Chráníme své tělo…. 19.-23.10.2015 B

23. 10. 2015 | Kronika - Bohnice

Delfínci:

Velice zodpovědně jsme celý týden zkoumali, jak se připravit na zimu a nemoci. Chceme být zdraví, jako rybičky!

V pondělí jsme si povídali o lidském těle. Zjistili jsme, že náš krevní oběh je podobný žilkám na listech. Proto jsme si ho společně namalovali pomocí otisků listů. Povedl se nám krásně barevný panáček.

V úterý jsme pátrali, co ještě víme o lidském těle a potom byla párty, protože jsme slavili narozeniny. VŠECHNO NEJLEPŠÍ MÍŠO!

Ve středu jsme se oblékali, převlékali, balili do šálů i čepic, a probírali zimní oblečení. Majda nám dělala modelku.

Chvíli byla za sněhuláka a občas potřebovala poradit, kam patří rukavice… Hodně jsme se u toho nasmáli!

Ve čtvrtek jsme se podívali na bacily a nemoci hodně zblízka. Už víme, že bacilů je spousta, i když nejsou vidět.

Také jsme si navzájem poradili, jak na ně : ).

V pátek jsme si vzpomínali, co se nám z celého týdne nejvíc líbilo a co máme baštit, abychom zůstali zdraví. K našemu velkému zklamání jsme objevili, že sladkosti to nejsou : (.

Krásný víkend a prosíme provětrejte skříně, protože příští týden bude ve školce halloweenská párty a budeme potřebovat kostýmy!

Básnička týdne:

Polámal se mraveneček,
ví to celá obora,
o půlnoci zavolali
mravenčího doktora.

Doktor klepe na srdíčko,
potom píše recepis,
třikrát denně prášek cukru,
bude chlapík jako rys.

Dali prášku podle rady,
mraveneček stůně dál,
celý den byl jako v ohni,
celou noc jim proplakal.

Čtyři stáli u postýlky,
pátý těšil neplakej,
pofoukám ti na bolístku,
do rána ti bude hej.

Pofoukal mu na bolístku,
pohladil ho po čele,
hop a zdravý mraveneček
ráno skáče z postele.

Tímto novým tématem o lidském těle jsme chtěli podpořit v dětech zájem o jejich vlastní zdraví a zdraví lidí  v jejich okolí.  Poznávali jsme možné příčiny nemocí a způsoby, jak jim předcházet.

Samozřejmě velkým tématem byly bacily, které děti velmi zaujaly a deštík, který nás těšil celý týden.
Oblékali jsme se do pláštěnek a holínek a vysvětlovali si, jak nás mohou ochránit před deštěm. Vytvořili jsme společný obrázek, který se jsme nazvali „Prší, jen se leje“, na kterém si děti mohly vyzkoušet několik technik najednou. Přičemž nejvíce je zaujalo foukání do tuše.
Báseň týden: „Vlezla na mě rýma,
                      je mi pořád zima.
                     Když je zimní plískanice,
                      bacilů je mnohem více.
                      Zalezu si do postýlky,
                      dám si čajík od maminky.
                      Přikryji se peřinou,
                      tak zvítězím nad rýmou.“

V tomto týdnu jsme si veškerou slovní zásobu spojili s praktickými ukázkami. Části oblečení jsme si pojmenovávali přímo při oblékání a neopomenuli jsme si sdělit, na které části těla si vše oblékáme.

Statečně jsme bojovali s bacily a broukali si o nich písničku Germ attack. Básničkou o kýchání a kašli ( When you cough and when you sneeze ) jsme si procvičili, jak si správně zakrýt pusu, abychom nenakazili ostatní.

Naši předškoláci všichni dobře pochopili, co je „stejný a jiný, same and different“. Mladší děti již báječně reagují v AJ na běžné denní pokyny ve třídě a pomalu se rozmlouvají.

Odpolední aktivity:

Rytmika, tanečky, dramaťák: Zahráli jsme si pohádku s básničkou Polámal se mraveneček. Měli jsme hodně polámaných mravenečků, ale pan doktor Matouš všechny odborně léčil a sestřičky Magda a Natálka laskavě hladily. Nikdo nemocný nezůstal!

Tvoření: Pustili jsme se do napínavého vyrábění bacilů z pet lahví! Vypadají krásně a strašidelně zároveň. Jsou dokonalí.

Muzicírování: Půlka zdraví je dobrá nálada a tak jsme se naučili písničku Není nutno… A bylo veselo!

Sportovky: Využili jsme příjemného podzimního počasí a sportovali venku. Prověřili jsme své znalosti o lidském těle a zahráli jsme si s Terkou Hlava ramena, kolena palce. Nejvíc jsme se nasmáli u hry Lokty na lokty…