Fouká ze strnišť… 13.-16.11.2017 Ú

17. 11. 2017 | Kronika - Jirny

Sovičky
Tento týden jsme se věnovali větru ve všech jeho podobách. Hráli jsme si na malý vánek, postupně jsme sílili a sílili, až se z nás stal hurikán. Pověděli jsme si, kde se na Zemi vítr vůbec bere. Jak a proč vznikne hurikán. U globusu jsme se společně zaradovali nad tím, že naše republika neleží v pásmu tornád a hurikánů a že tu máme maximálně vichřice. 🙂

Logopedie: hláska „H“

Grafomotorika: horní oblouk

Angličtina: týden jsme začali divadélkem a dále pokračovali na téma počasí. S dětmi jsme opakovali roční období, počasí, oblečení a také jsme se naučili novou kapitolu – nemoce/ prevence proti onemocnění. Děti hádaly, co paní učitelka předvádí (kašel, rýma, bolest hlavy, bolest bříška atd). Děti se tak učily velmi užitečné fráze a pojmy. S dětmi jsme probrali, co dělat abychom nemocní nebyli a také jak bychom se měli oblékat v zimním období. Vysvětlili jsme si rozdíl mezi lékaři a naučili jsme si pár doktorských slovíček. Nejvíce děti bavila dramatizace na téma doktor a pacient za pomoci opravdového stetoskopu. K tomuto tématu jsme se i naučili písničku „Five little monkeys“. Na konci týdne jsme si vyrobili a ozdobili větrník do tématu zasvěcenému větru.

Anglický klub: na anglickém kroužku jsme s dětmi opakovali, co již umíme abychom nic nezapomněli a také jsme procvičovali vazbu „I have“ k tématu zdraví/nemoc (i have cold/ I have headache). Děti dramatizovaly hru na doktora a opravovaly paní učitelku, která nevěděla, jak se správně chránit před nemocemi.

Lištičky

Tento týden jsme u nás ve školce hned v pondělí přivítali divadlo s Vodnickou pohádkou. Všechny děti byly nadšené a byly moc hodné. Naše téma týdne bylo „Fouká ze strnišť“ a povídali jsme si o větru. Že fouká malý vánek, ale že může být i velký a silný vítr, který může mít až ničivou sílu. A na interaktivní tabuli jsme si ukázali i jak vypadá ten nejsilnější vítr a tím je tornádo. Povídali jsme si i o větrném počasí, jak se do něj správně obléci, aby jsme nenastydli. A když fouká vítr, je to skvělá příležitost na pouštění létajících draků. Každý jsme si svého draka také vyrobili.

Angličtina: Jak to vypadá, když je venku „windy“ naše děti moc dobře ví, ale jaké oblečení si na sebe vzít, aby nám nebyla zima a neonemocněli jsme? Nová slovní zásoba dětem moc šla a k opakování nám pomohly písničky a jednoduché příběhy „Windy day…“.

Dramatický/pohybový kroužek: toto fouká ze strnišť, až k nám přilétla básnička “Drak” a “Foukej, foukej”. S dětmi jsme se naučili známý skupinový tanec “Makarena”.

Hudební/pěvecký kroužek: tento týden jsme věnovali pozornost dechovým cvičením. Např. pomocí brčka foukat do kelímku s vodou. Také jsme si vytvořili orchestr ze xylofonů a seznámili se s technikou hraní. Píseň “Severní vítr” nám uzavřela kroužek.

Kroužek zpěvu: zaměřili jsme se na sólové vystupování písní. Řekli jsme si, jak by se člověk měl chovat předtím, než vstoupí na podium a co by měl dělat. Správná hlasová technika a hygiena je důležitá , a tak jsme si procvičili hlásky. Pomocí zrcátka jsme zkoumali jazyk a ústa, jak nám mění posazení při zpívání určitých samohlásek. V této hodině jsme procvičovali písně, se kterými se zpěváčci doposud seznámili.

Výtvarný kroužek: tento týden jsme s dětmi společně vytvářeli létajícího draka – trhali barevné papíry a procvičili tak jemnou motoriku. Práce s lepidlem, barevná fantazie.

Sportovní kroužek: jsme zahájili tématickou hrou. Protáhli se pomocí jógových cviků a dále cvičili různé druhy běhu. Nakonec si vyzkoušeli hod na cíl. Hodinu jsme zakončili závěrečnou relaxací.