Kniha….. 7.-11.3.2016 Ú

11. 3. 2016 | Kronika - Jirny

Úžasné téma tohoto týdne –  ,,Kniha“

První den jsme si s dětmi prohlíželi knihy, které si přinesly z domova.  Vybraly své  oblíbené knihy , o kterých uměly hovořit klidně 15 min. Na IT ukázkách jsme si ukazovali různé knihy a četli si příběhy ze života i pohádky.

V úterý jsme se věnovali výrobě přáníček pro ženy k mezinárodnímu dni žen. Děti za pomocí tempery vytvářely nádherná srdce otisku dlaní. Také vytvořily květinu, která byla součástí přání.

V tento den za námi přišla paní logopedka. Velice milá a přátelská paní na hezké popovídání. Zprávy rodiče obdrží v nejbližší době.

Další den jsme si také četli z knih, které přinesly děti a pak vyráběli jarní květinu technikou origami a tempery. Velice krásné výrobky si vystavíme ve třídě aby nám přibližovaly jaro.

Ve čtvrtek jsme byli plavat v bazénu. Děti, které zůstaly ve školce, čekal den plný čtení a povídání si o postavách z večerníčků. Pročítali jsme si jejich literární předlohy.

Pátek pro nás byl opakovacím dnem jako vždy. Hovořili jsme o tom,co jsme se tento týden dozvěděli  a o jakých knihách jsme si povídali. Učili jsme se pozornosti a přenechání  prostoru tomu, kdo zrovna hovoří.

Tento týden byl plný pohádek, pohádkových hrdinů, vyprávění a ilustrací.
Děti si přinesly svou nejoblíbenější knížku, kterou potom ostatním dětem sami představili. Společně jsme si povídalio tom, co se nám na knížce nejvíc líbí, kdo je hlavní hrdina, kdo je padouch, jak celá knížka dopadne….
Pak jsme si přečetli krátký úryvek z každé knížky a prohlédli si obrázky.
I paní učitelka  představila  svou oblíbenou dětskou knížku, ze které jsme se naučili básničku “ Sněženka „. A protože ve Špalíčku veršů a pohádek je k této básni jako ilustrace petrklíč, zahráli jsme si na malíře a sami sněženku namalovali. Použili jsme k tomu své dlaně a štětce.  🙂
Na procházkách jsme se zájmem pozorovali, jak kosáčci nosí větvičky a začínají budovat hnízda, poslouchali jsme a rozeznávali zvuky přírody, obdivovali jsme, jak začínají pučit lístečky na jívě u potoka.

Logopedická prevence

Hláska S

V angličtině jsme se tento týden zabývali ročními obdobími. Říkali jsme si slovíčka spring, summer, autumn and winter. Povídali jsme si o tom, co je pro které období specifické, jako např. na jaře kvetou kytičky, v létě se koupeme, na podzim padá listí a v zimě stavíme sněhuláky. Pouštěli jsme si tematické písně a ukazovali si obrázky v knize. Jelikož byl týden na téma „knihy“, pracovali jsme s knihami. Zahráli jsme si několik interaktivních her a naučili se jarní básničku : “ Spring is here. Spring is here. Goodbye snow. Flowers grow.“

Rytmika

V úvodu kroužku jsme se seznámili s knížkou Jak zvířátka našla domov. Hrou na tělo jsme rytmizovali veršovanou pohádku . Pojmenovali jsme zvířátka, která v pohádce vystupují a jejich názvy jsme společně vytleskali. Tančili jsme se stuhou a šátky – Tep rytmu. Nacvičovali jsme hudebně pohybovou hru Na čížečka a společně s malými dětmi jsme se zatočili na Kolo, kolo mlýnský. Na závěr si děti vybraly omalovánku zvířátka z pohádky a tu si vybarvily.

Hudební kroužek

Učili jsme se správné technice dýchání. V úvodu rozezpívání jsme se věnovali hlasové hygieně a rozcvičení hlasivek. A pak už jsme zpívali u pianina i s kytarou a opakovali jsme písničky na přání dětí. Z předchozího dne jsme si v klidové části procvičovaly veršovanou pohádku z předešlého dne. Na závěr jsme si zahráli hudebně pohybovou hru na šáteček.

Tvořivá dílna

Děti si udělaly svoji vlastní knihu. Některé nalepily příběh z vystříhaných obrázků a některé zase příběh namalovaly pastelkami na papír. Vše jsme vystříhali a utvořili v povídku, kterou jsme vložili do laminovacího přístroje, aby jsme měli pevné stránky a pak složili v knihu nebo leporelo.

Sportovní hry

Rozcvičili jsme se v kroužku, protáhli nohy a ruce. Zahráli jsme si pohybovou hru. Zaházeli košíkovou. Každý se naučil zase o kus lépe házet míč do basketbalového koše. Zaběhali jsme si závody v obíhané