Fouká ze strnišť…20.-24.11.2023 J

27. 11. 2023 | Kronika - Jirny

Sovičky

Týden s tématem Fouká ze strnišť nám opravdu foukalo. V pravém slova smyslu. Takže jsme si vítr užili na naší zahradě, v kaštanové aleji i u kostela, kde si moc rádi hrajeme s listím. Samozřejmě jsme ale měli hlavní program, ve kterém jsme si vysvětlili, co je strniště a jak vzniká. Viděli jsme i videa s kombajnem, jak seká obilí. Popsali jsme si, že vítr má různou sílu a jak jednotlivým větrům říkáme a také jsme si na interaktivní tabuli prohlédli videa, jak to vypadá ve skutečnosti, když vane jen vánek a když řádí vichřice či orkán nebo hurikán. Dozvěděli jsme se, jak vítr můžeme ale i využít – plachetnice, větrné elektrárny a podobně. Různou sílu větru jsme použili i při logopedickém procvičování našich pusinek a při rytmických cvičeních.

Angličtina

This week in English we learned easy vocabulary words: wind, windy, light, strong, heavy… and simple sentences: I like…/ I don’t like… I’m flying a kite. / Trees dance with the wind./ Trees sway in the wind. We also learned what’s a gale, a hurricane, a storm, a breeze and wind. We also played games such as,  It’s a windy day: The wind is blowing fast/slow, high/low/round and round. 

We had an amazing time dancing and learning the fire and ice freeze dance song. And learning a new windy song: ‘’Wind and Rain’’ https://www.youtube.com/watch?v=1xUk_egjxw4

Tvoření:

V tomto týdnu jsme se věnovali společnému tvoření. Z kartonů a tvrdého papíru jsme si vystřihli podzimní motivy, které jsme pomalovali barvou. Použili jsme je na výzdobu naší třídy. Procvičili jsme si tak jemnou motoriku, ale také techniku střihu. Kolektivní vyrábění děti moc bavilo a užily si jej.
Tanečky, rytmika, dramaťák: Na začátku hodiny jsme si nejprve zatancovali, abychom si trochu zahřáli naše tělíčka. Dále jsme si ukázali nový tanec k písni “ Běží liška k Táboru “ z kolekce hýbánek s písničkou. Podpořili jsme tak svou prostorovou a pohybovou paměť.
Muzicírování: Tento týden jsme se věnovali dechovému cvičení, které pozitivně ovlivňuje náš přednes a plynulost zpívání. V závěru hodiny jsme si zazpívali písně dle volby dětí.
Sportovní klub: V začátku hodiny jsme se nejprve rozcvičili taneční hrou “ štronzo “. Dále jsme si zahráli sportovní hru, která byla zaměřena na spolupráci dětí v kolektivu a pozornost.

 Lištičky

Hned zkraje týdne jsme se zaměřili na zjištění, co všechno můžeme odfouknout? Zjistili jsme, že toho není mnoho:))) Předměty, které nám šly foukat dobře skončily v jedné řadě a předměty, které nešly jsme srovnali do druhé řady. Trénovali jsme si naše foukací schopnosti na foukání ping-pongových míčků ve dvojicích. To už některým šlo zase až moc dobře:))) Zahráli jsme si na dráčka, který poztrácel své barevné mašličky a musel je zase dohledat. Dokonce jsme pak dráčkovi zvládli mašličky i pěkně srovnat na jeho dlouhý ocas, tedy až po zdolání překážek v naší překážkové dráze. Pobavili jsme se u pokusu s mícháním podzimních barev v mléce a naopak vyděsili jsme se u videa tornád a hurikánů, kde byla vidět ohromující síla větru. Naštěstí jsme si vysvětlili, že žijeme v oblasti, kde se něco takového může stát spíše výjimečně. Celý týden jsme se protahovali s dráčky či vějíři a zkoušeli si sami vyrobit svůj osobní vánek a vítr. Naučili jsme se dvě nové pohybové básničky s tématem podzimního počasí. V závěru týdne jsme si konečně sami vyrobili technikou míchání barev za použití igelitového sáčku barevné dráčky a připevnili jim mašličky na ocásky. Jakmile nám uschnou, rádi si s nimi vyzdobíme šatnu:)

 

Počásí – pohybové básničky

Přes louky a přes lesy, 

mlha sítě rozhodí.

Kamaráde, kdepak jsi?,

volá ten, kdo zabloudí.

 

Kapky tančí mazurku, 

prší prší zvesela,

na střechu nám zahraje,

tahle modrá kapela.

Tento týden jsme pokračovali v povídání o počasí a o větru:

https://m.youtube.com/watch?v=Jn7uAsLWXpk&pp=ygUSVG9kZGxlcnMgc29uZyB3aW5k

https://m.youtube.com/watch?time_continue=6&v=KBL5aXSJTlE&embeds_referring_euri=https%3A%2F%2Fwww.google.com%2F&source_ve_path=Mjg2NjY&feature=emb_logo

Procvičujeme průběžně barvy, také pomocí písničky:

https://m.youtube.com/watch?v=SLZcWGQQsmg&pp=ygUMUmFpbmJvdyBzb25n

Rytmika, tanečky, dramaťák: dramatizace, divadlo – O Červené Karkulce (rozvoj fantazie, jemné motoriky a posloupnost děje)

Sportovní klub: Čáp ztratil čepičku, cvičení s interaktivní tabulí

Tvoření: vánoční výzdoba třídy: vánoční stromeček, rampouchy, ptačí budka

Muzicírování: hýbánky: Pekař peče housky, Běží liška k Táboru