidíte v neděli 🙂

Tímto Vás všechny zveme a těšíme se na vás v neděli v Úvalech na náměstí.

Sraz ve školce je v 15.15 – 15.30

Na začátku týdne nás navštívila nevidomá slečna Cecilka s jejím vodícím psem.Návštěva byla velmi zajímavá a poučná. Společně jsme si zkusili, jaké to je žít ve tmě a vysvětlili jsme si, jak se k takovým lidem chovat. Seznámili jsme se s novými slovíčky jako např.: „blind“, „can´t see“, „guide dog“, atd.

Hlavní téma tohoto týdne bylo: Chráníme naši planetu- recyklace. Na IT tabuli jsme si pustili pohádku, která nám vysvětlila, co znamená slovíčko „rycycling“ a „polution“. Dozvěděli jsme se, co všechno se dá třídit a především proč je důležité recyklovat odpad. Abychom názorně pochopili, proč je důležité naši planetu udržovat čistou, tak paní učitelka zaneřádila celou třídu odpadem. Děti pak měly za úkol říct zda se jim líbí a zda chtějí žít v znečištěné třídě. Následovala recyklace/ úklid třídy. Děti třídily papír, skol a plasty.

Seznámili jsme se s novými slovíčky (polution, garbage, bin man, bin, glass, plastic)

dále jsme se věnovali trénování písniček na zpívání na náměstí. využili jsme IT tabuli abychom dětem vysvětlili celý děj/ text anglických písniček, aby děti nemotaly slova. Nacvičováním choreografie při zpěvu dětem pomáhá zapamatovat si text.

AJ klub

Na upevnění nových slovíček na téma recyklace jsme si s dětmi vypracovali pracovní list, kde jsme si vše zopakovali. Zopakovali jsme si i tradičně vše, co známe z dřívějška- oblečení, barvy, počasí a měsíce v roce.

Další odpoledne jsme strávili výrobou kostýmů vánočního stromku, kde jsme výrobu doprovázeli anglickými instrukcemi.

Při středečním odpočívání děti poslouchali čtenou pohádku „Green eggs and ham“ od slavného anglického dětského spisovatele Dr. Seuss. Jeho knížky jsou vynikajícím cvičením anglického jazyka a především prvního seznámení s angličtinou. Velmi doporučuji jeho pohádky a říkanky před spaním, jak formou čtenou, tak formou poslechu přes internet.

Logopedická prevence:

Hláska „Ch“

Grafomotorika:

Horní oblouk.

Téma tohoto týdne „Chráníme naší planetu – třídění odpadu“ jsme začali povídáním o planetě Zemi. Měli jsme k dispozici globus a obrázky na interaktivní tabuli. Názorně jsme si vyzkoušeli jak Země obíhá kolem Slunce. Interaktivní hrou jsme poznali co jsou na naší planetě pevniny, moře a oceány. Didaktická hra  „Nakrm nás a vyhraješ“ dětem pomohla se seznámit s tříděním odpadu. Měli jsme k dispozici barevné krabice a různé druhy odpadů, které jsme třídili. Pak jsme si zahráli „Odpadkovou kimovku“.

Program ve školce nám tento týden zpestřila návštěva nevidomé slečny Cecilky a jejího psa Bertíka. Její povídání bylo pro všechny velmi poučné a zajímavé. A vyzkoušet si, jaké to je být slepý a držet v ruce slepeckou hůl, nebo nalévat poslepu vodu do hrníčku, to byl opravdu nevšední zážitek. Velmi milý pes Bertík všemu klidně přihlížel a my ho hladili a hladili:).

A sváteční čas se blíží. Vánoční strom na náměstí už je nastrojený. Až vaše děti zazpívají krásné vánoční písničky, stromeček se rozsvítí:).

V uplynulém  týdnu jsme se zaměřili na opakování  a procvičování  slovíček na téma oblečení. Přidali jsme  slovíčka  trousers a sweatshirt. Pomáhala nám s tím naše anglická lištička , která už v naší angličtině nemůže ani chybět. Slovíčka jsme se učili rytmizaci na tělo a vytleskáváním. Hodně času jsme věnovali nacvičováním písní k příležitosti rozsvícení vánočního  stromu v Úvalech.

Přírodní vědy

Tentokrát jsme si udělali pokus s lávou a sopkou, kterou jsme vyrobili z modelíny.  Pomocí jedlé sody, mýdla, barviva jsme smíchali látku, která při kontaktu s octem vyvolala reakci pěny. Také jsme udělali pokus s jedlou sodou a octem v plastové láhvi. Vznikl plyn oxid uhličitý, který nám uhasil svíčku. Viděli, že je to takový pomocník při hašení ohně

Tanečky:

V pondělí jsme se rozehřáli na taneček „Veverka“ s prvky Zumby a dále jsme si zahráli pohybovou hru v rytmu polky zaměřenou na rozvoj postřehu a smyslu pro rytmus.  Zatancovali jsme si taneček „Chocolate“ pro upevňování choreografie. Po relaxačním a protahovacím cvičení s prvky jógy jsme si zopakovali taneček mazurku „Teče voda proti vodě“ a na přání dětí jsme si zatancovali taneční hru „Elektrika“.

Hudebka:

Tento týden jsme se věnovali přípravě na vánoční zpívání u stromečku. Upevňovali jsme si písně „Pásli ovce“, „Stojí vrba košatá“, „I am little star“, I am the happiest christmas tree“ s doprovodem kláves a rolničkami.