Chráníme přírodu a svět kolem nás 18.5.-22.5.2015

22. 5. 2015 | Kronika - Jirny

Tento týden jsme se zabývali naší planetou. Dozvěděli jsme se, jak o ní pečovat a jak chránit přírodu a prostředí kolem nás. V pondělí jsme si povídali o naší planetě Zemi. Už víme, proč se jí říká modrá planeta a zopakovali jsme si i názvy ostatních planet. Pouštěli jsme si písničku The Planet Song.

V úterý jsme si ukázali, jak máme třídit odpadky, které vyhodíme a řekli jsme si, do které popelnice co patří. První přišla na řadu modrá popelnice, do které patří papír. Na povel jsme se rozeběhli po třídě a hledali, co je vyrobené z papíru. Ve středu přišla řada na plast – a že ho máme všude hodně! Vytvořili jsme si proto velkou žlutou popelnici a nalepili jsme na ní všechno, co do ní patří. Také jsme si ukazovali jak vypadá popelářské auto a speciální oblečení popelářů. Ve čtvrtek jsme se opřeli do dokončení soutěžní práce, kterou pošleme na výstavu do Poděbrad. Držte nám palce prosím. Také jsme si zopakovali, co jsme se tento týden naučili. Také nás zaujal film Wall-e, ve kterém jsme viděli planetu bez života, jen zavalenou odpadky. Poslední den jsme se zaměřili na sklo a jeho recyklaci. Speciální fixou na sklo jsme malovali na okna. Tuto nevšední výzdobu můžeme měnit, protože je omyvatelná. Příští týden navštívíme hrady a zahrajeme si na jejich obyvatele! Těšte se! Krásný víkend!

V pondělí jsme si s lištičkami vysvětlili, co vlastně téma recyklace znamená a kde se s ním setkáváme v běžném životě. Pustili jsme si písničku a sledovali, jak odpad odváží. Protože jsme si chtěli také vyzkoušet popelářskou práci, zahráli jsme si na auta. Trénovali jsme barvy kontejnerů a materiály, které do nich patří. Úterý patřilo papíru. Zkoušeli jsme poznávat a navrhovat, co je z papíru vyrobené! Bylo těžké poznat papír ve více podobách. Středa patřila plastu. Využili jsme plastové lahve a vyrobili si z nich „sklíčka“ do karnevalových brýlí! To byla zábava. Také jsme hledali ve třídě plastové předměty. Ve čtvrtek jsme si s dětmi v ranním kruhu zopakovali, co všechno se naučily. S pomocí IT ukázek děti poznávaly, dobré chování k přírodě a to špatné. Nakonec jsme se vyrazili nadýchat trochy čerstvého vzduchu. V pátek jsme se v ranním kruhu zabývali tím, co můžeme udělat my ve školce, abychom přispěli životnímu prostředí. Rozhodli jsme se pro třídění papíru. Ukázali jsme si, jak se papír vyrábí a vysvětlili si, proč je dobré ho třídit a šetřit s ním. Na papír jsme si založili speciální krabici, do které budeme odkládat všechny použité papíry. Nakonec jsme se naučili básničku o papíru a o tom, co vše z něj jde vyrobit.

Rytmika – 18. 5.

• motivační rozhovor – třídění odpadu – co všechno vyhazujeme .-znát barvy kontejnerů – skládka
  • tanečky dle pohybové předlohy – ,, Popeláři“, ,,Hasiči“, ,,Kdo neskáče není Čech“
  • pokračování tanečků na školní zahradě
  • CD,, Nejlepší písničky pro děti“ – pohybová improvizace
  • vázaná chůze, chůze v kruhu, tanečky ve dvojicích
  • závěrečná rytmizace

Hudební kroužek

Tento týden jsme se chtěli trošku rozveselit. Proto po známém protažení hlásků a prodýchání tělíček nastala zábava. Zpívali jsme písničku „Otec Abrahám“ a ukazovali při tom legrační pohyby. Také jsme se ohlédli za ochranou přírody a zařadili jsme písničku stromy. Na závěr jsme si zahráli PH.

Tvořivá dílna

Povídali jsme si s dětmi, jak se chováme v přírodě. Vymalovali jsme si písmenka, ze kterých jsme složili větu.

Chráníme přírodu. Také jsme si z modelíny udělali něco, co do přírody patří.

Sportovní hry

Pořádně jsme se rozcvičili. Zaběhali jsme si závody na školní zahradě. Zaházeli kroužky. Kdo měl chuť házel si míčem nebo si mohl zakopat.

Anglický klub

Tento týden jsme si mimo jiné povídali o naší planetě, která je kulatá, a proto jsme se učili jak se anglicky řeknou tvary. Poslouchali jsme písničku The Shapes Song a hledali jsme ve třídě předměty různých tvarů. Děti pak tvary dle pokynů kreslili na interaktivní tabuli.
Key words: a square, a circle, a heart, a star, a triangle, a rectangle, shapes
Písnička:
The Shapes Song