Ježek a jablíčko … 7.-11.9.2015

10. 9. 2015 | Kronika - Jirny

V pondělí jsme se seznámili s ježkem, který se připravuje na zimu. Hráli jsme hru na ježka, kdy děti pohybem  reagovali na anglickou slovní zásobu. Také jsme se věnovali přípravě malého projektu o ježcích. Ježečkovi jsme nalepili bodlinky z jader šišek.

V úterý jsme se seznámili s písničkou o ježkovi, který se vždy skulí do klubíčka před nebezpečím.

Ve středu jsme opakovali písničku a povídali jsme si o oblíbených věcech dětí.

Ve čtvrtek jsme si zpříjemnili čekání na divadlo  naším vlastní vystoupením pro děti. To bylo legrace! Pěkně jsme se vyřádili.Zpívali jsme písničky, kouzlili jksme a strašně dováděli.   Divadlo O Červené Karkulce bylo úžasné, velmi jsme si ho užili.

V pátek jsme byli pozváni na místní pouť jako každý rok a měli jsme tu výsadu, že byla otevřena jen pro nás – děti ze Sofia School !!!

Vzhledem k nastávajícímu podzimu jsme si jako téma zvolili ježky.

V pondělí jsme si s dětmi v knihách ukázali, jak ježek vypadá, kde žije a co jí.  Naučili jsme se básničku o ježkovi a také se věnovali anglické slovní zásobě.

Úterý bylo věnováno výrobě ježků. K výrobě jsme použili polystyrenové koule, keramickou hlínu, nadrcené vločky, lepidlo a děti použily ještě navíc spoustu trpělivosti, která byla k výrobě třeba. Děti vše tvořily téměř bez naší pomocí a to včetně příprav na výrobu. Poté jsme se věnovali angličtině a naučili se nová slovíčka, která dětem opět pomohou k lepší komunikaci s naší skvělou učitelkou Andreou.

Ve středu jsme se dětmi učili ježčí rozpočítadlo, kdo nestihl dodělat svého ježka, měl možnost ho dotvořit. Děti, které předchozí den chyběly dostaly šanci k výrobě také. Vzhledem k nadcházejícím kulturním akcím jsme s dětmi začali opakovat již ve středu. Opakovala se hlavně angličtina z předchozího a tohoto týdne. Na procházce jsme se v rámci environmentální výchovy věnovali poznávání dubů. Zaměřili jsme se na strom jako takový, jeho plody, větve a listy. Poznáte dub podle větve? Většina našich dětí ano.

Ve čtvrtek jsme s dětmi opakovali naše poznatky o ježcích. Zpívali písničky, říkali básničky a hráli rozpočítávadla (samozřejmě vše bylo volno k tématu). Poté přijelo dětmi tolik očekávané divadlo. Pohádka o Červené Karkulce v podání dvou skvělých hereček a hlavně maminek děti velmi pobavilo.

Pátek byl u dětí nejočekávanější den celého týdne. Naše mateřská školka dostala výjimečnou možnost navštívit pouť ještě před jejím otevřením. Pátek se tak stal pro děti dnem radosti a také sbližování s učiteli. Společně jsme se točili na kolotočích, jezdili na autech, klouzali se a dováděli.

Rytmika

7.9.  V úvodu jsme pojmenovali téma týdne. Rytmizovali jsme slova z pohybové hry,, Na ježka“, kterou jsme si následně zahráli. Nejvíc jsme se vyřádili při taneční improvizaci a to hlavně, když nám hráli Maxim Turbulenc písničku ,,Když potkáte ježky“. Když jsme byli už moc unavení, tak jsme odpočívali u pohádky ,,Jak víla Amálka pomáhala ježkovi“.

Hudební kroužek

8.9. Anička nám přinesla CD ,,Jak se loví gorila“, protože nás chtěla seznámit s některými písničkami, ve kterých se zpívá o ježkovi. Moc se nám to líbilo. Někdo v klidu poslouchal a jiný si zatancoval. S kytarou jsme se pak seznámili s písničkou ,,Když potkáte ježky“ a naučili jsme se první sloku. Děti dostaly za odměnu omalovánku, kterou si vybarvily a text písmě, aby si mohly zazpívat doma s rodiči. Příští týden budeme pokračovat a doufám, že se písničku naučíme celou.

Tvořivá dílna

Vytvořili jsme si ježky z látky, bříška jsme vyplnili z vaty. Oči a bodlinky z různých ozdob jsme dolepili lepidlem. Každému ježečkovi jsme udělali jablíčko z papíru, které jsme krásně vymalovali pastelkami.

Sportovní hry

Zaházeli jsme si s míči, vyzkoušeli jsme házet míčem různým způsobem. Zaběhali jsme si závody, při kterých jsme také míč využili. Rozehřáli jsme se při zahřívacích hrách a vydýchali při uvolňovacích cvicích.