Hrady a zámky … 1.-5.6.2015

5. 6. 2015 | Kronika - Jirny

Tento týden jsme navštívili mnoho zámků. V pondělí jsme si vyprávěli strašidelný příběh, který se odehrál na zámku Červená Lhota.

Old King Cole

Písnička:

Barvy

Básnička:

PRINCEZNIČKA – F. Hrubín

Princeznička na bále
poztrácela korále.
Její táta, mocný král,
Honzíka si zavolal.

Honzíku, máš na mále,
přines nám ty korále.
Honza běžel za hory,
nakopal tam brambory.

Vysypal je před krále,
„Tady jsou ty korále,
jiné už tam neměli,
ty už snědli v neděli.“

Protože byl den dětí, zahráli jsme si spoustu her a také jsme cvičili ve dvojicích. V úterý jsme jeli do Českého Krumlova. Dozvěděli jsme se, kdo je to bílá paní a jak vypadá. Poslechli jsme si celou pověst o této postavě. Ve středu jsme objevili strašidlo Krbníka. Ten bydlí na hradě Humprecht a kamarádí se s duchem Ruprechtem z Kulíkova. O Kulíkově jsme si pustili krátkou pohádku. Ve čtvrtek jsme se naučili kouzlit. Vytvořili jsme malbou mlékem obrázky, které se ukázaly až při kontaktu s ohněm. Na obrázcích se objevil zámek Hluboká. Poslední den jsme se seznámili s Heřmanem z Bubna. Ten byl velmi statečný a zápasil i se lvem. Lva si ochočil a žil s ním na zámku. Zopakovali jsme si všechny hrady a zámky, které jsme si ukázali a rozhodovali, která místa bychom chtěli navštívit.

V pondělí jsme slavili den dětí. Pro děti byly připraveny různé soutěže a hry. Nakonec jsme popřáli naší spolužačce k narozeninám a dali si výborný dort.

Úterý bylo zasvěceno zámku Český Krumlov. V ranním kruhu jsme si pověděli zajímavosti o Českém Krumlově, přečetli si pověst o bílé paní, naučili jsme se básničku Výlet od J. Slívy. Poté jsme vyrazili ven.

Ve středu jsme zkoumali zámek Humprecht. Přečetli jsme si pověst o Krbníkovi, počítali komíny zámku (váže se k pověsti) a bavili se o tajných chodbách. Nakonec jsme si z kostek ve třídě postavili tajnou místnost. Před odchodem ven jsme si ještě zopakovali básničku o krokodýlovi.

Čtvrtek byl věnován překrásnému zámku Hluboká. S dětmi jsme si Hlubokou ukázali na obrázcích. Poté jsme malovali neviditelným inkoustem zámek na papír. Po vypálení papíru inkoust vystoupil a my si mohli prohlédnout obrázky, které jsme namalovali. Nakonec jsme vyrazili na zahradu a užívali si krásného počasí.

V pátek jsme si zopakovali básničku a všechno, co jsme se naučili. Děti si vybraly zámek, který se jim za celý týden líbil nejvíc a pokusily se namalovat, co si z něj pamatují. Také jsme si přečetli pověst, která se k zámku váže. Pak už jsme spěchali na sluníčko a hry venku.

Rytmika – 1.6.

• na školní zahradě
  • rytmická cvičení, chůze v kruhu
  • hra na Boom. tubes
  • taneční improvizace při hudbě CD -Nejlepší písničky pro děti

Hudební kroužek

Na hudebním kroužku jsme se chtěli bát. Proto jsme si po rozezpívání vyzkoušeli práci s dechem při strašidelných zvucích. Také jsme si zahráli písničky, které máme rádi s kytarou. Z oblíbené pohádky „Ať žijí duchové“ jsme se naučili píseň V naší ruině straší. Také jsme si zahráli hry na sluníčku, které mají děti v oblibě. Poslední hra se jmenuje Bublina a proto jsme po dozpívání řádili s obřím bublifukem.

Tvořivá dílna

Udělali jsme si zámek podle tématu, které jsme tento týden měli. Děti namalovaly krabičky, natřely střechy, nalepily látky a polepily korálky. Anička nám namalovala princeznu a královnu. Některé děti měly zájem udělat si z krabiček lodičky.

Sportovní odpoledne

Zahráli jsme si kuželky. Naučili jsme se správně držet míček. Pak jsme si udělali závody v běhu s kyblíčkem vody. Nesměli jsme vodu vylít. Také jsme si zaházeli talířem frisbee. Sportování jsme prokládali příjemným osvěžením vodou v lodičce.

Anglický klub

Tento týden jsme se ještě věnovali tematu bydlení a představili jsme si další slovní zásobu. Kromě toho jsme si řekli, kdo všechno může bydlet na hradě nebo zámku a přečetli jsme si pohádku Žabí princ, protože je plná princezen a králů. Hrad jsme si také nakreslili na interaktivní tabuli.

Key words: a castle, a king, a queen, a tower, a prince, a princess

Odkazy: