Kniha … 7.-11.3.2016 B

11. 3. 2016 | Kronika - Bohnice

V tomto týdnu jsme si povídali o knížkách. Každý den se nám někdo pochlubil svoji knížkou z domova, kterou mu čte maminka nebo tatínek před spaním. Někteří přinesli dokonce knížky dvě a opravdu bylo co vyprávět.

V pondělí jsme si povídalí spousty zajímavostí o knížkách, jak se vyrábí taková knížka, proč má tak tvrdý obal, jaké knížky můžeme najít třeba v knihově a co vlastně taková knihovna je. Vyrobili jsme si svoje vlastní tvrdé desky, do kterých jsme celý týden vkládali naše výrobky.

V  úterý nám paní učitelka Majda přečetla svoji nejoblíbenější anglickou knížku, která se nám moc a moc líbíla. Byla o housence, která se promění v krásného motýlka. Housenku jsme si vybarvili vodovými barvami a byla pěkně barevná.

Další den byl ve znamení angličtiny. Celé dopoledne jsme si zpívali a tancovali, stihli jsme si dokonce i složit z obrázků včerejší příběh o hladové housence. A pověděli jsme si, jak vypadaly knížky dříve a čím se dříve do knížek psalo.

Ve čtvrtek jsme si ukázali na tabuli, jak vypadají knížky pro slepce. Už víme, jaké mají písmo, jak se takové písmo používá a také jsme si dokázali vypichovací metodou vyrobit svoje vlastni BRAILLOVO písmo a poté zkoušeli jak slepci čtou.

Na konci týdne jsme si procvičili prstíky a pomocí plastelíny si vymodelovali housenku a někdo dokonce po housence vymodeloval i krásného motýlka. Celý týden se nám moc vyvedl a velmi se nám líbilo vyprávění o knížkách, které máme rádi.

V dalším týdnu si budeme povídat o prvních znacích jara a kdo ví, třeba se dočkáme i jarního počasí. Už se všichni těšíme.

Tento týden byl zaměřený na poznávání knih a jejich četbu. Cílem bylo motivovat děti k poslechu, prohlížení i čtení knížek.

„Jaro, léto, podzim, zima,

číst si knížku to je prima“.

Básnička, která se dětem moc líbila a heslo této básničky se neslo celou školkou. Díky tomu, že si žabičky donesly do školky své vlastní pohádkové knížky, měli jsme možnost nahlédnout do jejich oblíbených příběhů. Měli jsme tu knížky o hasičích, o značkách, pohádkové příběhy s princeznami a naučné knížky.

Každý den jsme si četli různé příběhy známe i méně známé a děti milovaly naše pohádkové chvilky.

Povídali jsme si o různých hrdinech a o tom, zda lidé, kteří jsou slepí mohou číst knihy. Seznamovali jsme se s Braillovým písmem a zkoušeli si vytvořit své vlastní Braillovo písmo.

A co bylo dříve, před knihou? Různými ukázkami jsme se seznamovali s hliněnými destičkami, malbami a svitky.

Angličtina :

Děti na celém světě milují anglickou knihu „The very hungry caterpillar“ ( O hladové housence ).

Tento týden, kdy se knihy staly našimi nejlepšími přáteli, si tuto fantastickou knížku zamilovali i Delfínci.

Díky housence jsme se celý týden učili dny v týdnu, opakovali si barvy, druhy ovoce či některá jídla…a mimo to také pochopili cyklus vývoje motýla!

Naše nová kamarádka kniha nám i pomohla s pochopením časové souslednosti v příběhu a díky ní jsme si vyhráli s plastelínou či vodovými barvami. Tvořili jsme a učili se slovíčka.

Všechny knihy jsou skvělé, včetně anglických! 🙂

Logopedické chvilky

Gymnastika mluvidel – cviky na pohyblivost tváří, cviky na pohyblivost rtů, cvik na pohyblivost jazyka za pomocí zrcátka

Artikulační cvičení – napodobivé zvuky k jednotlivým hláskám