Plody podzimu… 17.-21.10.2016 B

21. 10. 2016 | Kronika - Bohnice

Na začátku týdne, nás ve školce navštívilo divadlo Kozlík s představením Jak šel Kozlík do světa. Byla to báječná pohádka s krásnými loutkami a zaznělo v ní mnoho pěkných písní. Než začalo představení, tak jsme si zopakovali základní pravidla a zvyky, co v divadle smíme a co se v divadle nesluší dělat. Stihli jsme i úvodní ranní kroužek, který jsme věnovali podzimním plodům.

Celý týden jsme na procházkách plody sbírali. Zkoušeli jsme, kdo má méně a kdo více, zvládali jsme předmatematická cvičení. Především kaštanů bylo opravdu hodně. Na jedné z procházek jsme si i zasportovali, nejdříve byl bežecký závod a poté došlo i na nejzakutálenější kaštánek. Byla to vážně legrace. Z kaštanů si děti dokonce vytvořily i obličej Tomáše, usmíval se od ucha k uchu.

Při plavání jsme si zkoušeli skoky do vody a někdo dokonce už umí kufr nebo šipku.

Výtvarnou činností jsme rozvíjeli především jemnou motoriku, ale i představivost a další smysly. Moc nás bavila společná práce, jaká je na podzim v lese a okolí. U této činnosti jsme používali barvy, lepidla, nůžky a další a další pomůcky, nezapomněli jsme použít ani plody podzimu nasbírané během procházek. Neméně úspěšné bylo i navlékání „korálků“ (ustřižených kousků brček) a výroba náhrdelníků a náramků v barvách podzimu.

Už teď se těšíme na další týden, který bude možná krapet strašidelný. Čeká nás totiž HALLOWEEN.

Tento týden jsme se učili nové věci především v akci, a to konkrétně akci VÝTVARNÉ! Při práci na velkém obrázku podzimní přírody jsme pojmenovali a roztřídili chutné plody pro zvířátka, ale také pro nás lidi, tedy ovoce a zeleninu. Na tyto jsme se také zaměřili i v dalších dnech. Podpořila nás například veselá kniha o hrdinné bramboře zachraňující kamarády v supermarketu.
Naše písničky byly vlivem počasí spíše deštivé ( It’s raining it’s pouring, Rain rain go away…), ale i tak jsme zpívali s elánem!

Anglický klub

V pondělí jsme pokračovali písmenem „A a“, tentokrát jsme obtahovali a psali, nejen na interaktivní tabuli, ale také do sešitu. Se zvukem všech písmen jsme se seznámili v knize „Kissing a cool kangaroo“.
Středa byla pokračováním příběhu ( The Gruffalo ). Procvičili jsme first/last/middle a zaměřili se i na počítání do 10.

Tento týden si děti osvojovaly jednoduché poznatky o plodech podzimu pomocí různých her a vyprávění. Během procházek jsme si  osahali například kaštany, oříšky, šípky, jeřabiny, očichali houby a nasbíralijsme listy, ze kterých jsme vytvořili krásné obrázky. Rozvíjeli jsme řečové a jazykové dovednosti popisem jednotlivých plodů a snažili se přijít na to, kdo si na těchto plodech rád pochutnává. Nejenom zvířátka, ale i my jsme zatoužili okusit trochu z  podzimních plodů.  Na našich stolech přibyly např. mrkvičky, řepy, cibule, česnek, petržel, paprika a brambory. Všechno jsme si to osahali, očichali a kdo mě odvahu, měl možnost si na tom i pochutnat 🙂 ​​Také už víme, jak se tato zelenina zpracuje do podoby zavařenin a ovoce v lahodné marmeládky. Naučili jsme se básničku „Foukej, foukej větříčku“, kterou Vám děti jistě rády přednesou.

Logopedická prevence
Hláska „B“

Odpolední aktivity:

Rytmika, tanečky, dramaťák: Inspirovali jsme se pohádkou Jak Křemílek a Vochomůrka vařili šípkový čaj a zahráli jsme si o tom divadlo. Jsme už ostřílení herci a tak se nám to úžasně povedlo na první dobrou!

Tvoření: Vydali jsme se do lesa a ROSTOU! Dokonce i u nás ve školce. Mají parádní kloboučky  z kůže a jsou k nakousnutí.

Muzicírovaní: Přichází čas dlouhých večerů, tak jsme se naučili novou Ukolébavku. Hned jsme ji vyzkoušeli na plyšácích a usnuli všichni – bez protestů : ).

Sportovní klub: Oprášili jsme velice oblíbené hry Židličkovaná a Do vody – z vody, a naběhali i naskákali jsme se dosyta.

Věda je zábava: Pod lupou jsme prozkoumali, jak vypadají květy zevnitř a objevili jsme, jak vznikají plody.