Lidské tělo…. 19.-23.9.2016 Ú

24. 9. 2016 | Kronika - Jirny

Musím nadšeně říct, že téma: „Lidské tělo“ nás všechny úplně  pohltilo. Každý den jsme objevovali nové a nové zajímavosti, které jsme s chutí rozebírali a dál společně rozvíjeli. Zjistili jsme, z jakých kostí je tvořena opěrná soustava a jaké důležité orgány nám chrání. Společně jsme objevovali, jak a proč můžeme hýbat rukama, nohama, jak to, že otáčíme hlavou. Nadšeně jsme skládali kostru na IT tabuli, z didaktických obrázků…

Také jsme se vypravili na dobrodružnou výpravu dovnitř našeho těla. Procestovali jsme dýchací soustavu od nosu až po plicní sklípky, vpluli jsme krevním řečištěm do srdce, seznámili jsme se s krvinkami, které se nám zvlášť představily a vysvětlily nám, jak nám pomáhají.

Během našeho výletu do nitra lidského těla jsme nemohli zapomenout na soustavu trávicí a vylučovací. Ty se nám opravdu hodně líbily. Děti byly nadšené z toho, že konečně pochopily, proč jíme, jak jíme a v neposlední řadě i to, jakými změnami potrava v těle prochází a jak a proč z těla zase odchází. Naši výpravu jsme zakončili pochopitelně v centru řídícím, tedy v našem mozku. Naše společné  putování jsme si  zpestřovali různými pokusy, o kterých vám vaše děti jistě sami povypráví. Na závěr naší výpravy jsme si vše zrekapitulovali a všechny orgány si děti samy zakreslily do obrysu lidského těla. Myslím, že se právem můžeme našimi výtvory chlubit. A protože jsme si povídali i o tom, jak máme naše tělo chránit, jak se správně stravovat, co pít…, rozhodli jsme si vyrobit vlastní jablečnou šťávu, jablíčkový kompot a jablečný mošt. Na vycházkách jsme nasbírali šípky, špendlíky, bylinky. Třídu jsme provoněli rozkvetlým řebříčkem, střapatkou, astrami a zlatobýlem.

Všechny ty nádherné rostliny jsme našli na loukách v okolí školky.

Logopedie:

Dále se věnujeme samohláskám. Tento týden jsme procvičili hlásku „Ě“

Tento týden jsme si začali povídat o nemocích a zraněních, které souží naše tělo. K ukázce jsme použili obrázky s didaktickou posloupností „co by, kdyby“ a IT tabuli. Zahráli jsme si na doktory i sanitku. Děti se tak krásně naučily popsat, co je bolí a co se jim stalo. A nakonec jsme se i okrajově dotkly názvů kostry a vnitřností díky donesené kostře od našeho kamaráda Liborka.

V tomto týdnu si děti osvojovaly poznatky o lidském těle, stavbě těla a vnitřních orgánech formou ukázek na IT tabuli, pohybových her, pohybových říkanek a písniček. Dále si lidské tělo sestavovaly z jednotlivých částí na magnetickou tabuli a také skládáním dřevěných puzzlí. Nakonec děti vytvořily obrysy těla tím, že obložily kamarády kostičkami.

Tento týden proběhla logopedická prevence – samohláska I

Při procházkách do přírody jsme si povídali o změně ročního období.

V tomto týdnu jsme se věnovali tématu „Naše Tělo“ Učili jsme se pojmenovávat některé části těla, hlava, ramena, kolena, palce a části obličeje. Použili jsme k tomu tématické písně a povídali jsme si o tom i s plyšovou lištičkou, která je anglickým maskotem naší třídy. Zahráli jsme si  také hru na tělo.

Tvořivá dílna

Vytvořili jsme si postavu z barevných papírů. Použili jsme lepidlo, nůžky a fixy k tomu, abychom na bílý papír nalepili postavu, kterou jsme si sami vymysleli a barevně dotvořili.

Sportovní hry

Rozcvičili jsme se, zaběhali závody ve sprintu. Vysvětlili jsme si, jak se běhají závody na krátkou trať. Udělali další pohybové závody a zkusili kotoul vpřed. Nakonec jsme se společně vydýchali.