Kniha … 16.-20.3.2015

19. 3. 2015 | Kronika - Jirny

Tento týden jsme se zajímali o téma knihy. V pondělí jsme si ukázali na interaktivní tabuli jak

se knížky vyrábějí, z čeho a jakým způsobem. Také jsme si představili osoby, které se na této činnosti podílejí – spisovatele, ilustrátora i pana tiskaře. V úterý jsme si představili knihy, které jsme si přinesli z domova. Z každé jsme si malý úryvek přečetli. Středeční den patřil lidem, kteří si nemohou přečíst ledajakou knihu. Jsou to slepí lidé, kteří mohou číst pouze hmatem. To děti překvapilo a zajímalo. Vytvořili jsme si vypichovací technikou obrázky, které z rubu tvořili malé hrbolky podobné Brailovu písmu. Čtvrteční den patřil knižním skřítkům. Každý si vymyslel svého mužíčka, který bude opatrovat jeho knihy doma i ve školce. Vyráběli jsme technikou lepení látek a následným domalováním detailů. Poslední den jsme oslavili svátek sv. Patrika. Podívali jsme se na velkolepé oslavy tohoto svátku, zaujaly nás kostýmy a taneční a hudební doprovod. Zatančili jsme si se skotskými dudami a vyfotili se i s třídou lištiček. Příští týden přivítáme jaro. Krásný víkend!

Pondělí
V pondělí jsme si s dětmi povídali, co jsou knihy, k čemu jsou nám dobré a z čeho se skládají. Podívali jsme se, jak a z čeho se vyrábí papír a kniha. Začali jsme tvořit knihu vlastní. Děti se věnovaly nácviku nejzákladnějších tahů tužkou, které budou v budoucnu potřeba pro psaní písmen a čísel.

Úterý
V úterý si děti přinesly své oblíbené knihy. Knihy jsme si prohlédli a každé dítě se snažilo stručně popsat, o čem jeho kniha je (formulace myšlenek, vyprávění příběhu, sdělování faktů). Nakonec jsme si z každé knihy přečetli aspoň kousek.

Středa
Děti byly nadšené knihou Ivy Hutnerove o upírovi Uršulínovi. Celou knihu jsme se přečetli. Děti se snažiliypříběh převyprávět. V knize jsme hledali písmenka, která známe a také jsme si kladli otázku, zda je pravda všechno, co se píše v knihách nebo vidíme v televizi.

Čtvrtek
Ve čtvrtek jsme si povídali o dalších věcech, které s knihou souvisí. Kdo je je spisovatel, že knihu musí také někdo vydat, kdo je ilustrátor a další. Ukazovali jsme si, jak se psaly knihy dříve (brkem, později první knihtisk). Na knihtisku (abeceda na interaktivní tabuli) jsme poznávali písmenka, co známe.

V pátek jsme opakovali, co vše již o knize víme. Děti z velké sady různých obrázků měly za úkol vybrat ty, které nějak souvisí s knihou. Také jsme poznávali písmena, co si pamatují. Nakonec jsme vše vystříhali a nelepili do naší knihy.

Rytmika – téma – kniha

• motivace – kouzelný pytel plný knížek
  • děti si vytáhnou knížku, v které hledají obrázek, podle obrázku písničku
  • taneční improvizace na dětmi vybrané písničky
  • hra na pet lahve
  • závěrečná rytmizace s tamburínou
  • narozeninový kruh – Sofinka

Hudební kroužek

Tento týden jsme si procvičili písničky z předchozích hodin. Samozřejmě zpěvu předcházela hlasová rozcvička a dechová cvičení. Také jsme si zahráli hudebně-pohybové hry. Dále jsme si vysvětlili délky not a jejich vytleskávání. Na závěr jsme si zahráli Pepíčku pípni, kde jsme zkoušeli měnit hlasy.

Tvořivá dílna

Děti si vytvořily tentokrát záložky do knížek, které si z domu přinesly. Namalovaly ji podle chuti, některé podle knihy, některé podle návodu na interaktivní tabuli. Společně si knihy představily a pak popovídaly o namalované záložce.

Sportovní hry

Rozcvičili jsme se podle interaktivní tabule, zacvičili jógu, zahřívací cvičení Honzo vstávej. Také si děti zaběhaly a zacvičily cviky na balanční cvičení.

Anglický klub

Protože ke knížkám patří samozřejmě písmenka, tak jsme se tento týden podívali na anglickou abecedu, procvičovali jsme: D is for dog,  B is for ball atd. Celý týden jsme se věnovali hlavně pohádkám a společně jsme si vytvořili velký plakát s nejznámějšími pohádkovými postavičkami (Cinderella, Little Red Riding Hood, Sleeping Beauty, Pinocchio, Snow White and the Seven Dwarfs, Three Little Pigs, Little Mermaid)

Key words: a book, a fairy tale, a dwarf, an elf, to read, Saint Patrick

Odkaz abeceda: https://www.youtube.com/watch?v=BELlZKpi1Zs