Masopust !!! 16.-20.2.2015

20. 2. 2015 | Kronika - Bohnice

Delfínci:
Ve školce se to hemžilo medvědy, kočkami, strašidly, bábami, rytíři,čerty. Nikdo nechtěl jít za koně, ale stejně jsme prožili krásný masopustní týden!
V pondělí jsme bádali, co je to masopust a proč se slaví. A abychom nenechali nic náhodě, začali jsme vyrábět masopustní masky.
V úterý jsme se pustili do výroby hudebního nástroje – fanfrnochu. Má legrační zvuk a určitě si ho vezmeme na masopustní průvod.
Ve středu jsme radostně vyrazili s Tomášem plavat a s Bety jsme přichystali masopustní hostinu. Naše jitrničky jsou k nakousnutí!
Ve čtvrtek to u nás rachotilo, zvonilo, bouchalo a břinkalo, protože se vyráběl vozembouch. Ten bude mít v průvodu hlavní slovo a my se už nemůžeme dočkat, až vyrazíme do ulic!
A je to tady! Se vší parádou jsme vyrazili ven a nadělali jsme pořádný rámus, aby nás nikdo nepřehlédnul. Dokonce se nám podařilo vykoledovat plný košík dobrot. Byl to úžasný den, Masopust je SUPER!
Nádherný víkend, a kdyby se vám chtělo na výlet, můžete navštívit posvátná místa, protože si budeme povídat o Starých pověstech českých.

Říkadla:

budeš v pekle malířem,
huja, hujajá,
všichni do kola.

Celý tento týden se nese v duchu humoru a vtipu. Cílem je seznámit děti s lidovými tradicemi v období masopustu. Společně prožít radost a veselí. Poznat humor a vtip v lidové slovesnosti, krátkých textech, písních i ve výtvarném projevu a pokusit se ho vhodně a citlivě použít.

První den jsme se s žabičkami seznamovali s tématem a celý den nás provázela známá písnička Kalamajka, ke které jsme si vymysleli taneček.
Bez masky by nebyl žádný pořádný Masopust, proto si žabičky vytvořili svou vlastní, pomocí kašírování. Byla to pěkná „matlanice“, ale děti si to náramně užily.
Další den jsme si vyrobili chřestidla, která nás budou provázet našim masopustním průvodem.

Naučili jsme se bravurně tématickou píseň „Já jsem muzikant“, která nás provázela celým tímto týdnem a stala se jakousi hymnou žabiček.
Poslední den jsme zúročili vše, co jsme v týdnu připravovali a co jsme se vše naučili. Teple jsme se oblékli, nasadili masky a v masopustním průvodu jsem si šli vyzpívat něco dobrého na zub. A taky že jsme si po této procházce nakonec něco vykoledovali: nadýchané koblížky a čokoládové bonbony… Mňam!

Kalamajka

Kalamajka mik, mik, mik,
oženil se kominík,
vzal si ženu Elišku,
v roztrhaným kožíšku.

Anglický klub

Celý týden probíhal v naší školce v duchu tradice masopustu. Nechyběl tanec, hry a legrace, veselici plnou tance a smíchu jsme podpořili písničkami:
Everybody loves carnival
I am the music man
Slovní zásoba:
a mask, a costume, a carnival, a musician
Odpolední aktivity:
Rytmika, tanečky, dramaťák: Užili jsme si spoustu legrace s básničkou Skákala bába. I když je pro naše jazýčky těžká, moc krásně jí umíme!
Tvoření: Jaký by byl Masopust bez masek. Ty naše -kašírované, papírové jsou fantastické.