Posvícení a stolování…18.-21.11.2014

21. 11. 2014 | Kronika - Bohnice

Delfínci:

Celý týden jsme hodovali a mluvili o samých dobrotách : )

V úterý jsme  probírali, jak správně stolovat a sedět u stolu. Vyrobili jsme si také prostřený stůl a všichni prostřeli správně!

Ve středu jsme vyrazili na oblíbené plavání a tentokrát jsme už plavali ve velkém bazénu!

Ve čtvrtek se slavilo posvícení a upekli jsme pravé papírové posvícenské koláče – sypané mákem  a zdobené mandlemi. Velká škoda, že jsme je nemohli ochutnat.

V pátek se vařilo. Nejdřív jsme sestavili jídelní lístek těch největších dobrot a potom jsme je všechny nalepili do společného hrnce. Hody můžou začít!

Příjemný víkend a v pondělí začneme chystat adventní kalendáře. Přichází čas velkého těšení!

Písnička týdne:https://www.youtube.com/watch?v=guO5Nv5arT8

Básnička týdne:

Mlsný mravenec

Přistihl jsem mravence,
lízal cukr v cukřence.
Na mlsání doplatil,
kulatil se, kulatil.
Jako meloun, možná víc.
Když vyrostl z nohavic,
když mu málem praskly tváře,
ocitl se u lékaře.
Lekař spustil z čela brýle,
napsal mu lék pro otylé:
Sto padesát výletů,
k nim ovocnou dietu.

Žabičky:

Tento týden si žabičky procvičily základy stolování a dozvěděly se něco o posvícení.

Co je to správné stolování a jaké náležitosti k němu  potřebujeme, jsme si pověděli první den. Společně jsme si vytvořili velký stůl a pomocí barev si ho děti vymalovaly barvou, která se jim nejvíce líbila.
Co se může dále dávat na stůl a jak asi vypadá slavnostní stolování například na Vánoce, jsme si ukazovali další den. Děti se rozhovořily také o jídle, které mají rády a převážně se shodly na jablíčku, které jsme si poté rozkrojili a dali ke svačince 🙂
Další den jsme dokončovali společnou práci, kterou jsme začali první den. Děti si vymalovávaly příbory, skleničky a ubrousky, keré si potom lepily na náš velký stůl. Vzhledem k tomu, že se dětem lepení příborů moc líbilo, mohl si každý své obrázky přilepit na stůl a tak stoleček zaplnit do posledního místečka.
Nezapomněli jsme na posvícení, o kterém jsme si vyprávěli ve čtvrtek. Pro lepší představu jsme si posvícenský koláč vytvořili pomocí čvrtky a naší představivosti. Na koláči si děti potom odpoledne pochutnaly 🙂
Poslední den si žabičky připomněly, jak je velmi důležité, aby si před každým jídlem umyly pořádně ručičky. Zopakovali jsme si způsob správného mytí a vysušení rukou.

„Umývání ručiček“ (Veronika Baudyšová)
Byly dvě sestřičky, buclaté ručičky,
vody se nebály, rády se koupaly.
Pak budou jistě – vypadat čistě.
Měly moc bratříčků, malinkých prstíčků,
špinavých čiperů, já je však vyperu.
Pak budou jistě – vypadat čistě.

Anglický klub :

Kromě základních barev jsme se věnovali i slovní zásobě

a fork, a knife, a spoon, a tissue, a cup, a glass.

Téma posvícení a stolování jsme podpořili písničkami

Odpolední aktivity:

Tvořivá dílna :Vyrobili jsme si vlastní prostírání, na kterém budeme stolovat ve školce a moc se povedlo!

Muzicírování: Nejdříve jsme si pořádně procvičili hlasivky, potom celé tělo, když se hrály hry. A abychom se naladili na přicházející zimu, naučili jsme se písničku Padá snížek.

Sportovky: Jógu máme velmi rádi a zahráli jsme si na zvířátka, Tentokrát to byly pozice broučka, srnečka a zajíčka.

Experimentování: Vyzkoušeli jsme si vyzdobit slavnostní stůl  a na výsledek se můžete podívat!

Příště budou doma zdobit děti : ).