Hrajeme si na … řemesla! 29.6.-3.7.2015

3. 7. 2015 | Kronika - Jirny

V pondělí jsme si v rámci tématu „Řemesla“ s dětmi pověděli, co dělá zahradník. Na úvod jsme zařadili smyslovou hru, kde děti měly za úkol ukrást slepému zahradníkovi květinu z jeho zahrádky a přinést jí paní učitelce. Krátce jsme se s dětmi pobavili o zelenině a ovoci a nakonec jsme pomocí prstových barev vyráběli rajčátka otisknutím malíkové hrany ruky na papír. Po dlouhé době bylo venku opravdu hezky a tak jsme vyrazili na školní zahradu.

Úterý bylo zasvěceno hrnčířům. Pomocí IT ukázek se děti mohly podívat na to, co hrnčíř vlastně dělá a čím je nám užitečný. Sledovali jsme výrobu různých předmětů na hrnčířském kruhu až po proces vypalování. Nakonec jsme si na hrnčíře i zahráli. Vzhledem ke krásnému počasí jsme hlavní aktivitu přesunuli ven, aby děti byly na čerstvém vzduchu. Z plastelíny jsme s dětmi vyráběli různé misky, hrníčky, vázy a konvice. Výsledky naší práce jsou vystaveny v šatně. Sami jsme byli překvapeni tím, co děti dokázaly vytvořit a uznáváme, že některé výtvory vašich ratolestí byly hezčí, než ty naše.

I když je venku sluníčko. Naše středa byla bílá. Ne od sněhu, ale od mouky. S dětmi jsme si totiž povídali o mlynářích. Za použití interaktivní tabule jsme dětem ukázali jak a z čeho se vyrábí mouka, jak funguje mlýn a co dělá mlynář. V komunitním kruhu jsme se věnovali výrobkům, které obsahují mouku a krátce jsme se dotkli tématu zdravé výživy. Na závěr celé hodiny jsme s dětmi vyrobili obrázky z mouky. Vzhledem k pěknému počasí jsme hlavní aktivitu opět přesunuli ven.

Čtvrtek byl zasvěcen koním a kovářům. V ranním kruhu jsme dětem ukázali podkovu a ptali se dětí, zda ví co to je a jak se to vyrábí. Na interaktivní tabuli měly děti možnost shlédnout výrobu kovových předmětů. Nakonec jsme s dětmi vyráběli kombinací různých výtvarných technik podkovy proštěstí (lepení, kresba voskovými barvami a vysypáváním). Všechny děti byly po celý den velmi zaujaty prací i našim vyprávěním a tak jsme se rozhodli, že je čas aby si trochu odpočinuly, z tohoto důvodu jsme pro ně nachystali skákací hrad na zahradě naší školky.

V pátek jsme si s dětmi povídali o košíkářích. Rozhodli jsme se dětem ukázat toto téměř zapomenuté řemeslo. V ranním kruhu jsme si ukázali několik pletených předmětů. S dětmi jsme si povídali o tom, zda ví jak se vyrábí a z čeho. Opět nám pomohla interaktivní tabule, na které děti viděly, jak probíhá pletení košíků. Nakonec jsme kombinací technik stříhání – starší děti, trhání papíru – mladší děti, prokládání a lepení na papír vytvořili strukturu košíku. Poté jsme s dětmi vyrazili ven.