Legenda o sv. Martinovi … 10.-14.11.2014

14. 11. 2014 | Kronika - Jirny

Tento týden jsme si povídali o sv. Martinovi. První den jsme si poslechli legendu, ve které se mluvilo o jeho štědrosti. Namalovali jsme si sv. Martina temperovými barvami. V úterý jsme si vysvětlili pranostiku se sněhovou tématikou v podobě bílého koně.

Sníh jsme na obrázku znázornili vatou. Ve středu jsme si povídali o vztazích, toleranci a přátelství. Chtěli jsme se inspirovat příběhem a tak jsme si vyrobili dárečky pro kamarády. Ve čtvrtek jsme připravovali hračky pro děti z Klokánku. Děti byly naladěny na správnou notu, a tak s radostí věnovaly spoustu krásných hraček dětem bez maminek a tatínků. Ve třídě jsme vyrobili velkou barevnou krabici s mašlí, kam jsme všechny věci uložili. V pátek jsme si povídali o ročních obdobích, které jsme si ve skupinkách namalovali na velké čtvrtky. Některé z dětí jely přímo do domu Klokánku dárečky předat. Slyšeli jsme tam velmi smutné příběhy dětí, kterým tato organizace pomáhá. Proto jsme měli velkou radost, že jim můžeme pomáhat taky! Příští týden budeme trénovat správné stolování. Přejeme krásný prodloužený víkend!

Tento týden jsme očekávali příjezd Martina na bílém koni, který se nekonal. Martin nám sníh nedovezl, tak jsme si alespoň sníh z vaty nalepili k bílému koníkovi. Povídali jsme si o legendě sv. Martina. Zahráli jsme si divadélko, jak Martin přijíždí a podělí se s žebrákem o svůj plášť. To se dětem moc líbilo. Děti pak rády namalovaly obrázky a darovali je svému kamarádovi.

Muzicírování

Nejdříve jsme si zopakovali tématicky písničku na tento týden o dvanácti měsících od Václava Čtvrtka, někteří se ji nově naučili. Zazpívali si písničky, které jsme se již naučili. Děti si vybraly Komáři se ženili, Není nutno, Holka modrooká a další. Doprovázeli jsme se na ozvučná dřívka. Na vydýchání jsme si přečetli krátký příběh o zimě a Martinovi na bílém koni.

Tvořivá dílna

Na tmavou tvrdou čvrtku jsme namalovali koně svatého Martina. Obrázek jsme vymalovali světlými výraznými pastelkami. Pak jsme koníčky vystříhli a udělali na ně dírku pro provázek, abychom si je mohli doma zavěsit jako obrázek v rámečku. Z papírové ruličky jsme udělali tělo koně, nohy ze špějle, hlavičku z tvrdého papíru. Temperami jsme je namalovali a provázkem ozdobili hřívu. Kdo měl ještě chuť, mohl z různých plodů udělat zvířátka.

Sportovní hry

Rozcvičili jsme se všichni s kostičkami, cvičili jsme a představovali jsme si, že se obalujeme nití z klubíčka. Tím jsme se pořádně protáhli. Pak jsme si zaběhali. Prolézali tunel a cvičili držení rovnováhy. Kdo chtěl, naučil se skákat přes švihadlo. Na příští týden se některé děti připravily a vyzkoušely kotrmelec.

Anglický klub

Tento týden jsme se učili dvě nové písničky. První z nich byla Bingo, při které jsme se začali pomalu seznamovat s anglickým hláskováním. Poté jsme trénovali písničku o veslování: Row Row Row Your Boat. Nacvičujeme také na vánoční besídku, ale nechte se překvapit 🙂

Key words: a horse/ white horse, snow, a season, winter, a boat

Písnička!:

Autor textu: Václav Čtvrtek
Autor hudby: Pavel Jurkovič

1) Leden je měsíc plný ledu,
únor zavolá skřivánka,
březen dá první lžičku medu,
v dubnu se čistí studánka.
Květen si říká podle kvítí,
červen si na svět sluncem svítí.

Ref.:
Dvanáct je měsíců a každý z nich
jinou čepici nosí,
zima nám do dlaní nasype sníh,
v létě běháme bosi.
Zima nám do dlaní nasype sníh,
v létě běháme bosi.

2) Červenec po jahodách voní
srpen si bleskem zakřeše,
v září se sejdem pod jabloní,
v říjnu déšť pleská po střeše.
Listopad svléká stromům šaty,
v prosinci zrajou hvězdy zlatý.

Ref.:
Dvanáct je měsíců…